Paras öljy

Volvomies.

Kyllä sitä Volvon kuljettajana laittaa koneeseen parhaan mahdollisen öljyn eli Shellin öljyn.

15

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lieneekö väliä

      kunhan on jotain liukasta. Mielikuvamainontaan ei jaksa enää uskoa.

      • Leo Lukoil

        TB Gold S öljyillä mennyt yli 10 vuotta ja 400.000 km. Vaihdot ohjelman mukaan.


      • Miksi jokaisella merkki ym. korjaamolla on vain ja ainoastaan Mobilin öljyä? Tai ainakin näin he vastaavat kun sitä heiltä kysyy. He aina vähän aikaa miettivät ja sitten vastaavat, että Mobil


    • Hyvä läb

      Shell on varmaan paskinta mitä saa kaupasta.

      • Aina Shell

        Shell valmistaa huippuöljyt!


    • ---

      ite käytön motoxin 5w-40w täyssynteettinen
      maksaa jotain 23 euroo/5 litraa

    • osssss

      Teboil diesel syn 5w 40.Ainakin VW tdi pelannu 260tkm.
      vaihtoväli 15tkm jotta turbokin tykkää..

      • Sulo vilen

        Itselläni eka kertaa xenum 5-40


    • valvoline rocks

      Valvoline on hyvää ainetta kun sitä ei kulu paljo paskaakaan.

    • raneE

      Paras on ollut ja on mopil 1

    • The Köle

      Mobil 1 5w50 on paras!

    • Short Life

      Oleellisinta automerkistä riippumatta on valita valmistajan suosituksien mukaisesti sen standardit täyttävä öljytyyppi.

      Ainakin useimpien tunnetujen suurten valmstajien ko. öljytyypin valitsemalla moottori voi hyvin.

      Laadukkaita öljynsuodattimiakaan ei tule unohtaa (mm. Mann, Hengst, Bosh, Knecht, Pureflux). Maksavat muutaman eron enempi kuin markettien heppoiset seulat, mutta tekevät hyvin niille tarkoitetun työn.

      Sekä täyssynteettisistä, että mineraaliöljyistä voidaan nykyteknologialla tehdä joko hyviä tai huonoja.

      Itse en noteeraa autuuspuheita Long Life ikuisuus-huoltoväleistä vaan arvioin niiden olevan pikemminkin Short Life huoltoa mootorin pitkäikäisyyden kannalta pidemmämän päälle. Mieluummin ten vaihdot hieman usemain kuin päinvastoin.

      Ps. Useinkaan vanhempaan mineraali- tai puolisynteettisillä ikänsä toimineeseen moottoriin ei kannata laittaa täyssynteettisiä vaan jatkaa samalla linjalla. Liian pesevät ja ohuet öljyt voivat tehdä karhunpalveluksen ja sitten hyvää tarkoittava ajatus tuleekin kalliiksi.

    • kait markinakilpaill

      Vehokin siirty Shelliin!

    • Miten testaatte?

      Auton moottoriöljyn merkki ja tyyppi herättää aina tunteita. Tuli tuossa mieleen, että millä menetelmillä olette testailleet ja vertailleet eri öljyjä ja mitä eroja olette vertailuissa havainneet?

      • :) :)

        "mutu" menetelmällä se on parasta testiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      174
      1192
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      634
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      304
      558
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      551
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      529
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      510
    Aihe