Katsoin Usko tv:tä ja siellä olikin ohjelma Markus Korhonen, Ana Paula ja kumppanit , ohjelma oli kesällä (?) nauhoitettu Nouse Suomi tapahtumasta. Ihmettelin vain että minä tavallinen tallaaja Jeesukseen uskova, armosta pelastettu olenko näin hakoteillä jo Jumalan Sanasta. Minua jollain lailla häiritsee se, että koko kokous oli ensin ylistystä, sitten Markus puhui omasta kokemuksestaan Pensacolan herätyksen keskeltä, ja toiset todisteli mitä heille tapahtui siellä käydessään. Ei sanaakaan julistusta, jos uskosta osaton olisi ollut paikalla, hän olisi tullut synnintuntoon ja ehkä parannukseen. Ei ainoatakaan raamatun avaamista, ei mitään, vain kokemuksia, ja Jumalan virtavoimaa päästä varpaisiin jota halutaan lisää, lisää ja lisää ja voimakkaampana.
Kukaanko ei ole huolissaan että mennään kamaliin manifestiaatioihin ja ei osata erottaa mitään , ei koetella mitään, mukaan vain kaikkeen. Olen niin surullinen jotenkin tämän kaiken takia. En tiedä, en vain meinaa uskaltaa luottaa enää että edes pastorit tietää mitä he seurakuntiinsa päästävät puhumaan...
Olen todella herkkä ollut tulemaan levottomaksi jos olen kuunnellut tiettyäkin puhujaa enkä tunne saavani mitään hengenravintoa.
usko tv nouse suomi
5
189
Vastaukset
- suora tie
Seurakuntaan ei ole tarpeellista hakea eikä päästää ketäänjota ei tunneta kymmenien vuosien ajalta ilman miinuksia.
Ei pitäisi olla ylen vaikeaa toteuttaa vai mitä.
En tajua ollenkaan mitä nämä kiertävät häärääjät yleensäkään luulevat tekevänsä, kun seurakunnissa pitäisi olla Sanan mukaan vanhimmat ja paimenet ja opettajat, mitä muuta siihen tarvitaan, kysyn vain.
ihan kuin omaan kotiruokapöytään pitäisi kaiken aikaa haalia jotain ihmelisukkeita ympäri mailmaa, mitä sellainen on olevinaan.
minulle riittää ihan hyvin perusarkiruoka ilman kotkotuksia.- ottaa ohimoon
Jos joku haluaa kokemuksia virtaa päästä varpaisiin, menkööt sähkölankoihin kaksin käsin !
Sieltä tulee kokemuksia joista riittää puhuttavaa jos jää henkiin.
mistä näitä pöllöjä kokemusjulistajia oikein piisaa.
- olin paikalla
sehän oli todella hyvä kokous
jos ihmettelet, oletko koskaan tullut uskoon vai kuulutko vain seurakuntaan? Sellaisia turhia uhkakuviakaan ei kannattasi lietsoa. Joku herkkä uskova ei enää uskalla minnekään mennä väärän pelosta ja koko uskossa kasvu saattaa pysähtyä ja jopa hiipua.
Markus Korhonen toimii Nokiamission raunioille perustetun Missiomaailman johtajana. Missiomaailman väki liittyi Markus Korhosen johdolla Tampereen Helluntaikirkkoseurakuntaan, viemään sinne lisää väärää voitelua. Ana Paula oli jo Nokiamissionin aikaan heille hyvin tärkeä ylistyssessioiden pitäjä. Nyt saivat helluntailaiset äärikarismaattisuutta ämpärillä kaadetttuna Missiomaaailman myötä.
Tietenkin Markus Korhonen puhuu Pensacolan voiteluista ja muista voiteluistaan. Hyvin usein tuntuu Korhonen olevan Missiomaailman nettisivujen mukaan milloin missäkin päin maailmaa voiteluita hakemassa. Nämä voitelut sopivat sinänsä Helluntaikirkon linjausten kanssa.
Olen itse katsonut muutamia jumalanpalveluksia Usko-tv:ltä. Minua myös häiritsee se, että tilaisuuden ajasta puolet on varattu yksitoikkoisille "ylistyssessioille". Saarna on aivan liian lyhyt ja vanhoja helluntailauluja ei kuule ollenkaan. En ole sen vuoksi enää kuukausiin katsonut tuota kanavaa.
Usko-tv on pääasiassa Helluntaikirkon kanava. Mukana on muutama Helluntaikirkolle "myötämielinen" ei-helluntaikirkkoon kuuluva helluntaiseurakunta. Helluntaikirkko on linjannut ylistyssessiot Helluntaiherätyksen helluntaiseurakuntiin. Enemmistö ei näytä uskaltavan vastustaa vähemmistönä olevan Helluntaikirkon linjauksia tässäkään asiassa. Helluntaiherätys on mennyt huonompaan suuntaan siirryttyään Helluntaikirkon määräysvaltaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1313970- 203558
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans173407- 793357
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe613254- 493061
- 292925
- 802769
- 542677
- 192387