Miehetkö muka

kukamitähä

Paljon puhutaan, että miehet olisivat sovinisteja. Tämä on mielestäni tosi väärin, sillä kyllä nainenkin voi olla niin sanottu sovinisti miehelle.
Itselläni kävi mm. tilanne jossa tulin kotiin ja vaimo ilmoitti että ruoka onkin myöhässä. Kyllä jos mies kerta tulee ajoissa ruokailemaan pitäisi annos olla valmiina. Toinen esimerkki oli, kun kerran baari illan jälkeen
minua panetti kovasti ja asiasta rouvalle informoin. Vastaus oli vedä käteen. Aika törkeää tekstia ja sovinismia. Sekin tuli mieleen että ei enää saisi naisten pyllyjä katsella esim liikenne valoissa saati vislata. heti tulee sanomista.

7

226

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naiset ovat kyllä sovinisteja, mutta sinun esimerkkisi vaikuttavat enemmänkin trollaavan feministin aikaansaannoksilta.

      Naiset ovat sovinisteja mm. silloin. Kun vaativat kollegaltaan kantoapua. On hyvin yleistä, että naiset käyttävät hyväkseen miesten halua miellyttää naisia. Mutta kun mies kieltäytyy, hän on tietenkin kusipää. Siis varsinkin nuoria miehiä kohdellaan näin. Ukkomiehet nyt hyvin harvoin apua tarjoavat, eikä niiltä apua kysytäkään.

      Seksismi elää myös monissa oletuksissa. Miehillä oletetaan olevan auto. Autoton mies ei kelpaa poikaystäväksi. Nuoret naiset olettavat usein, että miehet ovat harrastaneet paljon seksiä monien naisten kanssa. Naiset seksismi on hyvin erilaista kuin miesten, mutta sitä on aivan yhtä paljon kuin miesten naisiin kohdistamaa. Pyllyjen nipistelyt, pojittelut ym. ym.

      • Verhot ja matot

        Puhumattakaan siitä, ettei mies saa päättää kodin sisustuksesta millään tavalla. Se kun ei vain osaa. Maksamaan se kyllä kelpaa.


      • Femakko ja ylpeä siitä

        Jep, miehellä saatetaan olettaa olevan auto. Naisen taas oletetaan olevan autosta mitään tietämätön eikä siitä edes kiinnostunut.


      • Oikein meni
        Femakko ja ylpeä siitä kirjoitti:

        Jep, miehellä saatetaan olettaa olevan auto. Naisen taas oletetaan olevan autosta mitään tietämätön eikä siitä edes kiinnostunut.

        Keskimäärinhän se on juuri näin.


      • Femakko ja ylpeä siitä
        Oikein meni kirjoitti:

        Keskimäärinhän se on juuri näin.

        Huoh... sovitaan sitten niin. Sovitaan saman tien että miehet ei itke.


      • Oikein taas
        Femakko ja ylpeä siitä kirjoitti:

        Huoh... sovitaan sitten niin. Sovitaan saman tien että miehet ei itke.

        Keskimäärinhän se on juuri näin. Ainakaan siihen ei pyritä.


    • Oikea termi

      Miesvihan ollessa kyseessä sana "sovinismi" on täysin väärä termi. Oikea termi miesvihalle on "misandria" (englanniksi misandry).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      126
      1476
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      142
      1304
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      109
      774
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      118
      740
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      54
      645
    6. 44
      606
    7. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      36
      568
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      539
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      505
    10. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      278
      483
    Aihe