Hän puhuu melko usein siitä, että kuinka hyvä kielitaito hänellä on. Eräässä lähetyksessä hän kertoi aivan itselleen tyypilliseen ylimieliseen tapaan, kuinka hän Englantia puhuessaan vaihtoi toiselle aksentille siksi, että piiriin oli liittynyt muita ihmisiä USA,n länsirannikolta. Meinasin nielaista kieleni.
Minun Isäni on kotoisin New Yorkista ja Äitini on Suomalainen. Synnyin New Yorkissa ja kävin siellä kouluni ja kun täytin 20 vuotta muutimme Suomeen ja olen asunut täällä nyt 20 vuotta. Olen kaksikielinen ja tunnen Englanninkielen kaikki aksentit kuin omat taskuni. Kun olen kuunnellut Stubbin puhetta niin se on toisaalta melko oikeaoppista mutta siitä ei löydy minkäänlaista aksenttia vaan se on kovaa ja ilmeetöntä virkakieltä ja kuulostaa vierasmaalaiselta. Hän kuulostaa samalta Englanniksi kuin Keith "Keke" Armstrong Suomeksi eli kaikki sanat ovat kohdallaan mutta aksentti on selvästi vierasmaalainen. Siksi on surullista huomata, että Pääministeritason mies ei itse tiedä puhuvansa samanlaista Englantia kuin muutkin vierasmaalaiset vaan väittää hallitsevansa eri aksentit. Viron Presidentti Ilves puhuu Hyvää Englantia ja hänen aksenttinsa on täydellistä. Suomessa kukaan Suomalainen ei puhu samoin kuin hän.
Suomessa voimat ja aika tuhlataan pakkoruotsiin, hyödyttömään rumaan kieleen.
Aleksander Stubb "kielitaitoineen"... naurettavaa
235
1
209
Vastaukset
- mmmm 4566
Ei se osaa edes pukeutua,ihan pelle kaveri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2383286Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592946Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,161970Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e621759Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121503- 1221456
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S01380Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4681374