EI talouspakotteille !!

Tällaisessa taloudellisessa ahdingossa ja katastrofaalisessa työttömyystilanteessa Suomi EI olisi kaivannut mitään talouspakotefarssia Venäjää vastaan. USA:n taloudellisen vallan lonkerot yltävät syvälle länsi-eurooppaan. Onko siinä syy miksi Eurooppa tanssii USA:n pillin mukaan ja osallistuu kauppasotaan jonka jälkeen Venäjän markkinat tullaan kanavoimaan uudelleen?
1272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Monissa vientiin suuntautuvissa tehtaisamme asuntovelalliset työntekijät suorastaan riemuitsevat Venäjän talouspakotteista koska nyt he eivät kykene maksamaan asuntolainojaan YT-neuvottelujen vuoksi ja monilla on edessään henkilökohtainen konkurssi!

Äänestä
  • http://ipu.fi/vetoomus-talouspakotteista-irrottautumiseks

    Vetoomus talouspakotteista irrottautumiseksi

    Tasavallan presidentti Sauli Niinistö
    Pääministeri Alexander Stubb
    Ulkoministeri Erkki Tuomioja

    VETOOMUS TALOUSPAKOTTEISTA IRROTTAUTUMISEKSI

    Suomalaiset ovat hämmentyneinä seuranneet Eu:n asettamia talouspakotteita Venäjää vastaan. Kansalaiset ovat joutuneet toteamaan, että pahimmat pelot ovat käymässä toteen, mikäli pakotelinjalla jatketaan. Venäjä on osoittanut, että se ei aio muuttaa kantojaan ja sillä on asettaa vastapakotteita, jotka ovat tuhoisia niin Euroopan ja Suomen talouden kuin turvallisuudenkin suhteen.

    Nyt asetetuilla pakotteilla ei ole mitään juridista pohjaa tai velvoitetta. Ne ovat olleet poliittisia päätöksiä, jotka on valtuuttanut Eurooppaneuvosto. Suomea neuvostossa on edustanut pääministeri Stubb. Pääministeri on tehnyt selkeän poliittisen valinnan, joka ei huomioi Suomen geopoliittista asemaa, yritystemme toimintamahdollisuuksia ja kansantaloutemme poikkeuksellisen heikkoa kriisinsietokykyä.

    Suomen poliittisella johdolla on täysi oikeus ja velvollisuus kieltäytyä Suomen työllisyydelle ja
    yritystoiminnalle järjettömistä pakotteista. Se on vallitsevissa olosuhteissa ainoa oikea teko.

    Luopuminen puolueettomuuspolitiikasta ja sitoutuminen yhteiseen eurovaluuttaan on johtanut siihen, että pienetkin Lännen ja Idän kiistat vaikuttavat negatiivisesti talouteemme ja kansainväliseen kanssakäymiseen. Hallituksemme pääministerin suulla tekemät kannanotot antavat Venäjälle käsityksen, että Suomi on haluton edistämään diplomaattisten ratkaisujen löytämistä Ukrainan kriisissä, mikä on omiaan aiheuttamaan pitkäaikaisia ja vaikeasti korjattavia ongelmia Suomen ja Venäjän välisiin suhteisiin.

    Edesvastuuttoman politikoinnin sijaan Suomen valtiojohdon on alettava kaikin toimin edistää sellaisten diplomaattisten ratkaisujen löytämistä, joilla turvataan niin Ukrainan tilanteen rauhoittuminen kuin vakaan ja turvallisen ilmapiirin palauttaminen Euroopan, Venäjän ja koko Euraasian välille. Käsillä olevaan tilanteeseen ei ole syynä keinojen, vaan poliittisen tahdon puuttuminen, mikä luo kuvaa poliittisesta vastuuttomuudesta niin kansallisesti kuin kansainvälisesti.

    Eu-jäsenyys ei velvoita Suomea osallistumaan sille suurta vahinkoa aiheuttaviin pakotteisiin. Näin ollen Itsenäisyyspuolue vetoaa Suomen valtiojohtoon irtautuaksemme hallitusti Venäjä-pakotteista, joko yhteisellä päätöksellä Eu:ssa tai yksipuolisesti, mikäli yksimielisyyttä asiassa ei saavuteta pikaisesti.

    Itsenäisyyspuolueen hallitus 13.8.2014

    Äänestä

Me emme tarvitse missään taloudellisessa tilanteessa tällaista talouspakotefarssia.
Tämmöiset farssit vievät uskottavuuden yleisemmin politikoista.
Ukrainassa on kysymys siitä että maa on taloudellisessa konkurssissa ja moraalisessa hajoamistilanteessa, eikä sitä voi ratkaista muutoin kuin jakamalla maa pienempiin itsenäisiin valtioihin tai itsemääräämisoikeuden omaaviin tasavaltoihin.

Se on ainoa tie saada talous nousemaan tuossa läpeensä korruptoituneessa kulttuurissa, jossa vallanvaihdot tarkoittavat aina köyhtymistä kansalle. Ei ole olemassa suurvaltaa jossa ihmisiä kohdeltaisiin tasapuolisesti, ja jossa ihmiset tuntisivat voivansa todella vaikuttaa omaan hyvinvointiinsa. Uusi Ukrainan hallinto ei ole tehnyt puolessa vuodessa yhtään positiivista päätöstä joka olisi parantanut ukrainalaisten oloja. Aiempi hallitsija Janukovits oli vallassa vain kaksi vuotta, joten tama uusikaan ei saa aikaan mitään kahdessa vuodessa, jollei ole jo päätöksiä tehnyt.
Hyvinvoinnin rakentamisessa pienet valtiot omaavat etyulyöntiaseman, koska ne voivat kehittyä nopeammin. Mielestäni Venäjä on onnistunut ainoana suurvaltana hyödyntämään tätä ajatusta, jakamalla valtaa autonomisille tasavalloilleen.

Ukrainan tulisi tässä asiassa seurata Venäjän mallia, sillä se kärsii samasta suurvalta ongelmasta kuin Venäjä ja Puola, jotka siirtyivät sosialistisesta talousjärjestelmästä 20 vuotta sitten. Ukrainan jälkeenjääneisyys näinä 20 vuotena on mielestäni seurausta siitä, että he ainoana jatkoivat vanhaa Neuvostoliiton keskusjohtoista mallia yhteiskuntarakenteessaan. Krimihän oli alunperin autonominen tasavalta omine presidentteineen, mutta Ukraina päätti hajottaa Krimin autonomian 1992-1994, eli he ottivat takapakkia vielä Neuvostoliiton ajastakin.

Äänestä

Yli 60% kansasta kannattaa pakotteita ja 28% vastustaa. Siis suurin osa
kannattaa. Jotainhan on tehtävä, jotta tuo meidän itäinen naapurimme huomaisi, että tässä maailmassa ei toimita miten haluaa. On hyvä pitää yhteisistä säännöistä kiinni.

Eiköhän Venäjän kansakin pian huomaa, mistä aineksista tuo Herra Putin on keitetty.

Äänestä
  • ehdoton kyllä pakotteille

    Äänestä

  • Tässä on nyt kaksi täysin erilaista gallubbia koska toisen mielipidetiedustelun mukaan suurin osa ihmisistä EI hyväksynyt Venäjää vastaan suunnattuja talouspakotteita lainkaan. Kyllä ääniä, eli niitä jotka kannattivat talouspakotteita oli vain 15% kun melkein kaikki loput suhtautuivat talouspakotteisiin suurella varauksella!

    Nyt kun talouspakotteiden vakavat seuraukset alkavat näkymään Suomen taloudessa ovat nekin muuttaneet mieltään jotka aiemmin suhtautuivat pakotteisiin myönteisesti.

    Äänestä

  • Töitä kirjoitti:

    Tässä on nyt kaksi täysin erilaista gallubbia koska toisen mielipidetiedustelun mukaan suurin osa ihmisistä EI hyväksynyt Venäjää vastaan suunnattuja talouspakotteita lainkaan. Kyllä ääniä, eli niitä jotka kannattivat talouspakotteita oli vain 15% kun melkein kaikki loput suhtautuivat talouspakotteisiin suurella varauksella!

    Nyt kun talouspakotteiden vakavat seuraukset alkavat näkymään Suomen taloudessa ovat nekin muuttaneet mieltään jotka aiemmin suhtautuivat pakotteisiin myönteisesti.

    Noin 60% suomalaisista kannatti
    pakotteita ja 30% vastusti, mutta
    pakotteiden vastustajista
    suurin osa kannatti suoria sotatoimia
    venäläisten ajamieheksi Krimiltä ja
    Ukrainasta.

    Hitler ja Napoleonkaan ei olisi pakotteilla
    rauhoittunut, miten tämä Venäjän
    pieni Napoleonintautiin sairastunut
    Putler tekisi poikkeuksen.

    Äänestä

Ei talouspakotteille.
Suomen ja EU:n pitäisi suoraan ajaa Venäjä
Krimiltä ja Ukrainasta voimakeinoja käyttäen.
Hitler ja Napoleonkaan ei olisi mistään
pakotteista, muuta kuin innostunut, kuten
Putler.

Äänestä

pakoteiden pakko avioliitto tuskin kriisi maiden pakko avustaminen on saatu pääkökseen kun uutta pakkoa pukkaa ovista ja ikkunoista tulemaan.

Äänestä

On se outoa kun muka sivistyneet ihmiset ei voi puhumalla
selvittää asioitaan, mutta syy siihen on selvä,
USA ja EU haluaa hallintaansa Ukrainan ja krimin rikkaudet,
eikä semmoista asiaa voi tuoda neuvotteluun.

Äänestä

Milloin Suomi julistaa pakotteita USA:ta vastaan koska USA hyökkäsi täysin laittomasti Irakiin jossa on kuollu varovaisten arvioiden mukaan yli kaksi miljoonaa ihmistä! Entä kidutukset? Hyväksyykö Suomi Quantanamo bayn kidutusleirin jossa syyttömiä ihmisiä on ollut vangittuna vuosia ja jossa heitä on kidutettu hengiltä!

Harkitseeko edes Suomi talouspakotteita Israelia vastaan joka tekee kansanmurhaa lähi-idässä ja harjoittaa raakaa apartheidpolitiikkaa palestiinalaisia kohtaan?

Äänestä

Miksei Liettuassa rutista pakotteista. Ovatkohan saaneet Putin rokotteen. Täällä aivopestyt Puti pojat valittaa pakotteesta. Jättäisi Putler naapurimaansa rauhaan ja lähettäisi sen lapsiasiamiehensä Pietarin viemäriin niin kaikki olisivat tyytyväisiä paitsi Venäjän facistiset kolonialistit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lisää työttömiä! kirjoitti:

Tällaisessa taloudellisessa ahdingossa ja katastrofaalisessa työttömyystilanteessa Suomi EI olisi kaivannut mitään talouspakotefarssia Venäjää vastaan. USA:n taloudellisen vallan lonkerot yltävät syvälle länsi-eurooppaan. Onko siinä syy miksi Eurooppa tanssii USA:n pillin mukaan ja osallistuu kauppasotaan jonka jälkeen Venäjän markkinat tullaan kanavoimaan uudelleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu