mitäs teillä lukee rekisteriotteessa..jos siellä lukee ajoneuvotyyppinä erikoisauto, pläjähti sitten henkilöauton verotus päälle ensi vuoden alusta..
henkilöauton
4
462
Vastaukset
- löpö
mistäs kuulit ?
- pakuveroon
jossa on kohta erikoisautoista, johon yläkategoriaan matkailuautokin kuuluu. nyt on kyse vaan siitä mikä lopullinen lakiteksti tulee olemaan.
- volsu
pakuveroon kirjoitti:
jossa on kohta erikoisautoista, johon yläkategoriaan matkailuautokin kuuluu. nyt on kyse vaan siitä mikä lopullinen lakiteksti tulee olemaan.
Vanhemmat matkailuautot on kaikki erikoisautoja, uudemmat ajoneuvolajiltaan henkilöautoja, ajoneuvoryhmänä matkailuauto. Juuri tämä ajoneuvoryhmä tekee käyttövoimaverosta 'tavallisia' henkilöautoja edullisemman, kunhan tietyt verotuksen edellytykset täyttyvät. Erikoisautojen verotukseen ei ole kuullut olevan tulossa mitään muutoksia ja jos jotain muuttuukin, niin tuskimpa vanhoista matkailuautoista tulee sen enempää henkilöautoja kuin uudemmistakaan, jotka ovat jo henkilöautoja. Käynnissä oleva käyttövoimaverotuksen muutos koskee lähinnä dieselkäyttöisiä henkilöfarmareita, jotka on rekisteröity pakettiautoksi pehmeällä takapenkillä. Matkailuautoilla ei ole pakettiautoluokkien kanssa mitään tekemistä.
- puhetta
tuollaiset jutut kuuluu samaan sarjaan, kun minä alkaisin väittää kuulleeni, että ensivuoden alusta saa matkailuautolla ajaa löpöllä. näillä jutuilla on vain tarkoitus härnätä karavaanareita
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h442915Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062691Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv352411Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501918- 321884
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141523- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021213- 1771193
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.721041