Ei olla Haagarin lapsia

H y v ä

Hänestä tulee mies kuin villiaasi: hänen kätensä on kaikkia vastaan, ja kaikkien käsi on häntä vastaan,

Mutta liittoni minä teen Iisakin kanssa, jonka Saara sinulle synnyttää tähän aikaan tulevana vuonna’.” – 1. Mooses 17:18-21


Suomalaiset kannattavat enemmän Israelia kuin Hamasia osapuolten välisessä konfliktissa, kertoo Helsingin Sanomat.
Lehden TNS Gallupilla teettämän kyselyn mukaan 24 prosenttia suomalaisista on Israelin puolella, kun Hamasia kannattaa 13 prosenttia.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288729048081.html

12

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • offi10001

      Kuinkahan tuo rabbi on laittanut Jumalallisen ilmoituksen niin Ismaelin syntyyn , kuin Iisakkiinkin .
      Onkohan valhe kirjoitettaessa tehty niin suureksi ettei sitä sovi epäillä !

      Vai oliko Aabraham lisääntymis kyvytön ja Haagar synnytti ensin ja siitäpäs Saarakin sitten nauroi kun Aabraham ei kyennyt siittämään ja sen jälkeen Herra koetteli Saaraa ja hän synnytti Iisakin.

    • offi10001

      Kuinkahan tuo rabbi on laittanut Jumalallisen ilmoituksen niin Ismaelin syntyyn , kuin Iisakkiinkin .
      Onkohan valhe kirjoitettaessa tehty niin suureksi ettei sitä sovi epäillä !

      Vai oliko Aabraham lisääntymis kyvytön ja Haagar synnytti ensin ja siitäpäs Saarakin sitten nauroi kun Aabraham ei kyennyt siittämään ja sen jälkeen Herra koetteli Saaraa ja hän synnytti Iisakin.

    • offi 10001

      Niin, kun oikein tarkkaan harkitsen noita aiempia horinoitani, niin pitää sanoa, että minähän se kyvytön olenkin. Hyvin kyvytön ja moneen asiaan vielä. Vastaan karmuiluun en tosin ole kyvytön. Siitä minulla on kokemuksia yli 60v.
      Jotta anteeksi uskovat.

      • offi10001

        Voi olla sinun ongelma se,
        Mutta et ottanut mitään kantaa siihen miksi Saara nauroi.
        Luulisit tietävän jo noin pitkäniän kokemuksellakin , miksi nauratti Saaraa.
        No kerronpas Abram ei ollut saanut ensimmäistäkään naista raskaaksi sen Saara tiesi ja kun jo Saaran vaihdevuodet olivat alkaneet niin sitäkin kautta Saara koki Herran sanoman vitsiksi , mutta kyllä se Herra sai Saaran autuaalliseen tilaan.


    • offi10001

      Niin, minun ongelmahan se onkin, mutta kun tuo sivupersoona vaan jatkaa horinoitaan, niin ei voi vastata tähän: "No kerronpas...
      Anteeksi taas.

    • Sanon minä

      Mutta Haagarin lapsia ei silti olla.

    • KTS (Eik irj.)

      Haagar on ymmärrettävä KUVAINNOLLISESTI.

      Myös juutalaiset ovat Hagarin lapsia mikäli eivät ole Kristuksessa:

      Galatalaiskirje:
      4:24 Tämä on kuvannollista puhetta; nämä naiset ovat kaksi liittoa: toinen on Siinain vuorelta, joka synnyttää orjuuteen, ja se on Haagar; >> Jakeen lisätiedot
      4:25 sillä Haagar on Siinain vuori Arabiassa ja vastaa nykyistä Jerusalemia, joka elää orjuudessa lapsineen.

      Näin semenee!
      HYVÄ!

      • Abdullah von Liero

        sympaatti
        4.5.2014 18:29
        Niin, KTS on tarkoin varonut levittelemästä mitään oikeita tietoja täällä palstalla ja aavistan millainen järkytys hänelle on kun netissä julkaistaan oikeitakin tietoja. Sehän vetää pohjan pois koko vuosikausien myyräntyöltä, kalvamiselta ja tunnelienkaivuulta, voi raukkaa, kauhea työ menee hukkaan..
        Voisiko palstanvahti järjestää KTS:lle kriisiapua ja terapiaa, ehkä tapaaminen psykiatrin kanssa ja vahvempi lääkitys?


    • Haagarin? Minun vanhempieni nimet ovat ainakin ihan suomalaisia. Mitenkähän monen täällä kirjoittavan äidin nimi on oikeasti Haagar?

    • Abdullah von Liero

      Et sitten ymmärtänyt, että mistä aloituksessa oli kysymys.
      Sinusta varmaankin ja sinun äidistä.

      ”Vielä Herran enkeli puhui hänelle: ’Katso, sinä olet raskaana ja synnytät pojan ja kutsut hänet Ismaeliksi, sillä Herra on kuullut sinun hätäsi. Hänestä tulee mies kuin villiaasi: hänen kätensä on kaikkia vastaan, ja kaikkien käsi on häntä vastaan, ja hän on asuva kaikkien veljiensä keskellä.’. Ja Haagar nimitti Herraa, joka oli häntä puhutellut, nimellä: ’Sinä olet ilmestyksen Jumala’. Sillä hän sanoi: ’Olenko minä tässä vilaukselta saanut nähdä hänet, joka minut näkee?’ Sentähden kutsutaan kaivoa nimellä Lahai-Roin kaivo; se on Kaadeksen ja Beredin välillä.” – 1. Mooses 16:11-14 (K. Syvännön mukaan)

      Jotta voimme ymmärtää nyt meneillään olevaa konfliktia, on mentävä historiassa taaksepäin lähes neljä tuhatta vuotta aikaan, kun Abraham sai kaksi poikaa. Vanhempi näistä oli Ismael, joka syntyi egyptiläisen orjattaren Hagarin kautta, kun taas nuorempi Iisak syntyi universumin Luojan lupauksen mukaan Saaralle. Syntymää ennen Hagar kohtasi kuitenkin Herran enkelin Lahai-Roin (elävän veden) kaivolla.

      Kaivolla Herran enkeli antoi ennustuksen ja esittäytyy Jumalana. Nimi enkeli onkin tässä harhauttava, sillä samainen alkutekstin malak-sana voidaan kääntää myös lähettilääksi tai edustajaksi. Tässä siis itse Messias Jeesus puhuu kaksi tuhatta vuotta ennen lihaksi tulemistaan Hagarille ja antaa hänelle tarkan ennustuksen Ismaelista ja hänen jälkeläisistään ismaelilaisista.
      http://ennustuksia.com/

    • Oikein käärme
    • KTS (Ei kirj.)

      Haagar on ymmärrettävä KUVAINNOLLISESTI.

      Myös juutalaiset ovat Hagarin lapsia mikäli eivät ole Kristuksessa:

      Galatalaiskirje:
      4:24 Tämä on kuvannollista puhetta; nämä naiset ovat kaksi liittoa: toinen on Siinain vuorelta, joka synnyttää orjuuteen, ja se on Haagar; >> Jakeen lisätiedot
      4:25 sillä Haagar on Siinain vuori Arabiassa ja vastaa nykyistä Jerusalemia, joka elää orjuudessa lapsineen.

      Näin semenee!
      HYVÄ!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      20
      5313
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      50
      1371
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      11
      807
    4. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      58
      778
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      46
      752
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      52
      747
    7. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      46
      744
    8. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      49
      736
    9. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      725
    10. Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!

      JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille
      Maajussille morsian
      8
      724
    Aihe