500 jesidi vähemmistöön kuuluvaa,osa ilmeisesti haudattu elävänä.
joukkomurha irakissa
aaroninparta
1158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jesidit ovat mielenkiintoinen uskonnollinen ryhmä:
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/1560714/The-Devil-worshippers-of-Iraq.html
Tässä on suloinen valokuva...
http://www.telegraph.co.uk/news/picturegalleries/worldnews/11021811/Who-are-the-Iraqi-Yazidis.html
Maailman muslimit eivät juuri koorvaansa lekauttaneet heille, onneksikin USA.
Ei pidä paikkaansa. Jo ennen USA:ta oli Iranin vallankumouskaarti auttamassa Irakin hallitusta. Sinä istuit sohvalla persettäsi levittämässä ja suutas netissä pieksämässä
Pitää paikkansa,onneksi USA kuitenkin.
Jälkistalinistinen Suomi on keskittynyt juutalaisten ja Israelin mustamaalaamiseen (pian kaiketi jo vainoamiseenkin) ja sille on se ja sama mitä ISIS tai muut islamilaiset vihaterrorijärjestöt tekevät,niille ei mielenkiinto riitä. Päitä irroitetaan ja ihmisiä haudataan elävältä,sekä paloitellaan elävänä. Ei kiinnosta,päinvastoin Hämeen-Anttilat ja muut taqijjamaakarit selittävät kilvan kaikkea parhain päin.Tällä palstallahan sitä harjoittavat samanmieliset tahot trolli kts:n tapaan.
Vastenmielistä porukkaa.
Juutalaiset paloittelevat pommeillaan viattomat lapset Gazassa. Netanjahu kuuluu Haagin tuomioistuimeen Rikollisuudesta ihmisyyttä vastaan aivan samoin kuin natsit olisi tänä päivänä viety (ei mitään eroa, "vertaa Varsovan gettojen kansanousu") Israel ei tänä päivänä ole enää mikään demokraattinen valtio Sabran ja Shatilan joukkomurhiin päättyi demokratian tie "Moshe Dayan ja Ariel Sharon" (sotarikollisia molemmat, samalla tavalla kuin natsit, jos eivät vielä julmemmin).
Arabiliitto tuomitsee jesidien kohtelun:
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014081118560983_ul.shtml
HYVÄ!
Me emme tuomitse pelkästään Israelia vaan toki tietenkin toki muutkin väärintekijät koska olemme tasapuolisia!
HYVÄ!
KTS
Ei Israel ole uhannut ketään, ei aloittanut mitään hyökkäystä.
Teidän lössikenraali tuputtaa uskoaan, että esettamalla israelille pakotteita koko Lähi-idän kriisi ratkeaa.
Noinkohan... myös ISIS laskisi aseensa.
Voi maailman tajuttomuutta.
Paska puhetta
Euroopassa ja Venäjällä on aikoinaan samalla tavalla, joko tuhottu, tai karkotettu juutalaiskyliä.
Ehkä Irakin tapaus haluaa nyt muistuttaa meitä niistä.
Vuoristojuutalaiset...
Venäjän kansalaissodan aikana osa juutalaiskylistä hävitettiin ja niiden asukkaat muuttivat kaupunkeihin.
1920–1930-lukujen vaihteessa perustettiin vuoristojuutalaisten kolhooseja Dagestaniin, Azerbaidžaniin, Krasnodarin aluepiiriin ja Krimille.
Sotien välillä kehittyi tatinkielinen kaunokirjallisuus, julkaistiin sanomalehteä, perustettiin juutalainen ammattiteatteri ja tanssiyhtye.
Toisen maailmansodan aikana saksalaiset tuhosivat suuren osan Kislovodskin, Pjatigorskin, Krasnodarin aluepiirin ja Krimin vuoristojuutalaisista.
Kansallinen kulttuuritoiminta oli kielletty vuosina 1948–1953. Sodan jälkeen monet vuoristojuutalaiset alkoivat käyttää venäjän kieltä.[2]
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vuoristojuutalaiset