Lahdessa ollaan edistyksellisiä

9121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

"Vihkiminen kirkossa on ollut suomalainen perinne pitkään. Sen ylivalta liittojen sinetöijänä on kuitenkin vähenemässä.

Lahdessa valta on jo vaihtunut. Viime vuonna Lahden avioliitoista 55 prosenttia oli siviilivihkimisiä. Lahdessa avioitui yhteensä 488 paria."

Kehitys on huimaa ja varmasti vielä tullaan näkemään paljon vastaavia uutisia. Ja seuraukset uutisista on varmasti nähtävissä kirkkohäiden suosiossa jatkossakin. Ja miksi sitten sitä ripariakaan tarvitsee käydä, kun ei pidetä kirkkohäitäkään... oravanpyörä toimii jo.

Jos/kun mainittu uutinen on vain paikallinenm tuskin näkyy erotilastoissa. (?)
Tai miksi ei sitten näkyisi Lahden seurakuntien tilastoissa.

Äänestä

Hääperinne on muuttumassa. Ennen pidettiin suuria häitä, jossa oli mukana kaukaisiakin sukulaisia ja naapurit. Nyt pidetään lapsettomia häitä, joissa on mukana vain hyvät kaverit ehkä lähimmät sukulaiset.

Samaan suuntaan on menoissa hautajaisetkin. Pienellä piirillä hiljaisuudessa pidetään hautajaiset nykyisin enenevässä määrin. Entisaikojen avoimia hautajaisia ei järjestetä kuin maaseudulla, vanhemmille sukupolville ja ehkä merkkihenkilöille.

kirkko ei vain ole hiffannut ollenkaan perinteen muuttumista. nuoremmat sukupolvet eivät haluaa tuntematonta ukkoa paasaamaan pehmoisia häihinsä eikä myöskän tulevaisuudessa hautajaisiinsakaan.

Äänestä
  • Eivät ne saksalaisen lutterin lahkokirkon perinteet olekaan mitään suomalaisia perinteitä.

    Äänestä

  • kirkosta eroon kirjoitti:

    Eivät ne saksalaisen lutterin lahkokirkon perinteet olekaan mitään suomalaisia perinteitä.

    olisi pitänyt kirjoittaa hipsuissa "perinne".

    Äänestä

  • Ja vaikka kirkko olisikin hiffannut perinteen muuttumisen, niin mitä se voisi tehdä?

    Sillähän on vain menetettävää. Niin vaikutusvallassa ja taloudellisissa tuloissa kuin kirkon asemassa.

    Pehmoisten ja jopa sekavien jutteluiden kuuntelu ei enää kuulu nykyisiin perinteisiin.

    Voiko tähän muuta papille lohdutukseksi sanoa kuin :"maailma muuttuu pappiseni".

    Äänestä

  • tunnustaa kirjoitti:

    Ja vaikka kirkko olisikin hiffannut perinteen muuttumisen, niin mitä se voisi tehdä?

    Sillähän on vain menetettävää. Niin vaikutusvallassa ja taloudellisissa tuloissa kuin kirkon asemassa.

    Pehmoisten ja jopa sekavien jutteluiden kuuntelu ei enää kuulu nykyisiin perinteisiin.

    Voiko tähän muuta papille lohdutukseksi sanoa kuin :"maailma muuttuu pappiseni".

    Odotetaan pari vuotta, niin kirkko alkaa huorata häilläkin samalla tavalla kuin se nykyään huoraa kaiken maailman dance- ja metallijumalanpalveluksilla. Sanokaa minun sanoneen, pian tulevat teemahäät: mene naimisiin Las Vegasin tyyliin, Elvis-pappi lukee loitsut ja keikuttaa lanteitaan toimituksen päälle! Massahäitähän jo järjestetään, jotta kirkko saisi laskevat käppyrät näyttämään edes vähän säädyllisemmiltä, jotta edes joku vaivautuisi kirkkoon kuuntelemaan roskaa tärkeänä päivänään...

    Äänestä

Kunhan homojen kirkossa vihkiminen saadaan sovitettua raamatun kanssa on odotettavissa huima kirkkohäiden rynnäkkö.
Pientä teologista viilausta ja raamatusta uusi lyhennetty käännös niin kaikki järjestyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lahtelainen* kirjoitti:

Olipa hyvä uutinen tämän päivän lehdessä. Kirkkohäät ovat out.

http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2014/08/15/kirkkohaat-kamppailevat-mielikuvien-kanssa---siviilivihkiminen-lahdessa-jo-perinteita-suositumpaa?ref=ece_frontpage-section-teaser-groupSection-default

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu