Olen ajatellut aloittaa harrastamaan jotain voimailulajia ja olen kuullut erilaisista voimailulajeista hyvin paljon, mutta en tiedä, miten ne eroaa toisistaan, joten apu olisi tarpeen. Miten kehonrakennus, eli bodaus, body pump/body bump ja fittness eroavat toisistaan? Kaikissahan näissä on tietääkseni tarkoitus kasvattaa lihasta isoksi ja painoja käytetään näisä kaikissa apuna. Entä miten eroavat toisistaan voimanosto ja painonosto? Kiitos vastauksista, jotka helpottavat lajivalinnan tekoa!!!
Erilaisista voimailulajeista
2
310
Vastaukset
- Frank
Jottei tästä vastauksesta tulisi kirjan pituista yritän selittää mahdollisimman lyhyesti ja yksinkertaisesti.
Kehonrakennuksessa rasitetaan painoharjoittelulla tasapuolisesti ja maksimaaliseti kehon lihaksistoa, tavoitteena yleensä lihasmassan kasvu itselle mielekkäälle tasolle.
Fitness on pitkälti kehonrakennuksen tyylistä, tosin siinä tavoitteena yleensä hieman pienempi lihasmassa , parempi kireys ja parempi aerobinen kunto.
Bodypump on niinsanottua punttijumppaa: tehdään musiikin tahdissa eri lihasryhmille perusliikkeitä keveillä painoilla, tavoitellen kiinteämpää kroppaa ja erottuvimpia lihaksia.
Voimannosto perustuu kolmeen liikkeeseen:
Jalkakyykky, Maastaveto ja Penkkipunneruus. Näissä sitten yritetään saada mahdollisimman kovat tulokset tiettyyn painoryhmään. Käytetään myös paljon kehonrakennustyylisiä apuliikeitä harjoittelussa.
Painnonosto taas perustuu kahteen liikkeeseen: Tempaus ja Työntö. Se onkin huomattavasti teknisempi laji kuin esim voimanosto. Näissä liikkeissä yritetään sitten saada mahdollisimman suuret romut suorille käsille.
Toivottavasti tämä hieman selvensi maailmankuvaasi...- mies 23wee
kiitos Frank! Kyllä tämä auttoi kovasti ja täytyykin nyt ruveta miettimään, mihin lajiin oikein sitä keskittyisi. Kyllä se on varmaan se kehonrakennus. Mutta se siitä sitten...Hyvät treenit sinulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437929Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4562211Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292120- 1431691
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511228Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251216Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991098Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65833Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.55748Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6727