Israel ehdottaa vihdoin jotakin oikeansuuntaista

http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/Israel_Gaza_demilitarisointi-23648

Sikäli harvinainen ehdotus Israelilta, että se hyväksyy kansainvälisen yhteistyön Gazan alueen demilitarisoimiseksi. Ei ole Israel ehdottanut mitään näin järkevää vuosikymmeniin.

Jos nyt portti on auki, niin Euroopan on reagoitava tähän välittömästi. Tämä on priorisoitava ykkösluokaan, eikä raha saa olla este.
7102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Toivottavasti!Sanoisin kuitenkin:KATSOTAAN...

Äänestä

Ihana uutinen! EU:n on lähetettävä Hamasille heti miljardi euroa aseiden hävittämiskuluihin?

Kolehmainen ajattelee lyhyesti. Tietenkin Israel suostuu Gazan demilitarisoimiseen kun tietää, että Hamas ja muut terroristijärjestöt eivät siihen ikinä suostu.

Äänestä

Eipä tuota ole koskaan kokeiltu. Israel on ollut pahin este.

Äänestä

”Tietenkin Israel suostuu Gazan demilitarisoimiseen kun tietää, että Hamas ja muut terroristijärjestöt eivät siihen ikinä suostu. ”

Niin,

Vastoin joidenkin vasemmistö-hörhöjen; kuten Pekka Haavisto ja Erkki Tuomioja; levittämää valhetta, Gazan saarto ei ole merkinnyt nälänhätää palestiinalaisille. Elintarvikkeita ja päivittäistavaroita on Gazaan toimitettu riittäväästi. Aseiden, ammusten ja koulutettujen terroristien pääsyä sen sijaan Israel on pyrkinyt estämään.

Eli Israel on yksin pyrkinyt vähentämään aseita Gazasta. Mutta jostain aivan ihmeellisestä syystä esittää, että EU ja YK ja muut kansainväliset tahot riisuisi aseet Gazassa. Mutta ehdottaisi vain koska tietää terroristijärjestöjen kieltäytyvän.

Viimeisen 3-40 vuoden aikana Israel on pitänyt terroristien iskuja ainoana esteenä rauhalle. Onko jokin syy olettaa, että pysyvä demilitarisointi ei mahdollistaisi rauhaa.

Se, että kasainväliset tahot ei ole koskaan halunnut itse toimia ja kantaa vastuuta estämällä aseiden saanti terroristeilta on häpeällitä.

No, Israelin täytyy vääntää rautalangasta jotta bankimuunit ja muut ymmärtäisivät mitä muuta voisi tehdä kuin kannustaa terroristeja.

Pahinta Israelin aloitteen hyväksymisessä lienee, että samalla tunnustaa, että on toiminut 3-40 vuotta rauhaa ja Israelia vastaan.

NINEL

Äänestä

Pitää erottaa puheet ja teot.
Kun puhuu rauhasta, niin saa tappaa rauhassa.

Äänestä

Israel tekee oikean suuntaista:
Julistaa tulitauon, odottaa, että ihmiset tulee ulos ja tappaa ne.
Meillä on eri käsitys oikeasta ja väärästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kolehmainen kirjoitti:

http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/Israel_Gaza_demilitarisointi-23648

Sikäli harvinainen ehdotus Israelilta, että se hyväksyy kansainvälisen yhteistyön Gazan alueen demilitarisoimiseksi. Ei ole Israel ehdottanut mitään näin järkevää vuosikymmeniin.

Jos nyt portti on auki, niin Euroopan on reagoitava tähän välittömästi. Tämä on priorisoitava ykkösluokaan, eikä raha saa olla este.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu