Rasvaimun arvet?

Olen 31v mies ja ajattelin mennä rasvaimuun poistattamaan hieman sellaista vatsarasvaa joka ei oikein treenaamallakaan tahdo lähteä. Mistään kovinkaan suuresta määrästä ei siis puhuta.

Jääkö tuosta perinteisestä rasvaimusta isokin arpi? Ihan vatsan ulkonäön takia olen leikkaukseen menossa, mutta näkyvä arpi vähän mietityttää.
5242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Arvet eivät ole ongelma pienen vatsarasvan tai isommankin rasvaimu toimenpiteen jälkeen. Nehän ovat kuin pieniä luomenpoistoarpia. Toki vaalenevat ja useasti häipyvät niin, ettei niitä muut edes huomaa.
Kannattaa kysyä toimenpidettä suunnitellessa kuinka monta, mihin ja miten isoja sisäänmenoaukkoja lääkärisi tarvitsee tehdä sinun tapauksessasi

Äänestä

Ei todellakaan jää merkittäviä arpia. Itselläni yksi näkymätön arpi on navassa ja kaksi ihan pikkuruista arpea bikinirajassa. Rasvaimu tehtiin Virossa, Pärnussa oli edullinen ja onnistui loistavasti. En ollut edes kipeä!

Äänestä

Pienet reiät tulee vyötärölle, yleensä 2 kpl, yksilöllistä on kuinka kauan kestää parantua ja kuinka huomaamattomaksi tulevat.Itsellä nyt kestänyt 1,5 vuotta toimenpiteestä ja vieläkin on punertavat reikien kohdat, siis ne ovat reilu 1 cm leveydeltään. Arven parantuminen kestää noin 2 vuotta, eli se kannattaa muistaa, vasta reilun 2 vuoden kuluttua näkee kuinka vaaleat niistä tulee, vuodessakin jo näkee suunnilleen tulosta. Ajattelin itse käydä hiotuttamassa niitä jos saisi ne vieläkin huomaamattomaksi. arpikudosta ei ole kasvanut, eli ne ovat ihon "pinnalla" mikä on hyvä asia. Joillakin alkaa kasvaa arpikudosta ja tulee "patit" ihon pinnan yläpuolelle asti.

rasvaimu sinänsä ei ole mikään "pikkujuttu" josta toivutaan muutamassa päivässä!! Oli tosi kivuliasta mennä nukkumaan useita päiviä ja puristusliivejä pitää käyttää yötä päivää oliko se joku 3 viikkoa ja sen jälkeen ainakin 1 kk päiväsaikaan tai jotain sinne päin. Monet luulee että se on pikkujuttu, mutta se vastaa leikkausta jossa on useamman viikon toipumisaika.

Lopputulokseen vaikuttaa paljon kunto ja ravinto, ihoa kiinteyttäviä lisäravinteita kannattaa popsia ennen operaatiota, aloittaa jo useita kuukausia ennen, esim. piitä, omegarasvoja, biotiinia, ym ym ym

Äänestä
  • Tuo omega-tuotteiden käyttö ei ole mielellään sallittua muutamaa viikkoa ennen toimenpidettä lisääntyvän vuotovaaran vuoksi.

    Äänestä

  • Minulle tehtiin koko vatsanalueen rasvaimu ja se oli todellakin "pikkujuttu". Minulla on kaksi arpea alavatsassa, josta käsin saatiin imettyä jenkkakahvatkin. Arpi leveydeltään 0,5 cm eikä kukaan huomaa, jos ei nyt erikseen osaa katsoa. Leikkauksen jälkeen oli muutama mustelma, mutta sain klinikalta mukaan voiteen, jolla ne lähtivät noin viikossa. Lopputulos tasainen, vaikka pidin klinikalta mukaan saamaani liiviä vain 2 viikkoa, vaikkakin ohjeiden mukaan olisi pidettävä 1 kk. Kipuja ei ollut lainkaan. Tosin naapuripedillä oli rouva, jolle oli tehty rasvaimu "joka paikkaan", hän valitteli kipua, mutta sai kunnon lääkityksen. Rouva oli itse sairaanhoitajana Norjassa ja oli tyytyväinen Villa Medican tasoon ja palveluun. Ensi kesänä menen uudestaan ja silloin vuorossa reidet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


markku.p kirjoitti:

Olen 31v mies ja ajattelin mennä rasvaimuun poistattamaan hieman sellaista vatsarasvaa joka ei oikein treenaamallakaan tahdo lähteä. Mistään kovinkaan suuresta määrästä ei siis puhuta.

Jääkö tuosta perinteisestä rasvaimusta isokin arpi? Ihan vatsan ulkonäön takia olen leikkaukseen menossa, mutta näkyvä arpi vähän mietityttää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu