Onkohan tämä 4m turvaväli mennyt karavaanareilla överiksi. Ajoin matkailuauton kaupungissa toisen matkailuauton taakse viralliseen parkkiruutuun niin edessä olevasta tuli isäntä huutamaan pää punaisena enkö tiedä 4m turvavälistä. Olen kuullut myös vastaavista tapauksista markettien pihasta. On mennyt puurot ja vellit sekaisin.
Turvaväli
parkkiruuduissa
3158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Keskisen kyläkaupan parkkipaikalla noudatetaan 4 metrin turvaväliä, aivan turhaan, vieressä olisi yöpymiseen tarkoitettu alue, vai onko liian kallis.
Sekaisin ovat. 4 m turvavälimääräys koskee vain leirintäalueita.
Itse asiassa se on suositus, jonka käytöstä voi jokainen leirintäalue täysin itsenäisesti päättää. Ainakin SFC-alueilla se on käytössä. Toki turvallisuuden kannalta tuollainen 4 m väli leirintäalueella on järkevä. Missään lakikirjassa tuota ei ole määritelty.