Kävin tänään yksityisellä neurologilla, vaivana huimausta ollut jokunen vuosi, sekä muuta pientä valoherkkyyttä, korvien tukkoisuutta.
Diagnoosiksi sain päänsäryttömän migreenin (en muista virallista nimeä).
Diagnoosi tuli haastettelun perusteella, muutamalla tasapainotestillä sekä "silmänseuraus" -testillä. Ja lääkityksenä burana.
Ja burana pitäisi osata ottaa hyvin ennen huimauskohtauksia, teeppä se sitten, kun "kohtaus" tulee kuin puskista.
Että aletaan buranaa sitten popsimaan joka viikkosesti. Kas ku en itse tajunnut tätä lääkitystä!
Diagnoosiksi sain päänsäryttömän migreenin (en muista virallista nimeä).
Diagnoosi tuli haastettelun perusteella, muutamalla tasapainotestillä sekä "silmänseuraus" -testillä. Ja lääkityksenä burana.
Ja burana pitäisi osata ottaa hyvin ennen huimauskohtauksia, teeppä se sitten, kun "kohtaus" tulee kuin puskista.
Että aletaan buranaa sitten popsimaan joka viikkosesti. Kas ku en itse tajunnut tätä lääkitystä!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kävisin toisellakin lääkärillä kysymässä mielipidettä, jos tuollaiset ohjeet sait.
Minulla Burana ei auttanut, voimakkuuksina 400 ja 800 mg. On selvinnyt myöhemmin kohdallani, että päivittäislääkitys aiheuttaa sekä valoherkkyyttä että hyponatremiaa eli natriumin puutetta. Varmin testaus on P-Na verikokeella.
Aikanaan popsin suolatabletteja kolme kuukautta ja pyörrytys meni ohi. Samoin sekä matala että korkea verenpaine aiheuttavat pyörrytystä. Seuraa ensin, auttaako Burana todellakin vai olisiko muu syy. "Burana-neurologini" oli tehnyt väitöskirjansa migreenistä, mutta oli väärä tulos.
Veikkaisin, että kyseinen neurologi on jo reippaasti yli eläkeikäinen ja hieman nuhruisen oloinen. Tietoinensa hän on jossain 60-luvun tietotasolla, eikä sitäkään enää muista tai hallitse.
Itse aina arvioin lääkärin pätevyyden - ellen aiemmin tunne - ihan ulkonäön, iän ja esiintymisen perusteella. Hekin ovat tavallisia ihmisiä, jotka useimmiten eivät ymmärrä mistään mitään. Silloinhan burana onkin oikeaan osuva ja vaaraton lääke.
Juu. Potilashan ei yleensä tietotaioa voi arvioida, yksinkertaisesti koska ei tiedä niistä asioista mitään eikä osaa etsiä mitään tietoja. Juuri sellainen epäsuora arviointi on maallikon tunnusmerkki. "Nuori" = kokematon, "vanha" = tiedot vanhentuneet, "puhuu paljon vieraita sanoja" = fiksu. Naurattaa, mutta minkä sille voi.
Aion jättää buranat sivuun ja tehdä pienen ruokavaliotestin, mutta täytyy kyllä mainita että meidän työterveydessäkin Burana käy aivan joka vaivaan, turha sinne on kenenkään mennä mistään valittamaan... ;)
Ja neurologi oli ehkäpä mies 50...
Juu potilaathan olettaa, et nykyään jokaiseen juttuun liitetään jonkinlainen koneellinen tutkimus. Oli huimaus millainen tahansa niin pään ct tai magneetti pitää kuulemma tehdä. Yksityiselle pääsee kuka tahansa ilman mitään edeltävää arviota, joten ihme jos mitään neurologista ongelmaa ei olekaan?
> Juu potilaathan olettaa, et nykyään jokaiseen juttuun liitetään jonkinlainen koneellinen tutkimus.......
Potilaat olettaa, että asiantuntijalla on tiedot ja taidot hankittu ja hallussa silloin kun maksua vastaan ruvetaan ihmisiä tutkimaan ja hoitamaan.
Koneellisten tutkimusten kuvittelisi olevan vasta toisella sijalla. Mutta, jos ensimmäinen vaihtoehto ei toimi, niin sitten on mentävä suoraan sen toissijaisen käyttöön!
Juu miksei toimi? Ei voi olla ettei neurologista ongelmaa ole?
Huimasi pari päivää, niin pään ct. Pierettää, niin vatsan ct. Selkä naksahtelee, niin selän mri. Kuinkahan budjetti vielä kestää sellaista. Vuoden vai kaksi?
Että silleesti vaan. Näköjään jokunen opiskelijaplanttu hieman otti nokkiinsa rutinoitujen potilaitten kommenteista.
Ja voin kertoa, että potilaan budjettihan kestää hyvin julkisella puolella.
Juu. Eihän ne käynnit mitään maksa. Mutta hoitoo maksaa, sen maksaa vaan muut ihmiset.
Oleppas varovainen kaikista "myrkyistä",saatat joutua akuuttiseen hoitoon pillerien syömisesi jälkeen.Valtaosa lääkäreistä koulutetaan kirjoittamaan reseptejä,koska niistä on lääketehtaille tuloja.Luonnonmukaisia lääkityksiä ei vieläkään harrasteta riittävästi.Internettikään ei ole valmis auttamaan asiassa,vaan lääketehtaiden mainokset häiritsevät sielläkin,pönkittäen myyntitilastojaan.