Hornetit lähtivät Tampereelta ja lähdön jälkeen on ollut suorastaan taivaallisen ihana rauha Peltolammella, Koivistonkylässä, Hallilassa ja Hervannassa.
Hornetien sietämätön melu piinasi pitkään koko Tampereen kaupunkiseutua, mutta onneksi se on nyt ohi. Nyt joutuvat rovaniemeläiset vuorostaan kärsimään amerikkalaiskoneiden hirvittävästä melusta ja loputtomista yöharjoituksista. Toivon heille korvatulppien lisäksi pitkää pinnaa, sillä sitä he tarvitsevat.
Hornetien sietämätön melu piinasi pitkään koko Tampereen kaupunkiseutua, mutta onneksi se on nyt ohi. Nyt joutuvat rovaniemeläiset vuorostaan kärsimään amerikkalaiskoneiden hirvittävästä melusta ja loputtomista yöharjoituksista. Toivon heille korvatulppien lisäksi pitkää pinnaa, sillä sitä he tarvitsevat.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kuinka köyhä pitää olla, että muuttaa asumaan vapaaehtoisesta lentoaseman laskukiidon alle?
Se kuuluu muuallakin kaupungissa jos päältä lentää.
Eihän kuulu. Kuuluu ainoastaan lentomelualueilla, joka kiitotien lopun ja alun jälkeen. Esim. Tampellassa ei ole mitään häiriöitä lentoliikenteestä, joskus kerran puolessa vuodessa Hornet lentää näköetäisyydeltä.
Eli, ne eivät lennä muualla kaupungissa ja pienkoneita ei lasketa, koska niiden lentomelu on minimaalinen. Väitteesi on siis invalidi, eikä pidä paikkaansa.
No, kohta on punatähtiä taivaalla kun palautetaan tsaarin ajan vanhoja rajoja. Sitten ei tarvit melusta enää valittaa.
Kommari jakaa taas omaa tietoaan, vai että amerikkalaiskoneita Pirkkalassa, melu olisi ollut varmasti helpommin siedettävämpää, jos koneet olisivat Neuvoliittolaisia.
Tamperelaiset ole koskaan lentomelua kuulleetkaan.
Mediheli helikopterista on nykyään ainakin melun puolesta yhtä paljon haittaa.
Meinaat, että Medi-Helin pitäisi pysyä maassa, poissa häiritsemästä sinua? Toivottavasti sinulle i ikinä tapahdu mitään onnettomuutta...
Ei se ambulanssikaan pillit päällä keskellä yötä aja asuinalueen läpi.
Enää jää tiemelu ja työkoneiden melu. Naapurien melu.
Ai lähti vai? Tuollahan ne lentelevät edelleen ympäri pirkanmaata, mutta ei se minua häiritse.
Kyllä ne helvetillistä melua kylväneet Hornetit lähtivät Pirkkalasta kesäkuun lopussa, osa Itä-Suomeen, osa Pohjois-Suomeen. Jäljelle Pirkkalaan jäi vieläkin työtä Hornetien parissa, mutta ei onneksi operatiivista toimintaa.
Ilmavoimat ei liiemmin ilmoitellut koneiden lähdöstä, koska armeijan tiedotus toimii suunnilleen yhtä hyvin kuin supon tiedotus eli mitään ei kerrota julkisuuteen.
Hornet on kaikkein äänekkäin sotilaskone. Tämä kommari ja amerikka -nimimerkille tiedoksi.
Tilalle tuli tosin tukilentolaivue sekä koelentokeskus. Noin 10-20 prosenttia Hornet-hävittäjien lennoista toteutetaan jatkossakin Pirkkalan tukikohdasta.
http://www.lentoposti.fi/uutiset/pirkkalan_jattavat_hornetit_tervehtivat_satakuntaa_ja_pirkanmaata_paivystys_ei_lopu
Onneksi on omien koneiden ääntä!