Ei ole ihme, että vesissämme on viruksia ja bakteereita, kun joka puolelta maailmaa tulee ihmisiä bakteereineen likaamaan uimavesiämme. Luonnon vesissä ei ole klooria, joten kaikki ihmisten jätökset jää rantavesiin.
Uimavesien puhtaus
huomio vain
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Luulen, että linnunpaska nuo pahiten saastuttaa. Linnuthan paskoo veteen urakalla, matalissa ja lämpimissä rantavesissä bakteerit kasvaa.
Likaisessa vedessäkin voi uida, kunhan sitä vettä ei niele.
Omakohtainen kokemus, kun nuorempana kikkailin kännipäissäni jätevedenpihdistamon altaan betonireunalla ja putosin sinne.
Vaatteet roskiin ja itsensä sai pestä monta kertaa, mutta mitään sairastumista ei tullut. Kaikkea sitä viinapäissään sattuu! Sain tosta "jokusen" kerran kyllä kuulla:)
Ei me ihan läpi! :/
Koska LINNUT on kyl paskonu meijän lätäköihi jo MILJOONA vuotta, ja koleraa löyty ensimmäistä kertaa vast NYT!? :/
Eikös ne löytäneet noita " eksoottisia " tauteja Tampereen ja Turun ym. isojen kaupunkien jätevesistä jokunen aika sitten?
No mun muistaakseni se lehti-ilmotus minkä mä tosta luin kerto et olis ollu eka kerta? Onks tää jo muuttunu hovissa?
Oliskohan mitään syytä likaveden pumppaamoiden häiriötilanteissa ylivuotoputkien kautta ojiin vuotavissa ja sitä kautta suoraan järviin valuvissa jätevesissä? Kysyn vaan
Ei TOIKAAN mene vielä läpi, koska moista on saattanut, ja todennäköisesti onkin?, tapahtua jo useamman kerran suomenmaassa, ja SILTI vast nyt löydettiin koleraa ekan kerran!? :/