Ihmiskunta syrjäytymässä?

Vuokrayksiö 340€/kk

Syväekologi on tainnut olla koko ajan oikeassa. Itse en ole halunnut uskoa tähän, mutta automaatio todella on syrjäyttämässä koko ihmiskunnan. Kuka tätä kehitystä ohjaa?

http://www.talouselama.fi/uutiset/tyly video kiertaa netissa ihminen on samassa asemassa kuin hevonen 1900luvun alussa/a2261237

7

334

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä juttu

      Eikös se ole ihan hyvä juttu, että koneet vapauttavat ihmiset töistä. Kukapa mielellää töitä tekee?

    • kkllöööppp??????????

      Koneiden kehittyminen entistä tehokkaimiksi on sekin vähentänyt paljon työvoiman tarvetta monilta aloilta. Tyypillisiä aloja tässä missä koneiden tehokkuus on kasvanut valtavasti on maansiirtotyöt ja maataloustyöt ja kuljetusala. Kuljetusalalla toki on omat rajoituksensa teillä ja raiteilla mutta varsinkin meriliikenne, laivat ja satamien lastauskoneet ja koko lastinkäsittelysysteemit. Vanhemmat meistä voivat muistaa tavallisia maatalouskoneita 60-luvulta, esim. puimurit jotain 7 jalkaa ja tehot jotain 2 tuntia hehtaarille, nyt mennään pienimmilläkin puimureilla ainakin 2-3 hehtaaria tunnissa, ja traktorit koneineen tietenkin samassa linjassa. Pellot on keväsin kylvetty niin hetkessä että ei sitä aina edes huomaa, samoin nämä syksyn puintityöt. Metsien monitoimikoneet on oma lukunsa.

    • JK JK

      NIINKÖ ?

    • mikäettei

      Tekeepä hyvää mun robottikammolle...

      Mä en ole vielä koskaan uskaltanut käyttää sellaista automaattikauppakassaa... jonotan ennemmin ihmiselle, vaikka ostoskorissa oliskin jotain noloa.

      kirjaston lainausautomaattikin on siinä ja siinä :P

      Tuli mieleen ne Wall-E ihmiset x)

      Yhteiskunnan pitää muuttua todella radikaalisti... kapitalismi ei enää toimi, jos kourallinen ihmisiä valvoo koko maailman kulkua.

    • Anonyymi

      Todellisuudessa noin 1/3 kansasta on sellaista, jotka eivät enää kykene
      nykyaikaisiin ammatteihin, missä ATK-taidot ovat perusedellytys.
      Ne taitamattomat putoavat kelkasta ja ovat ainaisia tukien saajia.
      Heille pitäisi vaan perustaa joukkomajoituspaikkoja + ruokintaa.

    • Anonyymi

      Ihmisyys on syrjäytymässä. Inhimillisyys vähenee kokemusten muuttuessa tietotekniikan vuoksi välilliseksi. Alkukantaiset heimot ja yhteiskunnat selviävät paremmin toisten rappioituessa. Meiie on käymässä niin jo ekonomistien vuoksi.

    • Anonyymi

      Höpö höpö. Juttelin tuossa vastikään ChatGPT:n kanssa ja oli fiksumpi ja kohteliaampi kuin useimmat oikeat ihmiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9317
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      58
      4833
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4531
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      56
      2851
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1566
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      44
      1254
    9. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1232
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1164
    Aihe