Persujen saavutukset: 39 suojatyöpaikkaa!

Persujen työllistämissaavutukset ovat siinä, kun saivat 39 kansanedustajaa oppositioon neljäksi vuodeksi vetämään lonkkaa ja nostamaan palkkaa verovaroista.

Kokoomus sen sijaan sai juuri järkättyä parikymmentätuhatta miestyövuotta, kun se Vapaavuoren johdolla pelasti Suomen telakkateollisuuden.

Se on tämäkin ihan hyvä että saadaan työpaikkoja luotua, kun kansainvälinen lama on vienyt Suomesta kymmeniä tuhansia työpaikkoja. Onneksi kokoomus on ruorissa; muut puolueet eivät olisi saaneet edes tätäkään aikaan.
1768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Hyvä Vapaavuori! Hyvä Stubb!!

Äänestä

Nyt persuilla on menossa kova perseennuolenta, kun vaalit alkavat taas lähestyä. Onko tämä hallituskiimaa vai muuten vain ääntenkalastelua, sitä ei tiedä pirukaan. Tuntuisi kyllä oudolta jos persut oikeasti olisivat hallituksessa. Mitä eväitä heillä siihen olisi? Ei mitään. Vastustamalla kaikkea ei mikään muutu ainakaan paremmaksi.

http://www.verkkouutiset.fi/politiikka/ps_tukee_kok-26343

Äänestä

Suomalaisten palkkoja leikattava ja työttömyyttä lisättävä – tässäkö kokoomuksen uusi vaaliteema
lokakuu 4, 2014
Kokoomuksen tunnettu jäsen, kansanedustaja Kimmo Sasi on vaatinut OECD:tä löytämään keinoja, joilla voidaan sisäinen devalvaatio eli palkkojen leikkaukset ja työttömyyden kasvattaminen hoitaa ilman julkisen velan kasvua. Asiasta uutisoi Talouselämä (juttu täällä, kiitokset Mikko-Ville Määtälle linkistä). Sinänsä temppu on helppo ja mahdollinen, yksinkertaisesti ajetaan valtio alas ja annetaan työttömyyden lentää taivaisiin. Haittapuolena on se, että tuon jälkeen talous on supistunut romahdusmaisesti ja julkisen sektorin entinen velka noussut kansantuotteeseen nähden hyvin korkeaksi. Tuollaisen ratkaisun jälkeen Suomea koetellut 1990-luvun alun lama tuntuisi pieneltä kevyeltä sormiharjoitukselta.

Sisäisen devalvaation ja palkkojen leikkausten vaikutuksista olen kirjoittanut jo aikaisemmin täällä. Lisähauskuutta sisäiseen devalvaation ja sen riemuihin tuo se yksinkertainen tosiasia, että siitä seuraa deflaatiokehitys. Deflaatiokehitys taas johtaa kaikkien omaisuusarvojen laskuun kuten on nähty Japanista, Irlannista ja muista maista, joissa deflaation puolelle on lipsahdettu. Toisin sanoen sisäinen devalvaatio tuhoaa myös omaisuusarvot. Käytännössä tuo tarkoittaa sitä, että omistamasi asunnon arvo laskee, omistamasi kesämökin arvo laskee ja kotimarkkinayritysten arvo laskee.

Mielenkiintoista on se, että erinäisissä yksityisissä keskusteluissa moni kokoomuksen kannattaja on vakavissaan esittänyt palkkojen leikkauksia. Mutta kun olen kysynyt kuinka hyvin kyseinen henkilö itse selviäisi jos hänen palkkojaan leikattaisiin, niin reaktio on ollut yleensä mielenkiintoinen. Reaktio on kertonut lapsenomaisesta uskosta, jonka mukaan muun muassa ministeriöiden korkeiden virkamiesten, johtavassa asemassa olevien kunnallisten virkamiesten, lääkäreiden, opettajien ja ylempien toimihenkilöiden palkkoja ei tietenkään voitaisi leikata. Toisin sanoen palkkojen rajuja leikkauksia kannattavat esittävät noita leikkauksia toisille, mutta eivät itselleen tai oman ammattiryhmänsä edustajille.

Yrittäjien kanssa puhuttaessa esiin tulee palkkojen leikkauksista puhuttaessa käytännössä samankaltainen lapsellinen usko. Tuossa uskossa ajatuksena on se, että kun työntekijöiden palkkoja leikataan vaikkapa 20%, niin yrityksen kustannukset pienenevät palkkojen leikkauksen verran ilman että leikkaukset vaikuttavat yrityksen myyntiin. Vientiyritysten kannalta tuo tietenkin saattaa jopa pitää paikkansa, mutta minkään kotimarkkinatoiminnan osalta noin ei tienkään ole. Palkkojen leikkaukset johtaisivat kotimarkkinayritysten myynnin rajuun supistumiseen, mikä johtaisi palkkojen lisäleikkaustarpeeseen ja irtisanomisiin – lopputuloksena siis olisi aivan normaali deflaatiokierre.

Toisin sanoen Kimmo Sasi haluaa palkkojen leikkauksia, deflaatiota, työttömyyttä ja omaisuusarvojen romahdusta. Tässäpä sitä olisi mainio vaaliteema kokoomukselle tuleviin eduskuntavaaleihin.

Tosin eivätköhän ne julkisen sektorin korkeat virkamiehet kuitenkin kokoomusta äänestäisi, sillä eihän heidän palkkaansa tai asemaansa nuo leikkaukset koskisi. Eikä omaisuusarvojen lasku tietenkään vaikuttaisi juuri heidän omaisuuteensa. Eikä juuri heidän velkojensa reaaliarvo kasvaisi. Kaikki kohdistuisi tietenkin joihinkin toisiin, siis muihin kuin kokoomuksen kannattajiin. Tai näin se ajatuskulku tuntuu sisäisen devalvaation kannattajilla menevän.

Odotan suurella mielenkiinnolla kuinka kokoomus aikoo uuden vaaliteemansa lanseerata.

Jotenkin hävettää tunnustaa olleeni aikaisemmin aktiivinen kokoomuslainen.

Seuraava aloitukseni

Äänestä

On teillä argumentit vähissä, ei voi muuta sanoa. Mitäs ne muuta 160 suojatyöpaikkaa siellä eduskunnassa ovat?

Ja se tärkein: Aina kun valtio jotain pelastaa, se tekee sen verovaroilla. Verojen nostolla on pilattu yrittämisen ilmapiiri ja tuhottu Suomen kilpailukyky niin, ettei liiketoiminta enää kannata.

Taitaa tämä kuutosen matikkataito olla enemmänkin vallalla kokoomuksessa, kuin pelkästään Kataisella ja Stubbilla. Ei kai muuten voi hommata neljässä vuodessa 50mrd velkaa muutenkaan, juuri ilman mitään vastinetta.

Tehän olette täysiä sosialisteja, kokkarit. Taas yksi kokkare toi aloituksessa esille täyden tietämättömyytensä taloudesta, ja muutenkin ylenpalttisen tyhmyytensä.

BUAHAHAHAHAA, säälittävää porukkaa.

Äänestä
  • Heh, samaa minäkin mietin että oli tuo joku tyhmä trollivitsi vai onko jätkä tosissaan. Ei hyvää päivää.

    Äänestä

saavutukset onva luettavissa valtionvelassa ja se on noussut miljardeilla kiitos Kokoomuksen.

Äänestä
  • Teollisuusmaista pienimpiä velkoja ja palkat ovat nousseet maailmanennätystahtiin 2000-luvulla.

    Äänestä

  • vedäpä käteen kirjoitti:

    Teollisuusmaista pienimpiä velkoja ja palkat ovat nousseet maailmanennätystahtiin 2000-luvulla.

    Lipposen Paavo kyynelehti jo 2003, puolue on antanut minulle kaiken. Ilmankos meille muille ei jäänyt mitään.

    Äänestä

missä persu muut aikaansaannokset?
Uusia lakeja? Asetuksia? Työpaikkoja?

Äänestä

joo ihan kiva että Teuvo pääsee valtion rahoilla ryyppämään Väätäisen kanssa
Espanjaan ja sinä samassa vähän riehumaan

Äänestä

Äänestykset ovat menneet aika täpäriksi, kun ottaa huomioon, että Kokoomuksella on eduskunnassa 200 paikkaa.

Äänestä

Saa nähdä, pystyykö Antin SDP luomaan edes tusina napinpainajan virkaa.

Äänestä

Persut ovat jo pelkällä olemassa olollaan saaneet enemmän aikaan kuin hallitus. Se on monta kertaa todettu, että muut puolueet ovat sopeuttaneet toimintansa Persujen pelossa.

Suurimmat vaikaansaannokset Persujet ovat tehneet Ulkoasianvaliokunnassa (Timo Soini), Hallintovaliokunnassa (Pirkko Mattila) ja Puolustusvaliokunnassa (Jussi Niinistö), joiden puheenjohtaja on Perussuomalainen.

Esim.tässä:
http://web.eduskunta.fi/Resource.phx/valiokunnat/valiokunta-uav01/index.htx?subpage=jasenet&te=uav01

Varsinainen duunihan tehdään valiokunnissa, joissa on edustajia joka puolueesta vaalituloksen voimasuhteiden mukaan. Eduskunnassa painetaan vain nappia hyväksymällä tai hylkäämällä lait ja asetukset.

http://web.eduskunta.fi/Resource.phx/eduskunta/organisaatio/valiokunnat/index.htx?lng=fi

Tästä näet valiokuntien mietinnöt, lausunnot, pöytäkirjat, josta nä, mitä on duunattu tai saatu aikaan.

Äänestä

Up

Äänestä

Älä yritä , juuri kokkareethan esti turun telakan lainan saannin , kun piti rahoittaa laivatilausta joka siten meni ranskalaisille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sdfcsdfsdfsdfsd kirjoitti:

Persujen työllistämissaavutukset ovat siinä, kun saivat 39 kansanedustajaa oppositioon neljäksi vuodeksi vetämään lonkkaa ja nostamaan palkkaa verovaroista.

Kokoomus sen sijaan sai juuri järkättyä parikymmentätuhatta miestyövuotta, kun se Vapaavuoren johdolla pelasti Suomen telakkateollisuuden.

Se on tämäkin ihan hyvä että saadaan työpaikkoja luotua, kun kansainvälinen lama on vienyt Suomesta kymmeniä tuhansia työpaikkoja. Onneksi kokoomus on ruorissa; muut puolueet eivät olisi saaneet edes tätäkään aikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu