Eli joskus kun jalka kääntyy aivan kun rappusia kävellessä niin vihlasee tuolta jalkapohjan keskeltä. Mulla on lättäjalka voiko olla joku yhteys? Onko teillä ollut samaa? Mikä mahtaa olla kyseessä?:)
Jalkapohjan viiltävä kipu?
mizka
62823
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olisi ensin tarpeen tietää onko kyseessä latuskajalka viko lätyskäjalja.
Mikäs noi 2 erottaa? Ei itelle oo hirveen tuttuja sanoja
Jalkafysioterapeutti osaa tuon homman. Pyydä yleislääkäriltä lähete, niin saat kelakorvauksen.
Itsellä on ortoosit, kun jalat ovat mitä ovat.
Lapsena jalkoja särki paljon. Lihakset särkivät, kun siihen aikaan ei edes ollut kunnon kenkiä. Jollain millä latuskoilla käveltiin.
Myös ihasten harjoittaminen ja venyttely voivat auttaa.
Oman paikkakunta jalkafysioterapeutin löydän esim. puhelinluettelosta. Ota sellanen , jolta saa myös ne ortoosit.
Tässä paikka, jossa itse kävin.
http://www.jalkafysio.fi/palvelut.html
Joku kalvo kireällä tai tulehtunut. Liittyvät toisiinsa. Eli tukielimistön epätasapaino aiheuttaa tulehdustilaa. Ja toisaalta vika voi olla kaukanakin siitä kohdasta, jossa kipu tuntuu. Nimittäin varpaista selän takaa kulmakarvoihin asti kulkee yhtenäinen kalvoverkosto.
Kannattaa kokeilla tehovenytystä. Itse panostaisin pohkeiden kunnolliseen pitkäkestoiseen ja säännölliseen venyttelyyn. Omat jalkateräkipuni helpottivat sillä. En olisi ikinä uskonut syyn olevan pohkeissa, mutta niin näytti olevan.
Onko sinulla ollut nilkannyrjähdyksiä? Jokainen nilkan nyrjähdys pitäisi kuntouttaa. Moni saa kiputiloja myöhemmin hoitamattomien nyrjähdysten vuoksi (koska jää repeytymiä, tulehdusta, kireyttä, epätasapainoa jne). Kuntoutuksessa tarvitaan sekä tasapainon, voiman että joustavuuden treenausta. Pienissä vaivoissa voi hyvinkin pärjätä ihan omin neuvoin ilman ammattilaista (julkiselta puolelta hoitoon ei ole helppo päästä ja yksityisellä maksaa maltaita).
Ok kiitos. Täytyypä kokeilla venyttelyä. Nilkkanyrjähdyksiä on ollut ja myös nilkan nivelsiteet revenny. sama nilkka missä tätä kipua on ollut
Siis saman jalan nilkka missä kipua ollut