Kun menet autoa ostamaan tai vaihtamaan niin jos et itse ymmärrä autojen päälle kovin hyvin niin kannattaa ottaa joku ns 'asiantuntija' mukaan niin tällöin et tule petetyksi. Kokemusta on eräästä tutustani, esim. väitetty että auto pelaa teknillisesti hyvin ja vikoja minimoidaan, mutta todellisuudessa kyseinen auto on ihan romu, jonka remonttiin menee huomattavasti rahaa. Eli älä koskaan luota täysin automyyjään, sillä näitä jobbareita kyllä riittää pilvin pimein..
Kun menet
neuvovaan
29240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
"...sillä näitä jobbareita kyllä riittää pilvin pimein.."
JOBBARI on aina pimeää kauppaa tekevä "yksityishenkilö", jolla ei KOSKAAN ole autoliikettä. Ei koskaan.
AUTOLIIKKEESTÄ ostaessa autoissa on aina kaupan päälle ILMAINEN virhevastuuturva. Ei takuu, mutta turva. Ja aina, täysin maksutta.
"...kannattaa ottaa joku ns 'asiantuntija' mukaan niin..."
Noh; joskus kannattaa, toisinaan taas ei. Nimittäin näitä "asiantuntijoita" on ainakin kahdenlaisia.
1."asiantuntija" tietää oikeasti autoista ja ymmärtää, ettei käytetty ole enää uusi miltään osin. Hän ymmärtää, mikä on normaalia kulumista käytetyssä autossa ja minkä osan kunnostus maksaa 10euroa ja minkä 1000euroa. Esimerkiksi tuulilasinvaihto ei maksa 500euroa, kytkinpaketti ei maksa tuhatta euroa jne. järjenkäyttöä.
2."asiantuntija" teilaa (=myyntikielellä "myrkyttää") kaupan jo pienten ruostejälkien, olemattomien kolinoitten (puslan hinta 10euroa) ja auton yleisen kuluneisuuden näköisyyden vuoksi. Tämän "asiantuntijan" kanssa auton osto on yhtä tuskaa ja 99% varmuudella itse ostaja ei saa oikeasti hyvää autoa halpaan hintaan. Tällainen "asiantuntija" erehtyykin useinmiten suosittelemaan juurikin JOBBARIN taidolla viat peittelemää, päältä kaunista pskaa.
Yhtä kaikki, autoliike ei ole koskaan jobbari vaan yrittäjä jolla on yrittäjän velvollisuudet ostajaa ja myymäänsä tuotetta kohtaan lainkin mukaisesti. Kuluttajalakeja noudattaa varmastikin yli 90% autoliikkeistä (Suomessa 2000kpl autoliikkeitä) joten ne muutamat kymmenet jotka eivät lakeja noudata on todella vähän.
Yksityiseltä tai yksityiseksi tekeytyvältä JOBBARILTA ostaessa ei ole mitään vastuuta tai turvaa. Ei yhtikäs mitään... siinä ei "asiantuntija" auta kun pskan on ostanut ja vtuttaa.
Autoliike on kallis paikka ostaa ja mitään takuuta ei ole käytännössä käytetyllä.
Ostan aina jobbarilta ja yksityiseltä.Liike ottaa auton koeajamatta,puunaa maalipinnan ja se on siinä.Sitten kun asiakas lähtee autolla niin saattaa levitä heti koska liikkeisiin viedään romuja PALJON.!!!
"Autoliike on kallis paikka ostaa ja mitään takuuta ei ole käytännössä käytetyllä."
Käytetyllä autolla ei tosiaan ole mitään takuuta, mutta aina liikkeestä ostaessa tulee mukaan virhevastuu. Autoliike vastaa myymistään autoista virhevastuun puitteissa ainakin puoli vuotta, usein pidempäänkin.
Sen sijaan, jos ostat auton yksityiseltä (tai pimeää kauppaa tekevältä jobbarilta), ja vaikka auto hajoaisi samana päivänä, maksat kaikki korjaukset itse.
www.nettiauto.com -sivustolta jokainen voi todeta, että autoliikkeistä saa samanlaisia autoja hyvin usein halvemmalla kuin yksityisiltä. Monesti ne autoliikkeiden autot menevät jopa toiseen liikkeeseen myyntiin vähän kalliimmalla, mutta silti melko edulliseen hintaan.
Jos liike löytyy Kuluttajaviraston Mustalta listalta, se ei noudata kuluttajansuojalakia. Sellaisia yrityksiä on vain muutama kymmenen Suomen yli 2000:sta autoliikkeestä.
Juurikin näinhän se menee; autoliikkeen autossa on aina hintaan sisältyvä (=ILMAINEN!!!) virhevastuuturva.
Ihan aina ja joka kerta.
Takuuksi virhevastuuturvan mieltävällä ei muutoinkaan ole "kaikki pöllöt tapulissa", eli heidän mielipiteillään (tässä keskustelussa esimerkkeinä nimimerkillä "ewry") on sama arvo, kuin pierulla Saharassa. Melkolailla mitätön siis...
Samoin autoliikeyrittäjää jobbariksi nimittelevän mielipiteen arvo=0, tässähän sellaisen arvon saa nimimerkki "jobbarirenttuja".
Onneksi olkoon molemmille, sanomisillanne ei ole painoarvoa normaaliälyn omaaville!
Häkkiapinalta nyt ei kannata mitään ostaa.
Itsekin olen pannut merkille aina vaan yleistyvät ns. asiantuntijat. Joka kevät paikallislehdissä kirjoitetaan varoittavaan sävyyn ohjeet käytetyn auton hankkijalle. Eli jonkun autokaupoissaan epäonnistuneen toimittajanklopin näkemys asiasta. Käsketään, jos ei itse ymmärrä tarpeeksi, käyttämään asiantuntijaa. Meillä liikkeessä käy sitten ostajien asiantuntijoina jos minkä sortin pikaravintolan vuoropäällikköä, taksikuskia ja uskonnollista lahkoa. Ilman muuta he tietää autoni teknisen kunnon paremmin kuin minä, kalustoni huoltanut ja läpikäynyt omistaja...
Jep.
Puolet näistä "asiantuntijoista" tuntuu olevan juurikin näitä taksikuskeja.
Ajavat työkseen uusilla S-Mersuilla ja tullaan naapurin rouvalle arvostelemaan 2000euron Fiatia tai Rellua... senhän nyt tietää miten siinä leikissä käy... rouva jatkaa kävelemistä, vaikka lonkkaleikkauksen jälkeen se on kovasti kivuliasta.
"Joka kevät paikallislehdissä kirjoitetaan varoittavaan sävyyn ohjeet käytetyn auton hankkijalle. Eli jonkun autokaupoissaan epäonnistuneen toimittajanklopin näkemys asiasta. "
Ja asiantuntemusta näillä "asiantuntijoilla" on yhtä vähän kuin eräälläkin ministerillä oman alansa asioista.
"Ei kai monikaan tienaa 2100€/kk?"
"Käytetyssä autossa on takuu."
Kaksi 2000-luvun kuluttajan harhaluuloa:
"Käytetyllä autolla on takuu".
Ei. On vain virhevastuu. Takuu tarkoittaa että todistustaakka on myyjällä, siitä ettei vika johdu vääränlaisesta käytöstä. Takuu on myyjälle osittain tai kokonaan vapaaehtoinen (esim. rakentamisessa YSEn määrittelemä 2 vuotta).
Virhevastuu taas on lainsäädäntöön sidottu, mutta tällöin todistustaakka on kuluttajalla. Pitää olla vahva näyttö että myyjä on menetellyt väärin ja tämä ei koske normaalia kulumista.
Yhtälaillahan kuluttajilla on toinen virheellinen käsitys:
"Vaatteilla/elektroniikalla yms. on aina 14 päivän palautusoikeus".
Ei ole. Mikään laki ei velvoita myyjää avokauppaan. Se, että käytännössä kaikki isot tavaratalot tarjoavat avokaupan, on vain asiakaspalvelua. Laissa avokauppaan koskee vain postimyyntiä.
"Virhevastuu taas on lainsäädäntöön sidottu, mutta tällöin todistustaakka on kuluttajalla. Pitää olla vahva näyttö että myyjä on menetellyt väärin ja tämä ei koske normaalia kulumista."
Takuuksi se ei muutu, eikä takuuseen voi verrata koskaan. Tilastollisesti 95% Suomen n.2000:sta autoliikkeestä noudattaa virhevastuulakeja ja kunnioittaa kuluttajaneuvojan suosituksia suoraan sellaisenaan. Samoin laskennallisesti n.4% liikkeistä vie/antaa asiakkaan viedä asian eteenpäin, oikeuden päätettäväksi ja oikeuden päätöksen mukaan näistäkin suurin osa toimii kuten päätös on annettu. Vain max.1% Suomen 2000:sta autoliikkeestä viittaa kintaalla päätöksille, suosituksille ja oikeudenkin päätöksille ja kuluttajaa kuztaan silmään oikein urakalla naureskellen.
1% 2000:sta ei ole kovin monta.
Autoliikkeestä ostaminen on siis varsin turvattua.
Onko mukavaa keskustella itsensä kanssa?
Kerro sinä. Onko?
Luuletko ihan vakavissasi tietäväsi, että tässä kommentoidut on vain yhden kirjoittamia?
Voin vannoa, ettei näin ole.
Luuletko tosissasi, että tällä keskustelupalstalla on vain yksi henkilö, joka kommentoi kaikkien autoliikkeitten puolesta näitä autoliikkeitten solvauksia vastaan?
Senkin voin vannoa, ettei näin ole.
Olikos muuta, näiin aamutuimaan?
Miksi sinä muuten heräsit näinkin aikaisin? Minä heräsin jo 5.30, muiden alojen joissa olen mukana paperitöitä ja muutamia asiapapereita järkkäilemään eteenpäin ja kohtahan tässä saa lähteä hallin ovia aukomaan... saa taas valikoida asiakkaat joille myy hyvät autot.
Ylempää poimittuna 1.luokan "asiantuntijatkin" tervetulleita, säästyypähän jälkipyykit kun autot on ennen ostopäätöstä huolella tutkittu (=asiakkaan velvollisuus) ja oston arvoiseksi todettu; vaikka sitten "asiantuntijan" avustuksella.
M.O.T.
Minulla on jobbariliike ja myyn mielelläni aivan ummikoille.
Ummikoille voi myydä sellaiset automerkit ja mallit, jotka eivät muille kelpaa. Ummikoille voi myös myydä autot, joiden vikoja ei ummikko havaitse.
Autoja tunteville myyn ns. halutut autot sekä ehjät autot.
Näin toimivat myös kaikki muut jobbarit ja jobbariliikkeet.
Onkin oikein mukava jyräyttää jotain kusipääasiakasta ja myydä täys pommi, asiallielle asiakkaalle säästetään sitten ne paremmat. Asiakkaista 75% on juuri näitä mulkkuja perseaukisia itkijöitä.
Siinä olikin parin AIDON JOBBARIN kommentit.
"Ei kannata"-nimimerkki tosin kuvittelee olevansa yrittäjä. Hän on joko autoalan yrittäjä/autokauppias TAI jobbari. Jobbariliikettä ei ole olemassakaan, kuin aivan ummikkojen "kansankielessä" loukkaavana sanontana yrittäjiä kohtaan, mutta se ei koskekaan normaaliälynomaavia kansalaisia.
"Ei kannata"-nimimerkin toimintatavat viittaisivat jälkimmäiseen, eli on JOBBARI jolla ei virallista y-tunnuksellista autoliikettä ole.
Minulla on autoliike, mutta ei tietenkään merkkiedustusta. Kansankielessä minulla on siis jobbariliike, joka ei ole mikään häpeä.
Niin minullakin on, toki pari muutakin yritystä, mutta jobbariksi en itseäni miellä en sitten millään. Olen yrittäjä.
Pienrakennusliikkeen harjoittajanakin yrittäjä on yrittäjä, ei byggari.
ATK-alan toimintoja ja palveluita toimittava yrittäjä on yrittäjä, ei hakkeri.
Jos sinä et häpeä tulla kutsutuksi jobbariksi (=pimeää autokauppaa harjoittava, lähes ammattimainen toimija) niin eihän siinä sitten mitään... älä kuitenkaan lähde yleistämään, että se kaikille yrittäjille olisi ihan ookoo, kun se sitä ei kuitenkaan ole.
Ps. Ei minuakaan toki jobbariksi kutsuva haittaa, suhtaudumpa vain kaupanteossakin tällaiseen paviaaniin paviaanille suotavalla tavalla. Pidän häntä ymmärtämättömänä paviaanina, jolle paviaanin palvelu ja kohtelu on ihan itse tilattua. Sitä saa mitä tilaa.
Yleensä se "asiantuntija" ei tiedä hevonvittua autoista.
M.O.T.
Tietää kuitenkin myyjää enemmän.
Ei koskaan. Piste.
Oli nimittäin viimeinen kerta kun naapurin isäntää pyydän auto-ostoksille "asiantuntijaksi".
Voi että hävetti, kun alkoi viisastelemaan autokauppiaan kanssa ja väittelemään sellaista mistä ei tainnut todellakaan tietää mitään!
HÄVETTI!
Jäi se auto saamatta, edelleenkin ilman autoa ja en taida edes kehdata tuohon liikkeeseen mennä enää koskaan. Niin tuli aasiolo, kun naapurin isäntä yritti päteä tiedoillaan ja kauppamiehen puheillaan.
Suoraan sanoen voi vi**u mikä toope. Että pitikin pyytää mukaan.
Aloitus korjattuna, niinkuin sen pitäisi olla:
Kun menet autoa ostamaan tai vaihtamaan niin jos et itse ymmärrä autojen päälle kovin hyvin niin kannattaa ottaa joku ns 'asiantuntija' mukaan niin tällöin täytät lain edellyttämällä tavalla omat velvollisuutesi ostajana.
Ylläpito!
Bannatkaa palstaa terrorisoiva jobbari!
? Anteeksi kun en ymmärrä, mutta mitä "terrorisoivaa" koet näissä kommenteissa? Asiallisia, väärinymmärryksiä oikovia ja toisaalta keskustelupalstalle kuuluvia kantaaottavia kommentointeja ja keskustelua. Oletkohan nyt ihan terve?
Jobbarit, eli pimeää kauppaa tekevät yksityishenkilöt, pitäisi tosiaan bannata joka paikasta. Rikollisen toimintansa lisäksi he haukkuvat laillista kauppaa tekeviä yrittäjiä mm. häkkiapinoiksi.
"Kokemusta on eräästä tutustani..."
Ja taas lähti urbaanilegenda keskustelupalstaa täyttämään.
"Eräs mies", "Yks tuttu", "Joku ulkomaalainen"... näillä termeillä kun juttu alkaa, on se jo lähtökohtaisesti oletettavissa täydeksi potaskaksi.
Eli urbaanilegenda, jolla ei totuuden kanssa mitään tekoa.