Jaahas...

kysynkö tyhmiä

.....nyt keskustelemaan.
Mistäs sitä aloittais?
No,vaikka siitä että:
Voikos Vapaakirkkoon liittyä kuka vaan,vai onko tiettyjä ihmisiä joita ei oikein sinne suvaita tai ainakin katsotaan pitkin nenänvartta.
Edyllytetään tietenkin että on antanut elämänsä,mutta entäs sen jälkeen.

Kiitos vastauksista

7

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • villaa ja silkkiä
      • Jappervokki

        Vieläkö SS-komppania jyllää Vapiksessa?


      • ???
        Jappervokki kirjoitti:

        Vieläkö SS-komppania jyllää Vapiksessa?

        salmensaariko?


      • karavaani kulkee
        ??? kirjoitti:

        salmensaariko?

        En tiedä,mutta Lahdessa on joukko vanhoja ukkoja jotka kiertelevät ympäri suomea kyttäämässä josko seurakuntiin sattuu tulemaan epäkelpoja uskovia.
        Hävyttömiä ja häikäilemättömiä "koiria" jotka tituleeraavat itseään pastoreiksi.


      • Jappervokki
        ??? kirjoitti:

        salmensaariko?

        Se. Kuulin vapiskirkon sisäisistä jutuista kun seurustelin luopioituvan vapislaisen kanssa vuonna miekka ja kirves.


    • Tiukkaa keskustelua

      .....antanut elämänsä Jeesukselle.....tietenkin.

    • "Vapaakirkon oppi ja organisaatio on määritelty Suomen Vapaakirkon tunnustuksessa ja yhdyskuntajärjestyksessä. Suomen Vapaakirkon tunnustuksen mukaan seurakuntayhteyden perusta on sydämen usko Jeesukseen Kristukseen ja tämän uskon tunnustaminen ihmisten edessä. Vapaakirkon seurakuntien varsinaisiksi jäseniksi otetaan 15 vuotta täyttäneitä uudestisyntyneitä kristittyjä."

      "Paras tapa tutustua Vapaakirkkoon on tulla kylään! Kaikkien vapaaseurakuntien toiminta on avointa ja kuka tahansa voi vapaasti osallistua seurakuntien tilaisuuksiin ja toimintaan."

      www.svk.fi

      Oma kokemukseni on, että vapaaseurakunnat ovat keskenään varsin erilaisia. Löytyy uudempia ja/tai nuorekkaampia seurakuntia, kuten Espoon, Turun ja Tammisaaren vapikset sekä vanhempia ja/tai konservatiivisempia seurakuntia, kuten Helsingin, Kuopion ja Hangon srk:t. Vastuunkantajilta edellytetään jonkinverran enemmän kristinuskon opetuksiin sitoutumista ja pyrkimystä elää Raamatun ohjeitten mukaisesti kuin rivijäseniltä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2029
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      327
      1250
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      85
      1064
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      918
    5. 110
      917
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      849
    7. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      844
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      21
      775
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      759
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe