Hän puhuu melko usein siitä, että kuinka hyvä kielitaito hänellä on. Eräässä lähetyksessä hän kertoi aivan itselleen tyypilliseen ylimieliseen tapaan, kuinka hän Englantia puhuessaan vaihtoi toiselle aksentille siksi, että piiriin oli liittynyt muita ihmisiä USA,n länsirannikolta. Meinasin nielaista kieleni.
Minun Isäni on kotoisin New Yorkista ja Äitini on Suomalainen. Synnyin New Yorkissa ja kävin siellä kouluni ja kun täytin 20 vuotta muutimme Suomeen ja olen asunut täällä nyt 20 vuotta. Olen kaksikielinen ja tunnen Englanninkielen kaikki aksentit kuin omat taskuni. Kun olen kuunnellut Stubbin puhetta niin se on toisaalta melko oikeaoppista mutta siitä ei löydy minkäänlaista aksenttia vaan se on kovaa ja ilmeetöntä virkakieltä ja kuulostaa vierasmaalaiselta. Hän kuulostaa samalta Englanniksi kuin Keith "Keke" Armstrong Suomeksi eli kaikki sanat ovat kohdallaan mutta aksentti on selvästi vierasmaalainen. Siksi on surullista huomata, että Pääministeritason mies ei itse tiedä puhuvansa samanlaista Englantia kuin muutkin vierasmaalaiset vaan väittää hallitsevansa eri aksentit. Viron Presidentti Ilves puhuu Hyvää Englantia ja hänen aksenttinsa on täydellistä. Suomessa kukaan Suomalainen ei puhu samoin kuin hän.
Suomessa voimat ja aika tuhlataan pakkoruotsiin, hyödyttömään rumaan kieleen.
Aleksander Stubb "kielitaitoineen"... naurettavaa
235
1
240
Vastaukset
- mmmm 4566
Ei se osaa edes pukeutua,ihan pelle kaveri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1494699Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1904614Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1144534Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254395Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133430Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192334Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32108- 661617
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill201181- 1761132