Olen ostamassa autoa, budjetti noin 15 000 - 20 000 euroa.
Harkitsen seuraavia:
Audi A3
Nissan Qashqai
MB B 180
Tärkeintä on turvallisuus ja käyttömukavuus kaupunkiliikenteessä ja se, ettei koko ajan tarvitselle olla huollattamassa pikkuvikojen takia. Jälleenmyyntiarvon säilyminen ja huollon sekä varaosien hinta toki vaikuttaa ostopäätökseen.
Budjetti määrittelee aika pitkälti vuosimallin ja kilometrit.
Harkitsen seuraavia:
Audi A3
Nissan Qashqai
MB B 180
Tärkeintä on turvallisuus ja käyttömukavuus kaupunkiliikenteessä ja se, ettei koko ajan tarvitselle olla huollattamassa pikkuvikojen takia. Jälleenmyyntiarvon säilyminen ja huollon sekä varaosien hinta toki vaikuttaa ostopäätökseen.
Budjetti määrittelee aika pitkälti vuosimallin ja kilometrit.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Harkitse rauhassa.
Kovin on toisistaan poikkeavia verrokkeja, ei oikein avaudu miksi?
...haahuilija, suunnittelija, uneksija... siksi. Ei ole oikeasti ostamassa yhtikäs mitään, kunhan jaarittelee.
http://www.nettiauto.com/renault/megane/6442171
Tuossa on vielä tehdastakuuta jäljellä.
Mutta muutoin arvaan itse kysymykseen että Mersu B olisi se mukavin valinta jos tyytyy vuosimalliltaan vanhempaan autoon. Audilla pitää ajaa sporttisesti ja Qashqai on "tuulipukuauto", eli se ei kuulu tuohon kolmen joukkoon.
Onko Autosalpa lopettelemassa, kun aika ajoin "lipsahtaa" noita suosituslinkkejä liikkeen autoihin keskustelupalstoilla?
Hitsi. Pitäisi muistaa laittaa aina useampia kun täällä saattaa olla autokauppiaita lukemassa jotka luulevat että14 lukukerran ketju olisi merkittävä mainoskanava. Tuota CVT:tä ei vain ole yhtä useampaa.
Tuossa dieselinä kaksoiskytkinautomaatti, dieselvero ei ole kovinkaan merkittävä asia kun kulutus on alhainen ja kone voimakas:
http://www.nettiauto.com/renault/megane/6639509
Mutta aloittajan loppusuoralle valituista B-Mersu on edelleen se suositus ellei aja sporttisesti. Nissan kun ei kuulu premiummerkkeihin kuten ne kaksi muuta.
AP on ostamassa autoa, ei rellua.
Rellun mainostamisessa on hauskaa se että sen saa niin paljon halvemmalla kuin nuo muut - tai uudempana vähemmän ajettuna. Se onko se autona parempi vaiko huonompi onkin jo enemmän maku- ja uskon asia.
Pidän kovasti mainoslauseesta "se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa".
Ihanko oikeasti olet täältä avohoito/amatsupoika palstalta oikein neuvoa kysymässä?
Hyvä provo, ei tuollaista kysyjää ole kuin saduissa......
Mikä B? Täällä B180 ja ihmetystä riittää. Esim. Jos ajan pari kertaa viikossa kauppaan ja takaisin, yht. 14 km/reissu, on akun napajännite kauppaan lähdettäessä 12,1 V. Miten tällä selvitään talvesta?
Entä jos laitan seisomaan talveksi: Ohjekirja > Ajaminen ja pysäköiminen > Auton jättäminen seisontaan. "Jos auto jätetään seisontaan yli kuuden viikon ajaksi, siihen tulee seisonnasta aiheutuvia vaurioita."
Kertoisiko joku, mitä tuo tarkottaa?
kannattaisi tapauksessasi ajaa komeasti taksilla. Olisi halvin vaihtoehto.
Kyllä, kyllä. Kesällä ajetaan enemmän. Tietty, sen talvivaurion kanssa.
b rappuun vaan
Joukkoliikenne on tätä porukkaa varten.
Eipäs kun haulikko.