Siitä lähtien kun olen osannut lukea, olen lukenut kaikkea historiasta, tieteestä, yliluonnollisesta ja uskosta. Mikään ei ole vakuuttanut minua että kristittyjen tai muiden uskontojekaan jumala olisi oikea tai edes olemassa.
Todisteita ei ole saatu myöskään kuoleman jälkeisestä elämästä, vaan kaikki voidaan selittää ja toistaa tieteellisesti.
En näe miksi minun pitäisi maksaa kirkolle mitään, varsinkaan kun en usko sen toimintaan.
'Enkä usko toista kertaa meneväni enää naimisiin, ensimmäinen kerta oli ihan tarpeeksi:)
Todisteita ei ole saatu myöskään kuoleman jälkeisestä elämästä, vaan kaikki voidaan selittää ja toistaa tieteellisesti.
En näe miksi minun pitäisi maksaa kirkolle mitään, varsinkaan kun en usko sen toimintaan.
'Enkä usko toista kertaa meneväni enää naimisiin, ensimmäinen kerta oli ihan tarpeeksi:)
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kirkkoon kuuluminen ateistina tai agnostikkonakin on tietysti aika hassua. Kirkon toiminnassa on toki melkoisesti hyvääkin, mutta ei ole oikein reilua että sen hyvän siivellä joutuu rahoittamaan jopa epämiellyttäviä ilmiöitä, kuten osallistumaan yhä melko lukuisien ahdasmielisten papinturhakkeiden palkanmaksuun.
Naimisiinmenosta antaisin sen neuvon, että älä enää ota sitä samaa josta sait tarpeeksesi vaan joku ihan toinen. Voit yllättyä myönteisesti.:)
No jos erehtyisin vielä menemään naimisiin varmistaisin että seuraava on selväjärkinen:D
Hyvä lähtökohta!
Toistappa sitten vaikkapa syntymisesi jos kaikki kerran voi toistaa!
Kyse oli kuoleman jälkeisestä elämästä, jonka kokemukset on voitu toistaa laboratoriossa, mutta ethän sinä tyhmyri sitä tajunnut.
Perähikiä on salaliittojen ekspertti. Ne hän tajuaa paremmin kuin kukaan ja näkee niitä kaikkialla.
Etkö raaski pyyhkiä perähikiäsi koskaan?
Hikitissi, heh, heh, tyhmä pallihiki-fedisti!
Repe pullottaa sitä ja myy etsausaineeksi.
...mutta me kreationistit ostamme sitä ylihintaan ihan vain virvoitusjuomaksi! Kun on etikettiin piirretty Jeesus ristillä, ja raamatunjakeita siteeraten myydään niin näin on ihminen heikko hyvän tavaran edessä. Perseeseenkin sitä tungetaan seuroilla. Aamen!
Olisi ollut elää suomessa keski-ajalla kun kirkko määräsi kaikesta..minut olisi poltettu varmaan roviolla haureudesta, julkisesta juopottelusta jne.
No mitä sitten?
Olisithan jo kuollut muutenkin!
Miksi olisin jo kuollut muutoinkin?
Keskiaika meni jo!
Aloittaja ei ihme että olet jo eronnut kun et elä hyvän kristityn mukaan!!Elä vaan synnissä sitten..
Minusta jokaisella on halutessaan täysi vapaus ja oikeus erota mistä tahansa kirkosta tai muusta uskonnollisesta instituutiosta. Toivon, että kristityt ja muiden uskontojen edustajat voivat kohdella kunnioittavasti niitä ihmisiä, jotka eivät koe yhteisön perinnettä omakseen.
Toivon menestystä valitsemallesi tielle.