uskotko että syntiset ihmiset joutuvat kuoleman jälkeen maksamaan vääryksistään tulisessa paikassa? Miksi uskot siihen? Siksikö koska raamatussa sanotaan niin?
Kuinka moni tällä palstalla uskoo helvettiin?
brimstone
32471
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
En, koska ajatus ikuisesta kärsimyksestä on absurdiakin absurdimpi.
Kohta muuten jyrbä saapuu kertomaan jollain uudella nimimerkillään, että kuolemanjälkeisestä tulihelvetistä ei raamatussa edes puhuta ja koko homma on katolisen kirkon säveltämä. Se on jehovaoppia se.
Itselleni on herttaisen yhdentekevää mitä raamattu asiasta sanoo. Kun jokin on järjetöntä, se ei muutu järjelliseksi vaikka sitä hoettaisiin kymmenen tuhannen sivun verran.
Mikset sitten lopeta hokemisiasi?
Yksi syy, joskaan ei ainoa: Olen huomannut, että kaltaistesi denialistityperysten ärsyttäminen tuntuu kerrassaan nautittavalta.
Ei se ärsytä ketään jos sinä todistat olevasi lapsellinen ja uskot satuihin.
Hyvä tietää, niin välttelen vastedeskin kuvaamaasi käyttäytymistä ja jätän sen kreationisteille.
En usko tuommoiseen helvettiin.
Silti, jos tuolla puolen on Jumala, ja ihmisen tietoisuus voisi jollakin tapaa liittyä Häneen, niin tietensä tuota vaille jääminen saattaa tuntua helvetinmoiselta kohtalolta ilmankin tulta ja tulikiveä.
Minusta tuntuu että juuri sitä ainakin jotkut aidot uskovaiset pelkäävät.
Onhan siinä vielä kovennettukin osasto eli pakkofuusio Isoon Pahaan.
Jumala ei ole rakastava ja anteeksiantava jos raamatun helvetti on olemassa.
Mielest'äni Raamattu ei omista Jumalaa, vaan päinvastoin.
Vanhan testamentin jumalakuvauksissa on nähdäkseni mukana melkoisesti uskonto- ja valtapoliittisia ihmispyyteitä. Mieluummin uskon Jumalan rakastavaksi ja anteeksiantavaksi kuin niitä ja vielä kirjaimellisesti.
Helvetti on ehdottoman tarpeellinen ristinuskon kaltaisen humbuugin levittämisessä.
Jo kolmikanttinen jahve joka on oma poikansa jonka siitälsi hän itse on taatusti herättänyt röhönaurua juutalaisten ja muidenkin ajattelevien ihmisten keskuudessa.
Kun saarnaaja alkaa totisella ilmeellä päkistää kuvausta hirmuisesta ikuisesta rääkkäyksestä,johon tämä vuorijumala epäuskoiset laittaa,niin aina siihen joku uskoo.
Tämä joku tuo sitten jonkun toisen muassaan...
viisi.
Ikuisuus jumalan perseen nuoleskelua taivaassa on se oikea helvetti
Aika moni evokki uskoo h*lvettiin koska minulle on monta kertaa evokit sanoneet että mene h*lvettiin.
He ovat vain ystävällisyyttään laskeutuneet tasollesi ja puhuneet kieltä jota ehkä sinäkin saatat ymmärtää.
Olen huomannut saman.
Alligaattorikin on ystävällisempi kuin evokki.
>Aika moni evokki uskoo h*lvettiin koska minulle on monta kertaa evokit sanoneet että mene h*lvettiin.
Ei kannata häiritä järkeviä ihmisiä uskonnollisilla horinoilla. Pysy vaan täällä kretupalstalla, niin et ainakaan saa fyysisesti nekkuusi, mikä epäilemättä olisi paasaamisesi torjunnan seuraava käytännön askel siellä snägärin jonossa.
Horna on se tila kun joulupukki ei aattona tuokaan lahjoja.
Eli jonkun keksimä valhe jotta jengi pysyisi ruodussa.
Maanpäällisiä hornia on taas paljonkin. Pohjois Korea, kiusatun lapsen arkipäivä, kaltoin kohdellun lapsen elämä ylipäänsä jne...
Ehkä juuri nämä maanpäälliset hornat ovat yksi todiste siitä että jumalia ei ole. On vain tämä elämä ja monelta sekin tuhotaan heti syntymän jälkeen.
Lukekaa vaikkapa Pako Leiri 14 - kirjan ja kysykää että missä se jumala oikein luuraa kun tälläista antaa tapahtuvan.
Minulla on täysi syy uskoa helvettiin koska olen paluumatkalla sieltä.
Olet vain siirtynyt uskonlahkosta toiseen uskonlahkoon.
En pelkästään usko helvettiin, vaan minä tiedän, että sellainen on olemassa, ja juuri
siitä syystä, että hel-vetti on useampaan kertaan raamatussa ilmoitettu.
Ja raamatun henkilöistä useimmin on tuosta hornasta varoittanut kukapa muu kuin
Jeesus.
Ja tuonne hornaan joutuvat ne, jotka ovat elämässään vastustaneet Jumalan tahtoa
ja ovat tehneet eläessään pahoja töitä, töitä jotka eivät ole olleet Jumalasta, vaan
saatanasta. Ja lisäksi he eivät ole ajoissa kääntyneet pois pahoista töistä tekemään
Jumalan tekoja.
Kysy jumalaltasi että kummallako osastolla Elvis on?
Itämaisessa uskontofilosofiassa Maan kaltaisia planeettajärjestelmiä nimitetään hel-vetiksi, johon energiatasoon, jopa alempiinkin energiatasoihin, henkinen olento joutuu uudelleen ja uudelleen oppimaan syyn ja seurauksen lain perusteita.
Kun Raamatussa Saa-tana lupasi Jeesukselle kaiken mitä maan päällä on, mikäli Jeesus kumartaisi häntä, niin eihän Jeesuskaan todennut Saa-tanalle, ettei hänellä ollut hallintavaltaa maahan.
Itämaisen uskontofilosofian mukaan maan kaltaisten todellisuuksien lisäksi on olemassa 6 muuta karkean energian omaavaa rinnakkaistodellisuutta, sekä 7 heinojakoisemman energian muodostamaa ns. taivaallista todellisuutta.
Kun Jeesuskin totesi, että minun Isäni kodissa on monta asuinsijaa, ja Paavali totesi tulleensa temmatuksi kolmanteen taivaaseen, niin rinnakkaistodellisuuksien olemassaolo ilmenee Raamatustakin.
Ja näyttäähän nykyään olevan tieteentekijöitäkin, jotka pitävät rinnakkaistodellisuuksien olemassaoloa mahdollisena.
Luovilla jälkikäteistulkinnoilla Raamatusta kyllä "ilmenee" mitä tahansa:
"...rinnakkaistodellisuuksien olemassaolo ilmenee Raamatustakin."
"Itämainen uskonofilosofia" näyttää kyllä vetävän fundamentalistiselle kristillisyydelle vertoja kuvitellun todellisuuden tuottamisessa.
Evoluutio-uskonto on fundamentalistinen uskonto.
Uskon siihen , koska olen itse vanhoillislestaidiolainen(eli erittäin uskovainen).
Olen myös therian ja turri
Koko uskomus "kuoleman jälkeiseen elämään" on kaikken faktatiedon vastainen. Ihmisellä ei ole mitään "henkisiä" toimintoja, jotka eivät olisi riippuvaisia fyysisestä kehosta ja aivoista. Aivovammat ja -sairaudet kertovat ikävällä tavalla mikä rooli aivoilla on muistiin, tunteisiin, luonteeseen jne.
Kuolemassa ihmisen olemassaolo loppuu. Emme ole olleet olemassa ennen syntymäämme (tai sikiöaikaa) emmekä ole oleamssa kuolemamme jälkeen. Siksi kannattaa elää tätä elämää. Seuraavaa ei ole.
Raamatunkäännökset puhuvat helvetistä, kun taas raamattu ei tunne helvetti-sanaa.
Juutalaiset kävivät useamman kerran vuodessa Jerusalemissa juhlilla, ja he tunsivat Hinnomin laakson kaatopaikan, missä poltettiin jätteitä, ja osa taisi tulla kompostiksi. Siksi siellä ei mato kuollut, eikä tuli sammanut, sen sijaan jätteet katosivat olemattomiin.
Jeesus käytti Hinnomin laaksoa GE HINNOM syntisten lopullisen tuhon vertauskuvana.
Samoin Malakian kirjan viimeinen luku kertoo siitä, että jumalattomat palavat tuhkaksi , samoinkuin Ilm. 20/9, tuli lankesi taivaasta ja KULUTTI heidät kaikki.
Ikuisesti palava helvetti ei ole raamatullinen käsite, mutta se esiintyy kyllä vakka Islamin uskossa ja luopiokristillisissä kirjoituksissa. Sitä on käytetty ihmisten peloitteluun kautta vuosisatojen ja siten on saatu ihmiset maksamaan kymmenyksiä ja ostamaan aneita. Valitettavasti Luther ei koskaan tajunnut tätä, ja siksi useat luterilaisetkin uskovat siihen.
Raamatussa on käytetty sanaa gehenna. Käsitykset sen olosuhteista tulevat Raamatun kuvauksista.
Siis helvetiksi käännetty kreikan sana on gehenna.
Ainaha o maksethava eikös juu mitä tässä maalimasah velekaanthuu.
-kertharyshäys-