Kun tätä nyt on lukenut, näkyy yhteisiä piirrettä:
- Talouden täydellinen suunnitelemattomuus.
- Taloudellinen tilanne on muiden syy.
- Omista valinnoista ei olla vastuussa.
Kaikki tukiraha tulisi siirtää ostokorteiksi, samalla rajoittaa niiden käyttöä ajallisesti - kaikki laskut tulisi hoitaa rahattomasti.
- Talouden täydellinen suunnitelemattomuus.
- Taloudellinen tilanne on muiden syy.
- Omista valinnoista ei olla vastuussa.
Kaikki tukiraha tulisi siirtää ostokorteiksi, samalla rajoittaa niiden käyttöä ajallisesti - kaikki laskut tulisi hoitaa rahattomasti.
Vastaukset 12
Vanhimmat
"Se mitä on takanamme tai edessämme, on pientä verrattuna siihen, mitä on sisällämme." — Ralph Waldo Emerson
Koita vähintäin 3 kk pitää
ruokakulusi päivittäin alle 7,67 € /vrk ja
kaikki muut kulusi alle 8,33 € /vrk.
Minä olen harjoitellut tuota nyt vuoden. Onnekseni, sai säästöön isomman summan, jonka tarvitsin oli sitten käteistä.
Turhaa vaatia muilta ellei et itse kykene.
Sinä rikas ja toimeentuleva, pidäppä joskus kuukausi kirjaa menoistasi niin näet kuinka rahaa tosiaan palaa.
Sossupossut ne vaan jaksaa valitta. Menkää duuniin, jos haluatte lisää rahaa, ei sitä ilmaseksi paljoa pidäkään jakaa.
Haistapa kukkanen. Ei niitä työpaikkoja vaan ole kaikille.
Olisko niitä työpaikkoja sentään yksi. Sinulle. Vai montako tarvitset?
Tuota noin, ehkä ei olekaan siinä naapurissa sopivan kävelymatkan päässä. Joskus ennen vanhaan suomalaisetkin lähtivät työn perässä milloin Ameriikkaan, milloin Ruåttiin. Mutta ei enää. Nyt istutaan takahikiällä kunnan vuokrarivarissa ja VAADITAAN OIKEUKSIA.
Kunhan BKT dippaa muutaman prosentin, alkaa tuet harveta.
Nyky menolla hitaasti kiduttaen suomi menee kiihtyvällä vauhdilla tuhoa kohti.
Kaiken leikkaaminen ja verojen keventäminen taitaa olla ainoa keino saada Suomi jaloilleen.
Kaikki helposti höylättävä tulisi höylätä heti nyt, eikä odottaa että tilanne on täysin hallitsematon.
Luultavasti yksi tehokaskeino olisi siirtyä tasaveroon, ja poistaa ALV suomalaisista tuotteista, jotka on kokonaan valmistettu suomessa verokannan muutoksen jälkeen.
Varainsiirto & perintöverosta tulisi luopua heti.
Sille osalle kansasta joka tuottaa pääosan verokertymästä, tulisi antaa huomattavat veronkevennykset.
Alle 1M€ yrityksiltä yritysverotus nollille, suomalaisiin tuotteisiin käytetystä voitosta, hallit rakennukset ja palvelut.
Täysin samaa mieltä aloittajan kanssa. Palstalla kirjoittelee todella paljon oman elämän hallinnan puutteesta kärsiviä vetelyksiä. Tuet pois vaan ja töihin sano mummo!
Olin ennen köyhä ja voin sanoa että oman elämän hallinta on täysin mahdotonta kun käteen jää 100-200€ ruokaan ja satunnaisiin esim.terveydenhuollon laskuihin peruskulujen jälkeen. Nyt jää 600-800€ eikä mitään ongelmaa elämänhallinnassa ENÄÄ.
On täysin mahdollista jos ei vain ole laiska ja luuseri.
Kuvitteletko olevasi "vauras" jos käteen jää alle tonni? :DDD
Voi eikä mikä vitsi! Eihän tää oo enää tottakaan, voi eikä! :DDddd
Sinä apukoululainen voisit opetella lukemaan ja ymmärtämään lukemasi. Jos aikaisemmin käteen on jäänyt pakollisten kulujen jälkeen 100-200 euroa ja nyt 600-800 euroa, henkilö on silloin vaurastunut entisestä.
Se, että joku on vaurastunut, ei tarkoita että olisi välittömästi rikas. Tulojen kasvu on vaurastumista. Vähäistä ehkä, mutta vaurastumista kumminkin.
Meulle kepaa tosi hyvin ostokortit, meille sama miten ruoka maksetaan, kunhan sitä saa ja sitä on. Hyvä idea, ei tarvis aina kipasta pankkiautomaatille, kun ostokortit tulisi suoraan kotiin. Sillä maksukorttia mulla ei ole eikä tule.
Miten nuo laskut voi hoitaa rahattomasti? Tällähetkellä maksan netin kautta, mutta mutta täytyyhän tilillä olla rahaa että ne ne voi maksaa. Miten toimii rahaton laskunmasku? Mielenkiintoista!!!