Tapaus Jalovaara

tutkintapyyntö

14

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • evevv

      Ekonomi Jalovaara hankki 2010 "herran työssä" keräystuottoja 434 000 euroa, josta hädänalaisten hyväksi 23 000 euroa. Viimeisimmän mukaan 520 000 eurosta vain vajaat 32 000 euroa meni hädänalaisten hyväksi. Ekonomi Jalovaaran ansiotulot ovat sen sijaan nousseet seitsemässä vuodessa lähes 300 prosenttia.

      Hän valehtelee saarnoissaan, hän muka "parantaa" eli on ketkujen ketku ja saa siitä sokeilta lampailtaan hyvää liksaa.

      • FUCKIFUU

        Näyttää silti että Jalovaara antaa tuloistaan (6%) köyhäinapuun kymmenkertaisesti verrattuna evankelis-luteriseen kirkkoon (0,6%).

        Mutta rikoshan tuossa on tullut tehtyä, koska keräyksestä ei saa mennä hallinnointiin kuin murto-osa, ei valta-osa kuten Jalovaaran tapauksessa on tehty. Mutta tälle voi olla luonnollinen selitys Jalovaara ei kristittynä alhaisen ÄO omaavana ymmärrä sanojen eroja murto-osa vs. valta-osa.


      • Olen itse ollut jo vuosia mukana SPR:n vapaaehtoistoiminnassa. SPR:n katastofirahaston osalta keräyskulut ovat korkeintaan 15 %. Miten on mahdollista, että kristillisen järjestön keräyskulut ovat 94 % tuotosta?


      • ei sitten mitenkään?
        agnoskepo kirjoitti:

        Olen itse ollut jo vuosia mukana SPR:n vapaaehtoistoiminnassa. SPR:n katastofirahaston osalta keräyskulut ovat korkeintaan 15 %. Miten on mahdollista, että kristillisen järjestön keräyskulut ovat 94 % tuotosta?

        Miten liittyy ateismiin?


      • ei sitten mitenkään? kirjoitti:

        Miten liittyy ateismiin?

        >>Miten liittyy ateismiin?


      • todennäköistä
        agnoskepo kirjoitti:

        Olen itse ollut jo vuosia mukana SPR:n vapaaehtoistoiminnassa. SPR:n katastofirahaston osalta keräyskulut ovat korkeintaan 15 %. Miten on mahdollista, että kristillisen järjestön keräyskulut ovat 94 % tuotosta?

        Koska ilmeisesti lähipiirin palkat ovat maksettu keräysvaroista. Jalovaaran taisi olla taisi olla jopa 130000 euroa viimeisimmässä verotuksessa. Ja tämän rahankeräyslupa nimenomaan kieltää.


      • ei sitten mitenkään? kirjoitti:

        Miten liittyy ateismiin?

        Täten se liittyy:
        Kristittyjen tekopyhyys ja epärehellisyys on ajanut minut agnostikoksi. Tällaiset uutiset työntävät jo kohti aktiivista ateismia.
        Huutava ristiriita uskonnollisesti sitoutumattoman kansainvälisen humanitäärisen järjestön ja kristillisen omahyväntekemisjärjestön välillä vierottaa ihmisiä pois uskonnosta luultavasti tehokkaammin kuin mikään ateistinen kirjoitus.


      • Pirkolla on pulaa

        Jalovaara on itse hädänalainen ja tarvitsee siis surkeasti rahaa. Suurin osa hänen hankkimistaan rahoista on näin mennyt köyhäinapuun. Jalovaara voisikin laulaa tutun ikivihreän hiukan uudelleen muokattuna: Oon köyhä ihmeparantaja vain, olen varaton...

        Jos Jalovaara joutuu toimistaan oikeuteen, hänen puolustuksensa käyttää ilman muuta tätä lähtökohtaa tukenaan.


      • 161616
        ei sitten mitenkään? kirjoitti:

        Miten liittyy ateismiin?

        "Miten liittyy ateismiin?"

        Teistien teeskentely että ovat parempia ihmisiä on hyvä perusta ateismille.


      • karhunpalveulusta
        agnoskepo kirjoitti:

        Täten se liittyy:
        Kristittyjen tekopyhyys ja epärehellisyys on ajanut minut agnostikoksi. Tällaiset uutiset työntävät jo kohti aktiivista ateismia.
        Huutava ristiriita uskonnollisesti sitoutumattoman kansainvälisen humanitäärisen järjestön ja kristillisen omahyväntekemisjärjestön välillä vierottaa ihmisiä pois uskonnosta luultavasti tehokkaammin kuin mikään ateistinen kirjoitus.

        Tuo mitä toteat on täysin totta, mutta uskonnottomilla on edelleen täysi syy ja tarkoitus osoittaa uskovaisten jorinat vain jorinoiksi ja teot tekopyhiksi, pyyteellisiksi toimiksi palkkion toivossa.


    • oikeus ja kohtuus

      erittäin hienoa että tällaisten tyyppien ja "ihmeparantajien" toiminta tulee nyt herkkäuskoisille uskovillekin selväksi. jostain syystä silti aina uskovat jaksaa puolustella näitä tyyppejä.

      kaikkein härkeimpiä on sellaiset jotka käyttää hyväkseen sairaita ja hädänalaisia. joillakin rosvoillakin on moraalia enemmän. toivon kovaa tuomiota aikanaan oikeudessa

    • deedeess

      Eipä tullut yllätyksenä.

      Pahimmat matonaltavedot ovat kohdalleni ja tuttavilleni sattuneet juuri kristittyjen kanssa, rukous sitten tasaa tilit ja omantunnon. Kumma kyllä islamistit ovat olleet tähänasti rehellisiä, lienee parempi uskomus.

      Usko on kiva tapa ulkoistaa omantunnonongelmat.

    • Ei mikään yllätys. Ei varmasti monelle muullekaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      93
      4488
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3106
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2859
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1645
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1442
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1224
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      967
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      854
    9. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      37
      818
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      17
      812
    Aihe