EU-direktiivi uhkaa lähetystyötä.

Uunikinnas

EU aikoo luokitella tiskihanskat, uunikintaat ja patalaput henkilösuojaimiksi siinä missä kuulosuojaimet, suojalasit ja hengityssuojatkin. Tämä tarkoittaa sitä, että luokiteltavien esineiden täytyy läpäistä kallis ja pitkä tutkimus- ja testausprosessi, jossa niiden todetaan täyttävän ankarat suojausvaatimukset.

Koska suomalaiset uunikinnasvalmistajat ovat pienyrityksiä, joilla ei ole varaa hyväksyttää tuotteitaan EU:n vaatimalla tavalla, Suomen uunikinnasteollisuus tullaan ajamaan alas.

Samalla loppuu myös kirkon mummojen valmistamien patalappujen ja uunikintaiden tekeminen, sillä kirkon harrastepiireissä toimivat mummothan ovat perinteisesti valmistaneet patalappuja, uunikintaita ym. keittiötarvikkeita myytäväksi ns. lähetysmyyjäisissä, jossa niistä saadut rahat annetaan ulkomailla toimivien lähetyssaarnaajien toiminnan tukemiseksi.

Luepa tästä:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288729716231.html

3

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Log_

      Eikös se ole pelkästään hyvä jos uunikintailla rahoitettu alkuperäisväestojen kulttuurin tuhoaminen loppuu. Mikäs ihmeen oikeus kenelläkään on viedä omia uskomuksiaan yhtään minnekään. Eikös niistä miekkalähetysten seurauksista ole jo kärsitty ihan tarpeeksi.

    • mnvb

      Länsikapitalisti ensin ryöstää kehitysmaat köyhäksi
      Ja Lännen köyhät sitten köyhtyvät näitä auttaessaan.
      Molempien rahat taas rikkaiden taskuun.

      • kannattaa kuitenkin

        Kieltämättä kummallisia "tulonsiirtoja" tapahtuu. Jos aineellisesta avusta ulkomaille (miksi ei kotimaahankin) puhutaan, niin paljon hädänalaisia on autettu niin vähävaraisten roposilla kuin varakkaampien tilisiirroilla. Eli auttaminen kannattaa kuitenkin ja sitä jatketaan. Lähetystyöstä puhuttaessa tehdään paljon kahden käden evankeliointia. Silloin annetaan aineellista apua, mikä on hätäapua sekä pitkäaikaisapua liittyen ravintoon, koulutukseen, terveydnhoitoon.."Toisella kädellä" jaetaan evankeliumia, mikä on avuksi jo tässä ajassa, mutta ennenkaikkea tähtää iankaikkiseen elämään Jeesksen Kristuksen/Jumalan luona.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      88
      1785
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1667
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1434
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1349
    5. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      50
      938
    6. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      935
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      69
      914
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      881
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      858
    Aihe