Tällaista palautetta meni YTV:lle
-----------
Kertaseutulipun hinnoittelu syrjii asiakkaita, jotka satunnaisesti matkustavat kaupunkirajan yli, mutta ostavat oman kaupunkinsa kausilipun.
Miten on mahdollista että hinnoittelupolitiikalla asiakasta rangaistaan siitä että hän on ostanut kaupunkinsa sisäistä kautta? Tällaiselle jo yhden kaupungin kausilipun haltijalle suurin kohtuullinen kertaseutulipun hinta olisi naapurikaupungin sisäisen kertalipun hinta, sillä ostamalla kotikaupunkinsa kausilipun hän on jo maksanut matkustamisen omassa kaupungissaan.
Tiedeän monia ihmisiä jotka tämän takia eivät käytä seutuliikennettä juuri lainkaan ellei ole aivan pakko, koska hinta on kohtuuttoman korkea satunnaismatkaajalle. Tiedän myöskin että kaupungin rajojen yli jo nykyisin matkustetaan ostamatta kallista seutulippua. Miksi siis rangaista rehellistä matkustajaa ylisuurella lipunhinnalla?
Jos perustelu tälle hinnoittelun epäkohdalle on se että YTV:n on katettava kustannuksensa, ehkä YTV:n osuudet kaupunkien sisäisen liikenteen lipputuloista ovat alimitoitetut tai jotain vastaavaa.
Seutulippu (YTV) liian kallis
8
1991
Vastaukset
- Matkustaja
Kertaseutu maksaa 3,4e. Mutta jos sulla on jo kausilippu niin miksi et lataa kortille arvoa ja maksa pelkää vyöhykelisää 2,3e. Toimii näin näytä ensin kortti lukijalle jolloin sisäinen kausi rekisteröityy, ota pois ja näytä uudelleen ja paina 2:sta rekisteröityy vyöhykelisä joka on sen 2,3e. Säästö kertalipuun on 1,1e. Eikö olekkin helppoa?
- dsfgs
Joojoo, sisäinen lippu on 1.57€ jos menet Espooseen ja päiväsaikaan 1.3€. Jos sulla on Helsingin kautta niin älyvapaata maksaa tuota 2.3€-1.3/1.6€ erotusta tai 3.4€-2.0€ jos et ole ladannut arvoa.
Miksi maksaa 1.0€/0.7€ tai 1.4€ päällekkäistä taksaa Helsingin sisäisestä osuudesta, jonka olet jo maksanut kautta ostaessasi ;-) - tarkoittaa
dsfgs kirjoitti:
Joojoo, sisäinen lippu on 1.57€ jos menet Espooseen ja päiväsaikaan 1.3€. Jos sulla on Helsingin kautta niin älyvapaata maksaa tuota 2.3€-1.3/1.6€ erotusta tai 3.4€-2.0€ jos et ole ladannut arvoa.
Miksi maksaa 1.0€/0.7€ tai 1.4€ päällekkäistä taksaa Helsingin sisäisestä osuudesta, jonka olet jo maksanut kautta ostaessasi ;-)Seutulipun/vyöhykelisän tarkoitus on se ettei sinun tarvitse vaihtaa kaupunkien rajalla autoa vaan saat matkustaa koko matkan samalla autolla. Ota huomioon, että esim. Helsingin ja Espoon puoleisten pysäkkien väliä saattaa olla useampi kilometri.
- dsfgs
tarkoittaa kirjoitti:
Seutulipun/vyöhykelisän tarkoitus on se ettei sinun tarvitse vaihtaa kaupunkien rajalla autoa vaan saat matkustaa koko matkan samalla autolla. Ota huomioon, että esim. Helsingin ja Espoon puoleisten pysäkkien väliä saattaa olla useampi kilometri.
Jos pysäkkien väli on muutama kilometri, matka sujuu joutuisasti, ei tarvii pysähdellä, liikennöinti on edullista. Siis tuo seutulippu on ylihinnoiteltu, pitääkö vääntää rautalangasta:
Kertaseutulipun/vyöhykelisän voimassaoloaika on 80min, kuin myös Espoon sisäisen. Väitätkö tosiaan että liikenteestä vastaavalle taholle on kalliimpaa kuljettaa 80 min seutumatkaa kuin 80 min sisäistä matkaa?
Ehkä kaupunkien sisäiset matkat ovat keskimäärin lyhyempiä kuin seutumatkat, mutta ota huomioon että kaverilla jolla on jo toisen kaupungin sisäinen kausi, niin hänelle se varsinainen ulkopuolelle suuntautuv seutumatka ei ole keskimäärin sen pidempi kuin tavanomainen sisäinen matka.
Että näinä :-O - Kari
dsfgs kirjoitti:
Jos pysäkkien väli on muutama kilometri, matka sujuu joutuisasti, ei tarvii pysähdellä, liikennöinti on edullista. Siis tuo seutulippu on ylihinnoiteltu, pitääkö vääntää rautalangasta:
Kertaseutulipun/vyöhykelisän voimassaoloaika on 80min, kuin myös Espoon sisäisen. Väitätkö tosiaan että liikenteestä vastaavalle taholle on kalliimpaa kuljettaa 80 min seutumatkaa kuin 80 min sisäistä matkaa?
Ehkä kaupunkien sisäiset matkat ovat keskimäärin lyhyempiä kuin seutumatkat, mutta ota huomioon että kaverilla jolla on jo toisen kaupungin sisäinen kausi, niin hänelle se varsinainen ulkopuolelle suuntautuv seutumatka ei ole keskimäärin sen pidempi kuin tavanomainen sisäinen matka.
Että näinä :-OTässä tuleekin esiin syy, miksi en juuri koskaan käytä julkisia kulkuneuvoja. Satunnainen matkailija on aina ihmeissään näiden eri lippujen ja hintojen kanssa. Kertalippu maksaa enemmän, kuin auto vie polttoainetta. Lopuilla maksaa vaikka parkkihallia sen hetken, jos keskustassa on pakko viivähtää.
Vieläköhän Helsingissä on niitä raaputusarpa parkkipaikkoja. Niitäkään en ole päässyt kokeilemaan kun niitä ei myydä kotikunnassani. Perillä on hankala hakea ensin parkkipaikka, jotta voi ostaa parkkilipun kioskista ja ajaa päämääräänsä etsimään uutta parkkipaikkaa.
- Teemu23hki
Tässä ei ole mistään muusta kysymys kuin suunnattomasta byrokratiasta joka kukoistaa YTV:llä tuhoisaa vauhtia.
Heidän joukkoliikenteen liikevaihto tekee persnettoa läpi vuoden kun työtehtäviä on jaettu kymmenille tuhansille ihmisille. Rahaa hukkuu siinä välillä niin paljon erinäisiin byrokraattisiin elimiin, että joukkoliikenne ei kannata tällä systeemillä. Tästä syystä heidän ahneus on lisäksi rajaton ja matkustajilta riistetään entistäkin enemmän mehut irti eli lippujen hintoja nostetaan.
Seutulippujen matkakorttihinnat ovat nousseet nyt vuodessa ennätykselliset yli 10 €, eli se tekee vuoden aikana n. 60 mk. Tämä tahti tuntuu vain jatkuvan. Vaihtoehtona on ostaa polkupyörä tai matkustaa pummilla. Sillä pummilla matkustamisen tarkoitus on perimmillään on kapinaa korkeita lippuhintoja kohtaan. Se on minusta täysin oikeutettua vastustusta, sillä nämä YTV:n limanuljaskat on saatava kuriin. Ainoa keino tuntuu olevan siinä että mahdollisimman moni kieltäytyy maksamasta ylisuuria lippuhintoja. Eniten tämä koskettaa tietenkin työttömiä jotka joutuvat maksamaan saman summan seutulipusta kuin työssäkäyvät. Tämä tekee työttömän kuukausituesta 35 % kakkua. Kun työssäkäyvällä matkakustannusten osuus kuukausituloista on vastaavasti kymmenenneksen pienempi.- dsfgs
Itse asiassa matkustaminen on työttömälle paljon kalliimpaa. Kertalipuille kertyy hintaa ja niin tiuhaan ei kumminkaan tarvii matkustaa että kausilippu kannattais. Suunnittelevat vielä herrat työmatkabussialennusetuuksia. Miksi ei lipun hintoja voisi alentaa kaikille matkustajille? Euroopassakin joukkoliikennettä tuetaan paljon enemmän kuin suomessa.
- körmy
Hinnat vaan alas niin kohta ei ole mitään bussia enää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6487948Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662234Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292135- 1441703
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511230Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251223Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991104Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65836Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58753Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7732