Ajoneuvovero nousee taas kerran

Kiitetään kaikki yhdessä SDP:tä ja Antti Rinnettä ajoneuvoveron, energiaveron ja polttoaineverojen noususta. Kiitokset voi laittaa tähän viestiketjuun. Ohjatkaa myös palkkatulonne suoraan valtion kassaan, niin teitä ei voi sitten verottaa.

Kiitos Antti kun viet kaikki rahani.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Perusteluthan ovat hyvät. Teiden rakentaminen ja kunnossapito = työllisyyden lisääminen.

Työt lisääntyvät kyllä. Harmi vaan ettei niihin oteta suomalaisia työttömiä saati suomalaisia rakentajia. Työt saattaa ottaa haltuun suomalainen firma, mutta homman tekee ulkomaiset alihankkijat.

Äänestä
  • Niin mutta katsotaan nyt. Melko varmasti tiet vaan jätetään rapistumaan edelleen. Tuota samaa tekosyytä kun on jo kymmenet kerrat käytetty.

    Äänestä

  • Kuka teillä sitten ajaa kun autoilu kallistuu? Hukkaan heitettyä rahaa. Ja parinkymmenen ukon työllistyminen ei kokonaistaloutta pelasta. Asfaltinlevittäjät tulevat kuitenkin Virosta, joten hyötyjät ovat vain virolaiset. Ja jos veronkorotukset aina pelastaisi tilanteen, niin olisihan se helppoa silloin aina nostaa veroja. Suomessa on 5,4 miljoonaa ihmistä. Talous saadaan nousuun vain veronkevennyksillä, ensisijaisesti ALV:n ja polttoaineverojen alennuksella. Silloin ihmisillä jää enemmän rahaa kulutukseen ja jos polttoaineverot laskevat, laskevat myös kuljetuskustannukset. Nyt on jo pitkään ollut halvempaa tilata tavaraa esim. Saksasta kun hinnat ovat alveineen ja postikuluineen halvemmat kuin täältä ostettuna.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiitos Antti Rinne kirjoitti:

Kiitetään kaikki yhdessä SDP:tä ja Antti Rinnettä ajoneuvoveron, energiaveron ja polttoaineverojen noususta. Kiitokset voi laittaa tähän viestiketjuun. Ohjatkaa myös palkkatulonne suoraan valtion kassaan, niin teitä ei voi sitten verottaa.

Kiitos Antti kun viet kaikki rahani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu