Onko 2000-luvulla tehty lainkaan VAGeja, joissa ei ole kaksoismassavauhtipyörää? Kiitos vastauksesta!
VAG ja kaksoismassavauhtipyörä?
yhtä tietoa vailla
141587
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
kyllä on tehty.
No, mitä mallia ja minkä vuoden? Kiitos edelleen.
TSI ja TDI on kaksoismassat.
Ja porsii 150-300 tkm.
malleja on vikka kuinka paljon.esim. kaikki Volkswagen Touareg joissa on Tiptronic laatikko,tai vaikka Audi A3 2003 multitronic laatikolla.kyseisiä vaihteistoja on saanut useimpiin vag automalleihin 2000luvun alusta nykypäivään asti.
Niinpä, mutta joutuuko tipoittain tai multironaajan kanssa ojasta allikkoon, kun rempan hinta nousee moninkertaiseksi?
No, onko muilla automerkeillä sitten tuota samaa innovaatiota käytössään? Toisin sanoen, mitä pitäisi välttää? Olen nimittäin ostamassa uutta, dieselfarkkua, budjetti max. 6000 euroa.
Ainakin joissakin Ford Focuksen malleissa on ollut kaksoismassa-vauhtipyörä.
Kaverilla sellainen kirjaimellisesti pamahti hajalle juuri kun oli lähdössä liikkeelle. Auto oli muistaaksen noin 100tkm ajettu tuolloin.
Manasi hommaa senkin vuoksi, että tuossa mallissa joutuu melko suuriin purkuhommiin jotta osan saa vaihdettua, eli itse työllekin tulee hintaa.
Sai tilattua jostakin perinteisen vauhtipyörän ja asennutettua sen tuon tekniikan ihmeen tilalle ja se toimii ihan hyvin.
Ps. Nykyään ei oikein tiedä mihin merkkiin ja malliin voisi luottaa edes kohtuullisen hyvin, sillä vaikuttaa kaikenlaista ihmeongelmaa riittävän vaikka auto olisi asianmukaisesti huollettukin.
Sitten vielä yhä lisääntyvä elektoroniikan ja sen tuhansien antureiden määrä, jonka vuoksi jokin parin kopekan osa voi sekoittaa koko pakan ja meno stoppaa siihen.
Kuten muuan tuttu, joka aikoinaan osti uuden Bemarin, oli sitä sämikkäämpää korimallia (olen jo pudonnut jatkuvien mallimutoksien rytmistä) ja oli sen ajettavuuteen ja mukavuuteen todella tyytyväinen.
Mutta sitä vaivasi toistuvat elektroniikkaongelmat joiden vuoksi sai tavan takaa viedä sitä korjaamolle ja aika pois yksityisyrittäjän aktiviteetistä. Lopulta kyllästyi ja vaihtoi toiseen merkkiin, en tosin muista minkä hankki tilalle.
Pitäisi ilmeisesti hankkia jokin vanhan tekniikan mukainen "tankkivaunu" täyteen iskuun laitettuna ja tyytyä sellaiseen hyvällä huollolla. Varmempia kilometrejä, vaikka ehkä hieman vähemmän mukavuutta ja hiljaisuutta.
Pahus sentään, vai Focuksessakin...? Olen tiiraillut silmä kovana myös Mondeoita.
Kaikissa Fordeissa ei ole kaksoismassa-versio, vaan se riippunee moottori-vaihteisto-yhdistelmästä.
Yllä manitsemani henkilö piti korjatun Focuksensa ja osti ykkösautoksi silloisen ensimmäisen nykyistä modernimpaa korimallia olevan diesel-Mondeon.
Taisi olla jokin melko pienikoneninen rautablokki-diesel (ei alumiini) ja ilmeisesti on perinteisellä vauhtipyörällä (?). Oli tyytyväinen Mondeoonsa.
kaksoispaskavauhtipyörä, koska yksi paska ei riitä kuvaamaan sitä sätöstä.
VW Golfin 4-nelossukupolvea rekisteröitiin vielä 2002 ja Varianttia taisi saada vielä 2006. Ei näissäkään (ainakaan kaikissa malliversioissa) ole kaksoismassavauhtipyörää...saa korjata jos olen väärässä :)
Kyllä sen volkkarinkin voi ostaa kun on varalta 10000e korjauksiin..
Onko 2000 luvulla ylipäätänsä valmistettu yhtään vag konsernin kulkuneuvoa, jossa ei ole jotakin piilevää katastrofaalista vikaa. Jotenkin alkaa tuntua siltä että täytyy olla tietoisesti valittu strategia, en vaan keksi miksi.
Jälkimarkkinoinnilla kerätään rahat.Tai yritetään?
Hehkulamppuhuijaus VW:N tapaan..