Karjalan palatus - keskustelun siirto

Koska tämä osio näyttää sisältävän lähinnä "seppolehtoa" ja muuta samanlaista mukahauskaa soopaa niin eikö tämän keskustelupalstan oikeampi osoite olisi tuolla Vitsit - osastolla?
1054
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Olen lukenut mm. Lauri Puotasen evakkomuistelmien kirjaseta ja kuullut muutenkin niistä evakoista, joita purettiin Ilmajoen asemalle 1944 kesällä.
Paikalliset noutamaan tulleet hevoset kavahtivat evakoiden hajua.
Ihmiset olivat täynnä paiseita. Vaatteet haisivat paskalta ja kuselta ja naiset kulkivat reidet levällään kuivuneessa kuukautisveressään.
Isännät eivät suostuneet ottamaan pyhäkärryilleen tätä porukkaa, vaan rengit kävivät vaihtamassa sontakärryt tilalle.
Kylissä piti ensimmäiseksi järjestää syrjäisiä joukkopeseytymispaikkoja. Kerrotaan kalakuolemista ohi vrtaavassa joessa, kun evakot olivat kylpeneet siinä vartin.
Ei sieltä kannattasi pikkupoikien kanssa kusileikkejä harrastavan Evakko/emakkoPojan paljon soittavan suutaan.

Äänestä
  • Juuri näin. Oletko Seppo itse vai pelkkä plagiaatti?

    Äänestä

No EI!

Karjalan palautus on aivan asiallinen ja toistaiseksi, ennen palautusta, ajankohtainen aihe. Aihealueen rajaus "pitäisikö" on jonkun vain pelkästään peruskoulun käyneen muotoilema. Tekstin kuuluu olla vähintään: "PITÄÄKÖ".
Kyllä Pitää!
Vastakkaisen mielipiteen muodostaminen on helppoa, järkevä perusteleminen mahdotonta.

Kuten huomaat, palstalle on jatkuvasti tunkemassa R YSS I E N kätyreitä, venäläistyylisine rivouksineen, joita ei voi luokitella "vitseiksi" .

Suomeen on tunkenut niin paljon venäläispakolaisia, että niille voisi luoda oman palstansa, ja sinne "venäläisvitsit" aihepiirin. Siinä voisi olla myös osio, missä venäläinen rahvas ja muut orjakansat pilkkaisivat hallitsevia R Y S S I ÄÄ N, malliin;

"Niin sitä porhalletaan kommunismiin .... kapitalismiin". (mihin milloinkin)

Se tässä palstassa on hyvää, että lukijat huomaavat miten katkera pala toistaiseksi Venäjää hallitseville R YS S I LLE on keskustelu ja jatkuva muistutus Karjalan ja muiden ryöstettyjen alueiden palautuksesta. Samalla jotkut edelleen "suurta ja mahtavaa" ihailevat lipsauttavat tietoa ja linkkejä tänne, jotka tahattomasti paljastavat ITÄ-rajan takaista R YS S I M I S TÄ.

Voin kuvitella, miten kätyreiden verenpaine nousee ja naamataulu ponoittaa, muinaisen PUNA-lipun lailla, esim. tämän tekstin luettuaan.

Äänestä
  • Jotkut evakon räsyt panee sontaansa kortongiin ja nielee sen ja puskee sitten sen päähänsä. Teetkö sinäkin niin Avara?

    Äänestä

  • Kätyreistä, tai edes niiden olemassaolosta en tiedä, mutta vahvasti epäilen että "verenpaine nousee ja naamataulu ponoittaa" lähinnä vain sinulla itselläsi tuon tekstin suoltamisen jälkeen.

    Olet mainio esimerkki siitä, miksei asiallinen keskustelu aiheesta kannata. AINA on joku kaltaisesi sotkemassa ryssineen, kommunisteineen ja vieraan vallan kätyreineen keskustelua.

    Ihan turhaa haaskata aikaansa teikäläisiin.

    Äänestä

  • kysynjavastaan kirjoitti:

    Kätyreistä, tai edes niiden olemassaolosta en tiedä, mutta vahvasti epäilen että "verenpaine nousee ja naamataulu ponoittaa" lähinnä vain sinulla itselläsi tuon tekstin suoltamisen jälkeen.

    Olet mainio esimerkki siitä, miksei asiallinen keskustelu aiheesta kannata. AINA on joku kaltaisesi sotkemassa ryssineen, kommunisteineen ja vieraan vallan kätyreineen keskustelua.

    Ihan turhaa haaskata aikaansa teikäläisiin.

    Niin mikälaisen "tyypin" arvelet olevan tuossa yläpuolella "Se Avarakatseinen"

    Ehdotan; R Y S S Ä N Sinuklle ja varmaan tuottaa vaikeuksia hyväksyä SE , että Suomessa on näitä R Y S S I E N kätyreitä. Tai tiedätkö yleensä, että Suomessa on jo 30.000 venäläistä?

    Kuten lukemastasi voit päätellä, minä suorastaan nautin tästä tekstin "suoltamisesta", ei vaivaa verenpaineet eikä punoitukset.

    Mutta määrätynoloisia (sinua?) lukijoita näyttäää vaivaavan. Ja hyvä niin, koska se on tarkoituskin.

    MItäs sotkemista ...." ryssineen, kommunisteineen ja vieraan vallan kätyreineen" ....keskustssa on? Sehän on meidän yhteistä lähihistoriaa, elävää elmää ja valitettavan ynnä turhan läheistä kanssakäymistä.

    Miten sinä kauniisti kuvailisit "Ystävyytemmen, Yhteistyömme ja Avunantomme aikoja?
    Haaskaa Sinä aikaasi vaan niihin entisiin "ystäviisi/tovereihin", rähmälläänolijoihin. Nyt on uudet henkilöt ja kuviot, paikoilla, joita ennen hallitsivat alkoholisoituneet Kekkonen , Karjalainen, Uusitalo ....

    http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288722453103.html

    Kekkosesta on muistona Kajanin "torilla" vain kierre-pas-ka. (törkeä)

    http://www.participations.org/images/Picture1Lahdesmaki.jpg

    Äänestä

Kannattaa muistaa tämän Karjalan palautus palstan historia. Tämä luotiin nimenomaan juuri näiden hörhöjen pois saamiseksi Maailman menoa -osastolta. Täällä ne saavat "päteä" ja peeloilla keskenään muita häiritsemättä ;D

Äänestä
  • Eniten minä sani pyrstööni pallia juuri intissä. Oli upseeriheppua ja varusmiestä. Ihanaa aikaa!

    Äänestä

Evakkoäpärät taas helteessä ilkamoi liikaa. Kohta on itkuvirsien aika siitä kuinka jokaisella oli 8000 hehtaarin kartano Viipurissa ja 8 pianoa 4 flyygeliä ja 15 Sturebagar henkilöautoa, jota suomalaiset oat jo maksaneet 8 kertaa.

Äänestä

Itkuvirsimiestä homottaa näinä elokuun lämpiminä öinä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysynvaantaas kirjoitti:

Koska tämä osio näyttää sisältävän lähinnä "seppolehtoa" ja muuta samanlaista mukahauskaa soopaa niin eikö tämän keskustelupalstan oikeampi osoite olisi tuolla Vitsit - osastolla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu