Purkkiherneet

Jokainen tietää, että herneet ovat erinomasta ravintoa. Ne maistuvat mainioille, ovat suutuntumaltaan napakoita ja monesti valmiiksi sopivan suolattuja säilykkeinä.

Herneet sopivat muussattuna, esim perunamuusiin. Ja muussaamattomina erinomaisesti pienten keitettyjen uusien perunoiden joukkoon.

Makua voidaan lisätä mukavasti herneisiin esim. ihan pirkan perus jauhelihamausteella. Myös voisula tai maustevoi pieninä nokareina tuo herneateriaan runsauden tuntua.
151940
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Minä käytän aina pakasteherneitä, ne on halvempiakin! Kunnolla vaan keittää niin ovat hyviä! Soijarouhe on kanssa hyvä jatke jauhelihalle! Keittää vähäisessä vedessä ja lisää mustapippuria, suolaa ja lihalientä. Sitten sotkee paistettuun jauhelihaan suhteessa puolet ja puolet. Soijahan muistuttaa ulkonäöllisestikin jauhelihaa, on halpaa ja proteiinia enemän kuin jauhelihassa! Nyt kokeilen seuraavaksi jotain kaaliateriaa. Kaalia saa halvalla nyt! Reseptiä pitää vain fundeerata?

Äänestä
  • Kallista on ruoka muksut ei syö soijaa ko maistuu kuulemma vähä niikö pahville .

    Äänestä

  • Myös hernerouhetta voi käyttää jauhelihan seassa tai tilalla. Minusta se on maukkaampaa kuin soija.

    Äänestä

  • nuukuus kunniaan kirjoitti:

    Myös hernerouhetta voi käyttää jauhelihan seassa tai tilalla. Minusta se on maukkaampaa kuin soija.

    Kyl ne najit ja nauravat nakit lapsille maistuu parraiten.

    Äänestä

Lapset oppivat syömään sitä, mitä heille annetaan. Meillä on annettu hyvin monipuolisesti kaikkea, eikä kukaan nypi ruokaansa. Ihan tämä on siitä aikuisesta kiinni.

Nakit on paskaruokaa. Mutta syötä sinä vaan niitä omalle jälkikasvullesi!

Nälkäkurkiainen suosittelee aloituksessaan PURKKIHERNEIDEN (varmaan Liddlistä jotain saksalaisia vielä) syömistä parhaimpaan kotimaiseen satoaikaan. Pellon pientareen villivihanneksistakin saa parempilaatuista ruokaa kuin niistä purkkiruuista.

On tää käsittämätöntä ruokapolitiikkaa muka köyhiltä ihmisiltä = huonoa ulkomaalaista säilöruokaa, vaikka täällä meillä on ihana satokausi meneillään.

Äänestä
  • On se vaan kumma, kun saksalainen pystyy purkittamaan herneet ja myymään ne tuhannen kilometrin päässä halvemmalla kuin suomalainen viljelijä pyytää tuoreista naapurikaupungissa.

    Äänestä

  • Ei me olla löyvetty pientareilta herneitä. Kasvaaks niitä luonnos?? Nakit on hyvii älä hauku niit ja raskikset kyytypojax nm.

    Äänestä

  • MTK syö pöydässäsi kirjoitti:

    On se vaan kumma, kun saksalainen pystyy purkittamaan herneet ja myymään ne tuhannen kilometrin päässä halvemmalla kuin suomalainen viljelijä pyytää tuoreista naapurikaupungissa.

    Jos tahtoo herneitä eikä niiden tuoreudella ole väliä, kannattaa ostaa suomalaisia kuivattuja herneitä. Kilohinta on vähän yli euron, joten ne tulee selvästi ulkomaisia purkkiherneitä halvemmaksi.

    Äänestä

  • ruokapulas kirjoitti:

    Ei me olla löyvetty pientareilta herneitä. Kasvaaks niitä luonnos?? Nakit on hyvii älä hauku niit ja raskikset kyytypojax nm.

    Nakkeja ei saisi syödä ollenkaan , varsinkin jos on lapsi. ja ranskalaisissa perunoissa on hirveästi suolaa ym. Syö vaan niitä, niin suoliston bakteerikanta sekoaa lopullisesti.

    Äänestä

On muuten hyviä Lidlin vihreät kypsät herneet purkissa.

Äänestä
  • Kuulutko niihin joiden mielestä "hyvä" tarkoittaa subjektiivista käsitystä jonkin ruoka -aineen mausta?

    Äänestä

Jos hyvä ruoka on mielestänne sama asia kuin mahdollisimman halpa ruoka, niin siitä vaan, täyttäkää pötsinne höttöruualla.

Me muut syömme laadukasta ruokaa, joka pitää terveenä ja toimivana.

Tässäkin keskustelussa kiteytyy vanha sanonta: kun on lusikalla annettu, ei voi kauhalla vaatia

Äänestä

Makaronilaatikon voi tehdä niin , että korvaa lihan herneillä.
Soijaan saa makua maustamalla.

Äänestä

Kyllä köyhälläkin on oikeus syödä purkkiherneitä ja piereskellä. Piereskely ei ole vain rikkaiden etuoikeus.

Äänestä
  • Kaali on myös hyvää ruokaa, keittona, laatikkona ja salaattina lisukkeineen. Kesäkurpitsaankin kannattaa tutustua, kypsyvät kohta. Itsetehdyt sämpylät maistuvat aina.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Nälkäkurkiainen kirjoitti:

Jokainen tietää, että herneet ovat erinomasta ravintoa. Ne maistuvat mainioille, ovat suutuntumaltaan napakoita ja monesti valmiiksi sopivan suolattuja säilykkeinä.

Herneet sopivat muussattuna, esim perunamuusiin. Ja muussaamattomina erinomaisesti pienten keitettyjen uusien perunoiden joukkoon.

Makua voidaan lisätä mukavasti herneisiin esim. ihan pirkan perus jauhelihamausteella. Myös voisula tai maustevoi pieninä nokareina tuo herneateriaan runsauden tuntua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu