Kertoi YLE uutiset.
A-klinikoiden henkilökuntaa aletaan potkia pihalle. Mistä nyt apu päihdeongelmien hoitoon?
Perus-Peran on jatkettava ryyppäämistä hamaan hautaan saakka vai? Tai no, eiväthän perus-perat raitistu a-klinikoilla, katkolle sitä on päästävä.
Ymmärtääkseni A-klinikat ovat sellaisia, joissa käydään jauhamassa p a s k a a ilman hoitotavoitteita ja ilman hoitoa ja lääkitystä.
A-klinikoiden henkilökuntaa aletaan potkia pihalle. Mistä nyt apu päihdeongelmien hoitoon?
Perus-Peran on jatkettava ryyppäämistä hamaan hautaan saakka vai? Tai no, eiväthän perus-perat raitistu a-klinikoilla, katkolle sitä on päästävä.
Ymmärtääkseni A-klinikat ovat sellaisia, joissa käydään jauhamassa p a s k a a ilman hoitotavoitteita ja ilman hoitoa ja lääkitystä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ihminen ajaa itsensä siihen kuntoon, koska mikään ei tunnu miltään, millään ei ole mitään väliä ja koska joku aina auttaa.
Tai ainakin tähän asti.
Juoppoja on enemmän kuin koskaan.
Avun tarvitsijoita on enemmän kuin koskaan.
Seuraava vaihe on se, että klinikalle kävelevät ohjataan suoraan etuovelta takaovelle, rampille ja laivaan. Laivan ovet kiinni ja seilaamaan ilman henkilökuntaa ja viinaa viikoksi ulapalle.
Kontti säilytys viikoksi, ajaa saman asian. Samaten joutomaalle tehty korkea aitaus.
Kukaan ei raitistu väkisin, vaan holistin pitää itse haluta sitä.
Muuten repsahtaa.
JKA
Tämä on porvarihallituksen politiikkaa.Jos ei ole varaa maksaa,
ei ole palveluitakaan.Täälähän kaikki vähänkin kunnallinen
tai ilmainen ajetaan alas.
ja kysehän ei ole säästöistä,vaan rakenneuudistuksesta.????
Sama jatkukoon ,äänestä kokoomusta
Periaatteessa, mutta mulla ei densojen kohdalla löydy paljonkaan myötätuntoa.
Juominen on valinta. SIIS VAPAAEHTOINEN VALINTA. Ja sitten tullaan ulisemaan apua.
Densat ovat aiheuttaneet minulle ja tälle maalle niin paljon haittaa, että asialle pitääkin tehdä jotain.
A- klinikkasäätiö on säätiö, ei mikään hallituksen kasvatus ja sivistyspakote.
http://fi.wikipedia.org/wiki/A-klinikkasäätiö
http://www.a-klinikka.fi
Kaikki palvelut ajetaan alas varojen puutteessa ja koska toimijat ovat halvaantuneet. He eivät löytä väylää toiminnalleen. Rakenteet ovat lihoneet ylikalliiksi jne.
A- klinikka säätiöllä on ehdottomasti paikka tuhansien deekujen maassa, mutta nyt pitäisi löytyä toisenlaiset rakenteet. Nyt pitäisi miettiä, kannattaako tuota päästää kokonaan kuolemaan? Siellä on kuitenkin ammattitaitoa ja valmis verkosto.
Laiskuus, kiusaaaminen ja henkinen köyhtyminen näkyy kaikessa toiminnassa.
JKA
Ja ne tulot tulevat mistä? RAY:ltä, mikä on käytännössä verovaroista, vaikka muoto ja rahavirtojen suuntaus onkin RAY:n päätettävissä?
RAY alas, tuotot suoraan valtion kirstuun, ja turhien mamuyhdistyksen jne. tuet pois.
Päihdeongelmaisten jättäminen itse aiheutetusta ongelmastaan, toki, vain oman onnensa nojaan kostautuu sekä kustannuksissa yhteiskunnalle, että - varsinkin heidän perheilleen ja lapsilleen.
Ei, kyseessä ei ole sairaus, vaan addiktio ja oma valinta. Ei päihde"riippuvainenkaan" ole tahdoton. Hän haluaa jatkaa käyttöään. Täysin oma valinta. Mutta silti...
Mietin loppuisiko holismi jos vieroituspalvelut poistettaisin kokonaan?
Näkisin että koko juomiskulttuuriin pitäisi tehdä muutos.
Alkoholisoitunutta kaveria ei aikoinaan hyväksytty A-klinikalle. Ei ollut kuulemma tarpeeksi alkoholisoitunut. Alkoholisoitui sitten enemmän... Olipa kiva vanhemmillaan seurata tuota etenemistä.
Oikein noille jos jäävät työttömiksi.
Somalit pitää opettaa juomaan viinaa kun niillä kerran aikaakin on.
Säästyy kukkahattujen suojatyöpaikat!
holisti valitsee itse juomisensa. Siinä on TURHA SYYTELLÄ MUITA!!!
Miksi joku on VELVOITETTU irroittamaan joku pullosta?
Kukaan ei raitistu väkisin. EI KUKAAN.
HOLISTIN PITÄÄ ITSE HALUTA RAITISTUMISTAAN.
Älä vaadi että joku holhoaa ja hoitaa elämän toisen puolesta.
Pitää ITSE tarttua toimeen. Aktiivisesti yrittää. Etsiä muita toimintatapoja.
FAKTAT PÖYTÄÄN: ei ole onnellista deekutarinaa.
Ne kaikki ajautuu riippuvuuteen, kiusaamiseen, painajaisiin, aivojen liukenemiseen, hermoston rappeumaan, tappeluihin, köyhtymiseen, laiskuuteen, terveyden romahtamiseen, sosiaalisten suhteiden rikkoutumiseen - kaikki menee.
Jokainen katsokoon oman käytöksensä perään, että mikä on se sopiva määrä - ennenkuin se on peruuttamatonta.
Tiedän miehen joka on tissutellut jokaiseen ongelmaansa ja stressiinsä viimeisen 30-35 vuoden ajan ja voin sanoa, että osa siitä ihmistä ei ole koskaan kasvanut aikuiseksi. Valtava ura ja liksa (oli ja meni), mutta käytös on paikoin 15 vuotiaan tasolla. Paljon on jäänyt elämää elämättä, kun kaikki vapaa-aika ollaan kännissä tai nukutaan kankkusta pois. Hänelle ei koskaan kehittynyt mitään henkisiä työkaluja käsitellä ongelmia, ihmissuhteitaan tai tunteitaan - muuten kuin viinalla.
Hän ei oikeastaan koskaan naura, koska pitää sitä vainoharhaisesti vihamielisenä.
JKA
Ei sitä kukaan etukäteen tiedä, mikä on sopiva määrä.
Jokainen humaltuminen on tulella leikkimistä, siitä huolimatta että enemmistö ei ikinä jää pahempaan koukkuun. Muttei sitä ikinä voi varmasti sanoa. Ennen kuin jälkeen päin näkee.
Toki jos olet 20 vuotta käyttänyt tietyllä taajuudella tiettyjä määriä, eikä ole jäänyt ikinä putki päälle, on todennäköisempää ettet alkoholisoidu kuin vaikka 5 vuotta käyttäneellä. Siltikään ei voi varmasti tietää. Sosiaalinen kontrolli auttaa, oli se sitten perhe, duuni tms. Tai jopa rahapula. Ja korkeasti verotettu alkoholi.
Teininä aloittavilla on suurin riski.
Kyllä on ihmisen elämä surkeaa jos ei ole tuon vertaa itsekontrollia tai -kritiikkiä. Kaikki tieto alkoholista on kuitenkin saatavilla.
Pitääkö todella jonkun tulla sanomaan, että "sun juominen häiritsee ympäristöä"?
Juopolle itselleen päivittäinen kossupullo ei välttämättä ole ongelma vaan selviäminen. Oikein addiktoitunut tekee kaikkensa jotta addiktio voi jatkua. Ympäristöhän siinä ensin kärsii.
Teidät on paapottu ensin kotona ja sitten valtio on tehnyt kansalaisista aivottomia ja laiskoja.
HUOM! Sinulla on aivot, sinä elät ITSE oman elämäsi. SINÄ teet itse omat päätöksesi (ellet satu elämään holistin, narsistin tai tyrannin kanssa).
Ihmisen itsesuojeluvaistoon kuuluu se, että hän näkee omien tekojensa seuraukset ( tai ainakin yrittää nähdä).
Sitäpäitsi meillä on täällä Suomessa itseterapoinnin uusi kulttuuri. On kursseja joissa ihmistä opetetaan tunnistamaan omia tunteitaan ja voimavarojaan.
JKA
Noinhan se päihdeaddiktilla menee, että rahapulassa tingitään vaikka lapsen sapuskoista ennemmin kuin omista tupakoista (tai alkoholista).
Mutta alkoholi on luonteeltaan sellainen päihde, ettei sitä kaikki holistitkaan päivittäin käytä. Voivat pitää välipäivän tai muutamankin, ja taas mentiin. Jotkut juovat vain viikonloput, ja yrittävät päästä suht. selvänä duuniin. Kunnes alkaa jossain vaiheessa lipsua.
Sikäli siis selviäminen ei välttämättä ole ongelma. Krapulaakaan ei välttämättä kaikille tule kovin pahana. Ratkeavat vain aina uudestaan. Viimeistään perjantaina tms.
Jos on kokemusta edes tupakka-addiktiosta, vaikka tuota nyt kessutellaan päivittäin yleensä, niin auttaa ehkä ymmärtämään. Lopettamisyrityksestä tulee olo, josta pääsee eroon kun jatkaa. Vähän voisi ehkä verrata siihen, että selkää kutittaa ja kutittaa, mutta pitäisi olla raapimatta kun raapiminen on tuhoisaa itselle ja perheelle jne. Yrittää välttää kiusausta ja olla raapimatta. Kunnes ratkeaa ja raapii. Oma valinta toki jos ei lopeta vaikka tietää vahingoittavansa muita jatkaessaan.
(Disclaimer, en tiedä kuinka kauan 'craving' alkoholisteilla jatkuu ja kuinka nopeasti lievenee, lienee yksilöllistä. Ja onhan se tupakoitsijoillakin.)
Ja eri päihteillä on tietysti eroja siinä, kuinka kauan jatkuu tuollainen voimakas mielihalu jatkaa vetämistä. Samoin siinä, kuinka herkästi sortuu taas käyttämään oltuaan hyvän aikaa ilman. Kuten siinä, kuinka nopeasti addiktio kehittyy voimakkaaksi. yksilöerot tietysti.
En olisi yhtään vakuuttunut siitä, että lapsena paapotut addiktoituvat helpommin. Ehkä mielumminkin ne, joiden tekemisistä ei ole piitattu. Mutta kaipa tuotakin on yritetty tutkia.
Terapointeihin tai muuhun psykologien pas-kaan taas en usko ollenkaan.