Päivitin kirjoitustani lisäämällä siihen luvun, jonka nimi on Pelotteleminen ja uhkaileminen. Lisäsin myös hiukan tekstiä muuallekin.
http://www.kotipetripaavola.com/menkaakaikkeenmaailmaan.html
http://www.kotipetripaavola.com/menkaakaikkeenmaailmaan.html
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kiitokset tästä!
Paavola kirjoittaa ASIAA, amen! Meidän tulee rukoilla Herzogin puolesta, että hänen silmänsä avautuisivat kuin myös hänen kannattajillaan.
Todellakin. Jumalan rauhaa Hänen omilleen toivottelemme.
luemme Paavolan tekstejä linkistä.
Ollaanko yksimielisiä siitä, että Jeesus kuoli ristillä ja sovitti meidän syntimme?
Ja että Hän on ainoa tie Isän luo?
Ja että uskomalla Häneen saamme synnit anteeksi?
Ja että samaan taivaaseen olemme matkalla?
Lähes kaikesta muusta voimme olla eri mieltä, eikä se silti saa repiä meitä, Herran ruumista, hajalle. Oikea vihollinen on ihan jossain muualla.
Kannattaisiko nyt siirtyä rukoilemaan, riitelemisen sijasta?
Rukoillaan toistemme puolesta! Jos joku on väärässä, niin Herra on voimallinen hänet palauttamaan tielle. Riidat vain repivät ja haavoittavat, ja ainoa joka oikeasti nyt juhlii on sielunvihollinen.
Mitä jos kilpailtaisiin toinen toistemme kunnioittamisessa? Rakastamisessa?
No jopas tämä Herzog jakaa porukkaa... antaisivat jo olla!
Aihetta kommentteihin antoi varmaan se, että Hertzogin vastustajille on "profetoitu" ikävää tapahtuvaksi(=uhkaus). Kysymys kuuluukin, mistä lähteestä nuo uhkailevat profetiat oikeasti ovat? Ovatko ne samasta lähteestä kuin kultapaikat, höyhenet, kultapöly, jne? Näkyjä antaa ihan se sama taho, joka suoltaa em.manifestaatioita. Jokaisen Raamattua tuntevan tulisi se tietää.
Hyvä kun hommat tulee julki.
Huono asia uskovalle jos jää kiinni aiheeseen, josta ei ymmärrä. Irti ja Jeesusta Kristusta rukoilemaan.
Eteenpäin elävän mieli: vanha sanonta.
Siispä eteenpäin Raamatun hengessä.
Missä hengessä? Peloittelun ja uhkailun? Monisanaisen rukoilun , toisten tuomitsemisen, oman hyvyyden korostamisen ja Jumalan ajatusten tietämisen hengessä?
Vai ivaamisen, pilkkamisen ja uskovien solvaamisen hengessäkö?