Onko kokemuksia, mikä psyykelääke tehoaisi näköharhoihin? Kokeiltu on abilify ja risperidon, ei mitään vaikutusta, risperidonilla harhat pahenivat.
Paras lääke näköharhoihin?
4
1636
Vastaukset
Mulla on myös näkö- ja kuuloharhoja ollut koko ikäni ja niihin annettiin ketiapiinia (ketipinor, quetiapine). Ikävä kyllä tämä psyykelääke auttaa enimmäkseen vain kuuloharhoihin. Näköharhoihin ei psykiatrini mukaan ole mitään lääkettä, mutta itse en ole näkö- tai kuuloharhoja Quetiapinen käytön aikana saanut muuta kuin ahdistuksen ja humalan aikana.
- Harhaiinen
Riippuu mistä näköharhasi johtuu. Psykoottisiin harhoihin yleensä toimii jokin psykoosilääke, zyprexa ja leponex on varma vaihtoehto jälkimmäistä tosin en suosittele. Ahdistuksesta johtuviin harhoihin voi auttaa joku bentso mutta psykoottisia harhoja bentsot pahentaa. Dissosatiivisiin harhoihin auttaa terapia ja keskustelu ja dissosisaation hoito, psykoosi lääkkeet saattavat auttaa asiaa.
- hmm...
Mulla ahdistusharhoihin auttaa temesta. Myös näköharhoista tuli mieleen, että mitä muita lääkkeitä jo syöt? Esim voxra/adhd-lääkkeet lisää dopamiinia, ja tietääkseni liiallinen dopamiini on merkittävä tekijä psykooseissa/skitsofreniassa, joten vois aiheuttaa samankaltasia oireita? Psykoosilääkkeet taas vähentää dopamiinia. Joissain muissa lääkkeissä kuten lyricassa on haittavaikutuksena näköhäiriöt, joten jos syöt jo jotain lääkettä, ota itse selvää voiko ne vaikuttaa asiaan. (Lääkärit ainakin oman kokemukseni pohjalta, ei välttämättä tiedä edes mihin välittäjäaineeseen mitkäkin lääkkeet aina vaikuttaa)
- 13+8
Temestahan itessään tekee hallusinaatioita. Sain psykoosin temestoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637