Se tapahtuu lähes pilkulleen edellisten sotien käsikirjoituksella.
Silloin kansa ei tiennyt johtajiemme toimista.
Nyt sensijaan sysätään syrjään kansanvalta ja -tahto, röyhkeän julkisesti.
Johtajamme sopimuksella antavat luvan vieraan maan joukkojen hyökätä maamme kautta naapurimme kimppuun.
Sotilasvalassani lupasin ilmoittaa viranomaisille...
Kenelle nyt ilmoitan.
Suomettumisen aikana kansa eli syvässä rauhantilassa, olkoonkin että johtajillemme naureskeltiin.
Nyt meidän johtajamme on hyväksytty ytimiin ja tunnustettu "koviksi pojiksi", mutta kansa pelkää.
Silloin kansa ei tiennyt johtajiemme toimista.
Nyt sensijaan sysätään syrjään kansanvalta ja -tahto, röyhkeän julkisesti.
Johtajamme sopimuksella antavat luvan vieraan maan joukkojen hyökätä maamme kautta naapurimme kimppuun.
Sotilasvalassani lupasin ilmoittaa viranomaisille...
Kenelle nyt ilmoitan.
Suomettumisen aikana kansa eli syvässä rauhantilassa, olkoonkin että johtajillemme naureskeltiin.
Nyt meidän johtajamme on hyväksytty ytimiin ja tunnustettu "koviksi pojiksi", mutta kansa pelkää.
Vastaukset 72
Vanhimmat
Moskovan tiltu on taas vauhdissa!
TOSIASIA ON SE, että Suomea ei valmisteta minkäänlaiseen sotaan! Kukaan ei ole hyökkäämässä minnekään! Kaikkein vähiten Suomen armeija, jonka voimat riittävät heikosti edes oman maan puolustamiseen!
Moskovan tiltu on palstalla parin viimeisen vuoden aikana vähän väliä aloitellut sotia, joista yksikään ei toteudu! Se ei häntä häiritse! Hän vain keksii aina uusia!
Miten tämä selitetään:
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288730193887.html
Kyllä vaikuttaa pahasti siltä että Suomipoikaa on kusetettu pahasti silmään NATOsopimuksella!!!
NATO on juoni sodan kylväjä,joka käyttää toista osapuolta kilpenään,eli tässä tapauksessa Suomea ja Ruotsia.
NATO on valmistelemassa suurta invaasiota Venäjää vastaan,josta ei tietenkään saa puhua mediassa.
Jokainen muistaa miten Irakin sota sai alkunsa v.2003.
Olepa nato-veikko vaiti ja muuta vaikka viroon jos niin tykkäät natottaa
Olepa Venäjä-veikko vaiti ja muuta vaikka sinne Venäjälle kun siitä niin tykkäät.
Putlerille jauhot suuhun, tai ihan sama mitä sinne työntää.
Sota liittoutuneiden toimesta Putlerin ryssiä vastaan on näköjään pakollinen jotta ryssä ymmärtää olevansa maailman inhotuin kansa ja vain ryssiä.
Rautaa rajalle ja nopeasti
KYLLÄ Natolle !!
Kyse on rauhankumppanuusharjoitusten huollon järjestelyistä siltä osin kuin niistä Suomen kanssa sovitaan.
Niinistö on integroinut Suomen puolustusvoimat NATOn Baltian, NATOn Pohjolan ja NATOn Itä-Euroopan joukkoihin.
USAn ja NATOn suunnitelma on:
1) saartaa Venäjä sotilaallisesti (NATOn laajentuminen Venäjän ympärille nyt viimeksi Suomeen ja Ruotsiin)
2) sitoa Venäjän sotavoimia (sodat Venäjän rajoilla Georgia, Ukraina ja uhot Venäjän rajoilla)
3) heikentää Venäjää (talouspakotteet Venäjää vastaan)
4) saada yleinen mielipide Venäjää vastaan (Krimin, Mustanmeren kriisillä).
USA, NATO hyökkäävät Venäjälle pojjoisesta Norjan ja Suomen Lapin kautta, Baltiasta Suomen läpi Karjalan kannakselta sekä Itämereltä Suomen, Puolan, Saksan rannikkoiden ja aluevesien kautta.
Niinistön NATO-Suomi on mukana osallistumassa ja tukemassa USAn ja NATOn hyökkäystä Venäjälle.
Ja hyvä niin. Olen rintamassa mukana. Nappi otsaan punatähdille
Venäjä parkkipaikaksi
Venäjällä kaikki muu on keltaista nestettä paitsi ruskea köntsä
Tämä olisi loistavaa. Jos kenraali Pattonia olisi kuuneltu aikanaan olisi Jenkit ja Saksalaiset menneet kimpassa ryssien kimppuun.
Suomessa ei kukaan yksittäinen ihminen, olipa vaikka sitten presidentti, voi "integroida" meitä mihinkään! Etenkään Natoon! Lisäksi käsite 'Pohjolan Nato' on Moskovan tiltun keksintö vailla todellisuutta!
"1) saartaa Venäjä sotilaallisesti (NATOn laajentuminen Venäjän ympärille nyt viimeksi Suomeen ja Ruotsiin"
Nato ei mitenkään pyri saartamaan Venäjää. Johtuu Venäjän omista toimista, että pienet reunavaltiot hakevat turvaa Natosta! Suomi ja Ruotsi EIVÄT KUULU Natoon!
"2) sitoa Venäjän sotavoimia (sodat Venäjän rajoilla Georgia, Ukraina ja uhot Venäjän rajoilla)"
Venäjä on itse sotinut Georgiassa ja Ukrainassa. Nato ei ole ollut paikalla kummassakaan maassa!
"3) heikentää Venäjää (talouspakotteet Venäjää vastaan)"
Talouspakotteet on määrätty hillitsemään Venäjän omia agressioita Ukrainassa!
"4) saada yleinen mielipide Venäjää vastaan (Krimin, Mustanmeren kriisillä)."
Maailman yleinen mielipide on luonnostraan Venäjää vastaan sen miehitettyä laittomasti Krimin ja sotkennuttua Ukrainan kriisiin!
"USA, NATO hyökkäävät Venäjälle pojjoisesta Norjan ja Suomen Lapin kautta, Baltiasta Suomen läpi Karjalan kannakselta sekä Itämereltä Suomen, Puolan, Saksan rannikkoiden ja aluevesien kautta."
Täysin Moskovan tiltun omaa keksimää soopaa! Natolla ei ole pienintäkään aikomusta hyökätä Venäjälle!
"Niinistön NATO-Suomi on mukana osallistumassa ja tukemassa USAn ja NATOn hyökkäystä Venäjälle. "
Se "Niinistön Suomi" ei edes kuulu Natoon, joten mitään tuollaista ei tapahtuisi!
Moskovan tiltu on patologinen valehtelija!
Juuri näin. Kukaan ei halua Venäjän maita. Maaseutu tuhottu, laajoja alueita
saastutettu, infra peestä, kansa tietämätöntä, perunasäkeissä kulkevaa. Olen itse
nähnyt. Eliitti on vain kansaa lypsävä osa. Pieni kansa nyt sojottaa pistintä ydinaseiden turvin eliitin tiedonvälityksen varassa. Ja taputtaa rohtuneita käsiään.
Venäjä tarvitsee nyt kipeästi ystäviä rauhantyössään. Sellaisia kuin Valko-Venäjä ja Pohjois-Korea. Aikansa kutakin.
Kokoomus ja RKP vievät pikkuhiljaa hivuttaen maamme Natoon vaikka vain 26% kansalaisista näin haluaa. Huolimatta aivopesumedioimme jatkuvasta törkeästä naton tukemisesta eri tavoin kannatus on noussut vain 4% HYVÄ suomalaiset te muistatte miten viime kerralla kävi kun natseille annnoimme saman luvan huoltoon ja kulkuun kuin mitä RKP ja kokoomus nyt ovat tekemässä kysymättä sitä kansalta.
Nato on yhtä kuin maailman suurin sodan tekijä USA. 2013 vuonna USA oli osallisena tai tukemassa avoimesti 74 eri sotaa. ( luvussa ei ole salaiset operaatiot) USA:lla on sotavuosia enemmän kuin sen itsenäisyysvuosia. Venäjälle taas ei ja nyt kun olemme ( vapaaehtoisessa ) talousodassa tärkeää matkailutuloja ja vientiämme vastaan ottanutta naapuriamme vastaan ja seuraava askel jos on Nato on tulos sota. Ottawan sopimuksen, aselain ja valtion omaisuuden - sen monopoliasemassakin olevan myynnin - jälkeen TÄMÄ maa ei ole enää EdES puolustamisen arvoinen maa. Ja Naton sodat käyköön se joka niistä eniten hyötyy = USA:n aseteollisuus ja pankit.
"Kokoomus ja RKP vievät pikkuhiljaa hivuttaen maamme Natoon vaikka vain 26% kansalaisista näin haluaa. "
Minkäänlaista sotaa ei ole tulossa!
Isäntämaa-sopimus tukee Suomen puolustusta! Se mahdollistaa sen, että Suomi saa omasta pyynnöstään nopeaa sotilaallista apua, jos Venäjä hyökkää maahan!
Prosenttiluvut on Moskovan tiltu tulkinnut taas väärin!!?? Natoon liittymistä kannattaa 26 %, Vastustaa 57 % ja Ei osaa sanoa 17 %.
Jotenkin tiltu aina tulkitsee luvut väärin? Heikkomatikkapää?
USA, NATO, suomi tarvitsevat vielä joitakin vuosia. Pohjolan iskukykyä on vahvistettava. Sen takia Niinistö huutaa lisää rahaa puolustusvoimille.
Suomi ostaa F-35-hävittäjät ehkä 2018-2019 jos ne koskaan tulevat valmiiksi. Sen jälkeen vähän ilmasotaharjoituksia ja hyökkäys Venäjälle alkaa olla valmis.
TODELLISUUDESSA Suomen puolueet ovat esittäneet armeijalle lisää rahaa. MUTTA ei suinkaan Naton takia (johon emme kuulu) tai sodan takia (joka ei ala!) vaan armeijan puolustuskyvyn takia!
Suomi ei osta F-35-hävittäjiä eikä asiasta ole tehty päätöstä! Kukaan ei ole hyökkäämässä Venäjälle!
Moskovan tiltu on patologinen valehtelija!
..Aloittaja on kovin..Sotainen?
Natolle ääni täältä
Nato-kannatus jo yli 40%
Annetan pikku-Putlerille feikki Lewikset
Tehdään Leningradista parkkipaikka
KYLLÄ NATOLLE!!!!!!!
Hyökkäys joskus 2020,
ota huomioon, USA ja NATO tarvitsivat 15 vuotta Irakin saartoa ja heikentämistä sekä Persianlahden sodan ennen kuin uskalsivat hyökätä eikä USA ja NATO saa yhtä suurta joukkoa Venäjää vastaan kuin sai Irakiin.
Venäjä on nyt yrittänyt saartaa Venäjää 30 vuotta ja tarvitsee ainakin 5-10 vuotta lisää.
Suomi NATO-Isäntämaana saattaa nopeuttaa hyökkäystä jonkun verran, mutta ei paljoa.
Venäjän turvallisuussektori on arvioinut, että USA ja NATO hyökkäävät Venäjälle 20-50 vuoden kuluessa Venäjän rikkauksien vuoksi mm. jalometallit, kulta, timantit, öljy, kaasu.
Suomi on nyt NATOn Isäntämaasopimuksella juonessa mukana.
Tuollaiset "arviot" siellä tehdään, että kansa saataisiin sotahysteriaan, ja kannattamaan maan eliitin omaa hyökkäyspolitiikkaa naapurimaihinsa.
Suomi nopeuttaa hyökkäystä sen verran, mitä USA saa aseistettua ja integroitua Suomea Pentagonin ja Naton alaisuuteen ja missä ajassa USA ja Nato ovat "sotaharjoitelleet" Suomen maastot, metsät, vesistöt, rannikot, aluevedet.
Moskovan tiltu on epätoivoissaan! Hän on jo yli 2 vuoden ajan lupoillut, että EDES joku hyökkäisi Venäjälle! Kaivattua hyökkäystä ei vain kuulu!
Niinpä hän keksii taas sellaisen itse! Ongelma vain on siinä, ettei Natolla ole aikomustakaan hyökätä Venäjälle ja Natoon kuulumattomalla Suomella vielä vähemmän!
Tiltu on masentunut!
tähän asti olen vastustanut Natoa koko ikäni ja vielä keväälläkin ettemme turhaan ärsytä venäjää ja saisimme olla rauhassa.
Mutta nyt mietin , että kunnioittaako Putin suomen liittoutumattomuutta , kun erilaisilla puheillaan ja pakoiteillaan uhkaa suomea suoraan ja kun hänen teot ja puheet ovat aivan eri.
Historiaa lukeneena Putin toistaa pitkälti Hitlerin tekoja , esim nyt elintarvike tuonti pakotteilla.v1933 Hitlerin saksa määräsi suomalaisille elintarvikkeille monen keraiset tullimaksut ja samaan aikaan antoi määräyksen kehittää sqksan omaa elintarvilke tuotantoa.Tuntuu karmaisemalta ajatella jos Putin johtaa ja valmistelee maatansa sotaan.
Hitlerin perimmäinen syy sotaan oli hävitty ensimmäinen maailmansota ja hän halusi saksan takaisin mahti maaksi , samoin Venäjällä on Neuvostoliiton mahtiaseman kaipuu maailmassa jonka Putin haluaa takaisin.
Vieläkään en osaa sanoa mielipidettäni Natosta, mutta yhteinen puolustusliitto Ruotsin kanssa on saatava heti, ja valmiudet Natoon .
Myös pahimpaan olisi valmistauduttava jolloin myös Moskova huomaisi Suomen kannan mm.ylim kerausharjoituksilla puolustusasemien valmisteluilla .
Meillä on ollut ja on vain yksi vihollinen kautta-aikojen ja se on nyt herännyt pitkältä talvi uneltaan joten emme saa piiruakaan väheksyä sen toimintaa eitä kohtaan.
https://www.youtube.com/watch?v=bFKLEyHE5xo Mahtavaa pääsee sotimaan ! Gatlingit joka äijälle ja rajalle Upeaa kokoomus , pääsee köyhät TÖIHIN !
Kun Naton Isäntämaasopimus on allekirjoitettu viikonloppuna, se astuu voimaan heti.
Siitä päivästä lähtien Suomen puolustuspolitiikkaa komentaa NATOn Euroopan komentaja joka on aina USAn armeijan kenraali.
Siitä päivästä lähtien USAlla ja NATOlla on oikeus käyttää kriisitilanteissa ja rauhanaikanakin maatamme, ilmatilaamme, merialueitamme, julkisia palveluitamme esim. sairaaloita, lääkintäpalveluja, apteekkeja verottomasti hyväkseen ja tarvittaessa ottaa haltuun myös yksityisten kansalaisten omaisuutta autoja, taloja, metsiä, puutarhoja jne.
"Siitä päivästä lähtien Suomen puolustuspolitiikkaa komentaa NATOn Euroopan komentaja joka on aina USAn armeijan kenraali."
Ei pidä paikkaansa! Sopimus ei koske johtamista millään tavalla! Et ole edes lukenut sopimusta, pöljä!
"Siitä päivästä lähtien USAlla ja NATOlla on oikeus käyttää kriisitilanteissa ja rauhanaikanakin maatamme, ilmatilaamme, merialueitamme, julkisia palveluitamme esim. sairaaloita, lääkintäpalveluja, apteekkeja verottomasti hyväkseen ja tarvittaessa ottaa haltuun myös yksityisten kansalaisten omaisuutta autoja, taloja, metsiä, puutarhoja jne. "
Ja tämä pitää yhtä vähän paikkaansa. Suomeen ei voi tulla vieraita joukkoja ilman kutsua! Ne saavat käyttää tietä ennalta määrättyä reittiä pitkin!
Sen sijaan vierailla joukoilla EI OLE OIKEÙTTAKÄYTTÄÄ maatamme, ilmatilaamme, merialueitamme, julkisia palveluitamme esim. sairaaloita, lääkintäpalveluja, apteekkeja verottomasti hyväkseen ja tarvittaessa ottaa haltuun myös yksityisten kansalaisten omaisuutta autoja, taloja, metsiä, puutarhoja jne eli kaikki tuo on Moskovan tiltun tuubaa ja silkkaa valetta! "
NATOn Isäntämaa-sopimus ei edellytä mitään Suomen kutsua.
Kun USA tai NATO katsoo sen tarpeelliseksi ne lähettävät omalla päätöksellään sotajoukkonsa Suomeen.
Isäntämaa-sopimuksen ydinkohta on juuri se, että se edellyttää Suomen kutsua ja lupaa. Siinä hajoa taas Moskovan tiltun korttitalo!
USA:lla ja Natolla ei ole mitään asiaa lähettää tänne joukkoja ilman lupaa!
Täällä taas ryssäpropaganda laulaa. Mites siellä Tehtaankadulla jaksellaan.
Naton Isäntämaa-sopimus velvoittaa Suomen poliittista ja sotilaallista johtoa saattamaan Suomen puolustusvoimat siihen kuntoon, että se voi tukea USAn ja Naton sotatoimia.
Isäntämaa-sopimuksessa ei mainita sanaakaan Suomen armeijan 'kunnosta' eikä se edellytä mitään Suomen armeijalta!
USA ja Nato taasen eivät suunnittele mitään sotatoimia ja jos ne sellaisiin ryhtyvät niin Suomi ei Natoon kuulumattomana maana tue ketään!
typerät herrat venäläisen suututelivat nato kötinöillä sama kun akalles sanot kävin nussimassa naapurin akkoo koita mitä seuraa siinä on parempi ruveta naapurin akaa hyvänäpitämään ja ehotella jonniimoista kumpanuutta jotta antaa ees ruokaapuu saatanan kokoomuksen vouhottajat
Aloitteen USAn ja NATOn joukkojen lähettämiseksi tekee NATO.
Suomi voi pyytää NATO-joukkoja Suomeen, mutta se ei ole NATOn Isäntämaa-sopimuksen protokolla.
Sopimuksen perusperiaate on se, että ilman isäntämaan kutsua ja lupaa ei vieraita joukkoja maahan saavu!
Sopimuksessa ei puhuta sanaakaan hyökkäämisestä tai mistään sotilaallisesta avusta.
Moskovan tiltu on käynyt kuumana ja keksinyt omasta päästään uskomattomia kohtia, jotka muka olisivat sopimuksessa!
Naton Tiltu,
eikö teillä siellä puolustusvoimissa opeteta sopimusoikeutta, perusenglantia opetetaan mutta eihän sillä sano kuin "kädet ylös, olet vanki".
Isäntämaasopimuksessa ei ole mitään perusperiaatetta. Tulkinta sopimuksesta onnaina Naton. Se sanotaan sopimuksessa ja tarkoittaa, että epäselvissä asioissa, lopullinen sana on Naton.
Isäntämaan "kutsusta" ei sopimuksessa mainita mitään. Nato tekee esityksen isäntämaahan siirtymisestä, ei isäntämaa.
Sopimuksessa ei puhuta hyökkäämisestä vaan USAn ja Naton sotatoimista Suomessa ja kun se ei ole Suomen puolustamista se on hyökkäämistä.
Sotilaallinen apu on heti sopimuksen ensimmäisissä kappaleissa. Suomen on annettava ja maksettava itse kaikki sotilaallinen apu USAn ja Naton joukoille. On Suomen vastuulla, että USA ja Nato voivat käydä sotaansa Suomessa ja Suomesta.
Kyllä tulee ennenaikaiset vaalit vielä suomeen kun kaikki petokset selviää kansalle!Pakotteet voimistuu ja olot kurjistuu!Venäjää ei saada pakoitteilla polvilleen vaan pienet EU-maat kaatuu että kolina kuuluu!Seuratkaa opetusta!
Ei tule ja kun aikanaan tulee niin sinä ja aatteesi saatte jälleen kerran pahasti selkäänne!
Pieni 140 miljoonainen Venäjä on jo nyt polvillaan eikä pärjää EU:lle, jossa on yli miljardi kansalaista. On hieman eroa koolla!
fueller,
Hyvä näkökulma, mutta eipä taida Soinista, Sipilästä, Arhinmäestä olla miestä ottamaan esiin kansan petkutukset eikä etenkään Nato-asiaa vaikka sotaan jouduttaisiin.
Moskovan tiltu,
huono näkökulma. Pulmanne on siinä, ettei kansaa ole millään tavalla petkutettu ja kaikki sinun näkökulmasi perustuvat valeisiin!
Venäjä kitki fasismin maailmasta jo yhden kerran aiemminkin, vastoin odotuksia.
Pystyy tarvittaessa siihen uudelleenkin. Terveisiä ketkukaula Haglundille ja kynäniska Rolexander Stubbille.
Todellisuudessa Venäjä on itse maailman fasistisin valtio ja siitä Putin antaa jatkuvia uusia esimerkkejä. Venäjä jo kerran romahti 1991! Pystyy tarvittaessa siihen uudelleenkin. Terveisiä Moskovan tiltulle ja Fullerille!
Miksi/miten sitä fasismia torjuttiin karkoittamalla Siperiaan tavallisia maanviljelijäperheitä?
Pirullinen tunne varmaan sinulla, kun asia-argumentit loppuivat ennen viimeistä lausetta.
kokoomusonmafia,
otat asian esiin, mistä Suomessa pitäisi keskustella.
NatonnIsäntämaa-sopimuksella kokoomus, presidentti, RKP sitoi Suomen myös fasistirintamaan. Esimerkiksi Ukrainassa USA, NATO, EU tukevat fasisteja, samoin CIA tukee fasisteja Virossa, Latviassa, Liettuassa, Unkarissa, Bulgariassa jne.
Tuetaan fasisteja: Aivan oikein. Neo- oligarkkifasismi on Eu:n nykyinen aatesuuntaus. Siinä pieni Bilderberg- porukka säätää itselleen etuja ja toteuttaa samalla New World Orderin mukaista väestön hävittämisohjelmaa. Alexander Stubb, Haglund, Niinistö, Lipponen, Barroso, Rehn ja suuren maailman johtajat. Jopa Putin on osa New World Orderia.
Päivi Räsänen tuskin kuuluu NWO:n jengiin, se akka on typerys.
Meitä on liikaa planeetalla, kolmas maailmansota alkaa pian. Nato sen sijaan on vanhuksien hanke, joka toteutuessaan jättäisi vähemmän ulkopoliittista liikkumavaraa Venäjän suuntaan. Eli turvallisuuden sijaan se loisi epävakautta itärajalle.
Paljon puhutaan 5. artiklasta ja Rolexander Stubb mainitseekin sen tuon tuosta. 5. artiklan kriteerejä on lievennetty jo lähes 20 vuotta sitten. Eli jäsenmaat ovat velvollisia lähettämään apua, jonka HE KOKEVAT OLEVAN TARPEELLISTA, toisinsanoen Puola lähettäisi kumisaappaita ja Viro näkkileipää.
Fasistisempaa valtiota ei olekaan kuin mitä venäjä on tällä hetkellä. Israelikin jää taakse.
Suomessa Suomen Latukin on aloittanut isänmaallisen toimintansa. Lapsille järjestetään Talvisotahiihto!
Kyllä Suomea sotaan ajetaan kovaa vauhtia.
Putin on NATOn paras mainosmies, eikähän ole jo viimeistenkin kekkoslaisten silmät auenneet. Tietenki on niitä ihmisiä, jotka haluavat välttämättä olla samaa mieltä kuin ukki 60 vuotta sitten.
On yksi valto joka himoitsee Venäjän rikkauksia, se on idässä. Mutta se iskee vasta sitten, kun NATO on pehmittänyt Venäjän.
Sodan laajeneminen voidaan estää ainoastaa, jos Putin "sattuisi" kuolemaan.
Totta. Nyt oli uutisissa Ukrainan haaveista ko. liittoon.
Jos NATO haluaa laajentua oikein voimallisesti, kannattaisi värvätä Putin seuraavaksi Naton pääsihteeriksi.
Pitäisikö järjestää keräys venäläispilottien ja/tai lentoreittien suunnittelijoiden kouluttamiseksi? Lentämisen taitotaso vaikuttaa nyt myötähäpeän heikolta. Ja radioliikennekään ei ole hallussa, eivät osaa vastata kutsuihin. Ehkä vanhempi sukupolvi heillä on eläköitynyt ja uusi Facebook-lentohenkilöstö ei osaa mitään? Onneksi ei tarvitse lentää heidän lentoyhtiöillään, jos taitotaso on samaa kuin sotilasilmailussaan!
Niinistö, Stubb, Haglund, Lindberg haastavat Venäjää sotaan Horneteilla.
Moskovan tiltu alkaa olla maitohapoilla!
Suomen muuta Hornet ja mahdolliset tunnustuslennot ei haasta ketään!
Kuinkas moneen Hornettiin Niinistöllä, Stubbilla, Haglundilla on rahaa, saisko 10 lentämään?
Kyllä sillä jo Venäjä peljästyy.
Entä sitten? Juuri hetki sitten Moskovan tiltu uhosi toisessa äärilaidassa, että kuinka koko Suomen hirmuinen ilmalaivasto viedään rajalle!
Nyt sitten puhutaan enemmän todellisuuta eli muutama on siirretty Suomen lahden rannalle ilmavalvonnan varalle! Tämä vastaa enemmän todellisuutta. Ei Suomi uhkaa ketään!
1. Ensin tehdään "Kivasoppari".
Toinen soppari on valmisteilla myos jo.
2. Omaa kansaa härnätään heikentämällä taloutta ym..
Aivopestään ihmiset hallituksen median toimesta, kylvämällä pelkoa ja
puhumalla epätotuuksia.
Kun hommat on valmiit , näytetään kiukkua padonneille
kansalaisille suunta ja "syyllinen" (Venäjä), jonne raivon voi purkaa.
Tiedän Natojäsenyydelle yhden perusteen;
Voi olla että täällä toisia hulluksihaukkujan ja Tiltuttelijan mielenrauha löytyisi Natojäsenyyden myötä.
Eikö kuitenkin olisi helpompi määrittää hänet M 1 ksi ja saattaa hetkeksi hoitoon, kun Thaimaan lomakaan ei auttanut.
Meillä muilla olisi mukavampaa.
"Meillä muilla olisi mukavampaa."
Eli SINULLE olisi mukavampaa KUN Moskovan Tiltu saisi yksin aloitella sotia, liittää Suomea Natoon tai väittää sen jo siellä olevan? Hyökätä jutuissaan Venäjälle ja väittää Suomen armeijan olevan siinä mukana?
Sinua ei se häiritse laisinkaan, mutta väittämien kiistäminen häiritsee?
Oli mielipiteesi mikä tahansa, voisit käyttäytyä.
https://justpaste.it/ei_nato
Suomi on nyt Venäjän vihollinen Naton joukoissa.
https://www.youtube.com/watch?v=D4x_OmqGs40
On se edelleen suurvalta-armeija, kuka hullu kuvittelee pärjäävänsä sille? Natolla ei ole kuin kourallinen jalkaväkeä.
Eiköhän kyse ole siitä, että Venäjä on astunut öljyasioissa Usa:n varpaille. Lukekaapa tuota petrodollarijuttua, niin ymmärrätte mistä puhutaan.
Asia on niin, että Venäjä tulee häviämään tämän sodan. Ei se Venäjä mitään panssareita ole rajan yli Ukrainaan ajanut. Länsipropagandaa tämä on, ja oikeutusta Naton toimille Venäjää vastaan.
Miettikää nyt, Venäjä yksin vastaan muut länsimaat ja usa. Se on 6-0 lännelle.
Suomi tekee ihan oikein, että lähentyy Natoa. Kyllä siellä tiedetään tasan tarkkaan tämä Ukarinan teatteri, ja todellinen tilanne. Todellinen tilanne on se, että lännellä on nyt elämänsä tilaisuus lyödä Venäjä maanrakoon. Varsinkin kun Venäjä on luullut itsestään liikoja ja kuvitellut että voi myydä öljyä ruplilla. Ei käy, sanoo kapteeni amerikka, ja lähtee mustasukkaisesti puolustamaan asiaansa.
Suomella ei ole mitään hätää eikä pelkoa Venäjän suhteen. Kyllä sen näkee kaikista kommenteista mitä Stubbi ja kumppanit laukoo. Lännestä on annettu viesti, että Venäjä on nyt lyötävissä. Ja että Venäjä pitää lyödä, nyt. Tottakai Suomi, länsimaana, seisoo länsimaiden joukossa, kuten nyt Ruotsikin.
Ei Venäjästä ole mitään vaaraa. Puuttin ei ole niin hullu mitä annetaan kuvitella. Tottakai propaganda maalaa siitä herrasta hullun kuvan, yms yms. Sellaistahan propaganda on, aina ollut. Todellisuudessa Puuttin ei tiedä itsekään mitä tehdä. Eikä se uskalla sitä punaista (ydinase) nappia painaa, koska älykkäänä miehenä tietää että siitä seuraisi itsetuho.
Jo nyt näkee, miten Puuttin yrittää luovia länsimedian kynsissä. Mutta ei pysty muuta kuin pyristelemään. Venäjän polvilleen lyöminen on jo länsimaissa päätetty, enää odotetaan vain moraalista oikeutusta, jonka länsimedia hoitelee pikku hiljaa kuntoon. Puuttinin ja Venäjän näkökulmasta tämä on tietysti vääryyttä ja petkutusta. Mutta, niinhän sota aina on vääryyttä ja petkutusta.
Sota sinällään on aina jonkinlainen vääryys, petkutus. Sota pruukaa olla julmaa. Sotaa käydään keinoja kaihtamatta. Sodassa ei kunnioiteta vastapuolta. Sellaista se sota nyt vaan on.
Tärkeintä on silti se, että NYT olemme voittajien puolella. Rajan toisella puolella on häviäjiä. Eli älkää peljätkö, Suomessa on kaikki tällä hetkellä oikein hyvin.
Venäjän hajoaminen ja häviäminen maailmankartalta on lähempänä kuin luulettekaan. Taikka jäljelle jää korkeintaan, hyvin, hyvin heikko Venäjä.
Ei mitään hätää.
"Lännestä on annettu viesti, että Venäjä on nyt lyötävissä. Ja että Venäjä pitää lyödä, nyt."
Miten Venäjä nyt on lyötävissä, kun se on sotilaallisesti vahvistunut?
Miksi se ei ollut silloin lyötävissä, kun se 90-luvulla oli heikko? Ymmärtääkseni hävitys olisi kannattanut tehdä silloin, jos kerran on tarkoitus hävittää kyseinen maa.
Silloin se ei kukkoillut, niin ei ollut tarvetta. Tuolloin kuviteltiin jopa, että Venäjästä voisi tulla osa Eurooppaa. Viime aikoina Venäjä on alkanut kukkoilla liikaa. Ja nyt tuo öljysotku on aikaansaanut sen, että Usa:n on pakko lähteä puolustamaan dollaria. Venäjä on kyllä ollut pitkään lyötävissä, mutta vasta nyt on tullut pakottava tarve lyödä se.
Putin on antanut viestin: "Jollei Venäjää lyödä, niin se alkaa terrorisoida puolta maailmaa."
Maaorjien jälkeläiset on helposti aivopestävissä. Sääliksi tietysti käy tavallista venäläistä joita mielipuoli Putler vie kuin hullua tukasta. Ehkä sellainen kansa, joka ei osaa demokratiaa hoitaam tykkääkin syödä kaalikeittoa ja kärsiä, kunhan saa vain uhrautua Äiti-Venäjän hyväksi.
Muutamilla suomalaisilla on samanlainen asenne kuin kommunisteilla ennen talvisotaa. He eivät ole vieläkään oppineet vanhaa suomalaista viisuatta: "Valehtelee kuin ryssä."
Ilmeisesti joka palstalla on yksi bäckmannilainen, joka saa venäjältä korvauksia siitä, että sotkee näitä keskusteluita.
Nyt Saatana turpa kiinni. Suomi tarvitsee solidaarisuutta. Kukaan ei sodi toisiaan vastaan eikä lähde tappamaan jonkun NATO:n puolesta yhtään ketään. Suomen on syytä olla vain puolueeton valtio.
http://nwohavaintoja.blogspot.fi/2014/08/salainen-nato-sopimus-vie-suomen-iii.html
http://www.satanismi.fi/download/AJP-4.5 HNS - MAY 2013 edb v1 e.pdf
Aina kannattaa varautua sotaan. Sehän olisi uskomattoman naivia olla varautumatta sellaisen roistovaltion vieressä kuin Venäjä. Nyt naureskellaan Putin-juustoille mutta naureskelu loppuu sinä päivänä kun "vihreät miehet" miehittävät Pasilan TV-keskusta ja katkaisevat ulkomaanyhteydet. Se on päivä jolloin Putin ilmoittaa Suomen päättäneen liittyä suureen venäläiseen perheeseen.
Isäntämaa sopimus on suomen täydellinen itsenäisyyden rippeidenkin menetys. Sopimuksen mukaan Nato tekee mitä haluaa Suomessa sen allekirjoittamisen jälkeen. Suomen velvollisuudeksi jää vain Naton auttaminen. Puhe että suomella on mahdollisuus ja oikeus määritellä itse jotain, sopimuksen voimaantulon jälkeen on kansan pettämistä.
Kiinan ja Venäjän ilma-ase, ohjusteknologia ja jopa maavoimien koko voittavat Naton ja EU:n joukot. Mutta onneksi on ydinaseet ja täytyy toivoa että nyt kun Kokoomushallitus 26% natotiltu kannauksen kanssa sai meidät ensi-iskun kohteeksi, että käyttäisivät kunnollisen arsenaalin tähän maahan. Ettei jäisi edes pohjavettä USA:n uuskolonialistien ryövättäväksi. Ja naisia ei raiskattaisi eikä miehiä kidutettaisi sodan kauhuilla.
Mielestäni näin ison ja heikon valtion ainoa turva olisi ollut puolueettomuus, mutta se ei käy RKP:n apupuolueille lainkaan. Ahvenanmaan edutko teitä ajaa toimiinne?
uhkaa näiden sairaiden mielikuvituksessa? Ja ydinaseilla? Miksi?
"Mielestäni näin ison ja heikon valtion ainoa turva olisi ollut puolueettomuus, mutta se ei käy RKP:n apupuolueille lainkaan. Ahvenanmaan edutko teitä ajaa toimiinne? "
Olemme EU:n jäsen ja Naton rauhankumppani. Mitään sodanuhkaa ei ole olemassa.
Rkp ei johda Suomea, vaikka hallituksen pieni puolue onkin.
Onko Kokoomuksella/ RKP:llä hätä kädessä kun pitää meitä tavallisia suomalaisia tilutella joka palstalla??
Me muut ( hei enemmistö vieläkin ) olla erossa niin VENÄJÄSTÄ kuin Natostakin. Nato on USA:n selkänoja ja USA taas on jatkuvasti sodassa jossain päin, missä on sillä muka etuja vaalittavanaa. Kiina kun sattuu olemaan sotilasliitossa Venäjän kanssa, ja USA uhoaa sille Taiwanin ja Japanin kanssa.
RKp johtaa suomea apupuolueiden kanssa ja ruotsalainen säätiöraha sai omistukseensa jopa HUS-sairaalan rakennukset. Ups meni 40 milliä suomalaisen veronmaksajien rahoja RKP:n säätiöiden omistukseen. Vai miten kuvittelet että lilliputti puolue on joka hallituksessa ja kaksikielisyys jatkuu aina vaan, vaikka mitään järkevää syytä ei minikielen opiskeluun ole ollut vuosikymmeniin. Sen hintaakaan ei ole paljastettu kansanedustalle joka sitä on kysynyt.
Revi tosta linkistä totuuden siemen itseesi.
http://reijotossavainen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/37324-rkpn-saama-jattituki-saatiolta-jatkuu
Sun sairautes joka on tietämättömyys, taitaa parantaa vasta Venäläinen maahantunkeutuja. Vihreä tunnukseton mies.
"Nato on USA:n selkänoja ja USA taas on jatkuvasti sodassa jossain päin, missä on sillä muka etuja vaalittavanaa. "
Voi olla, mutta se on USA:n asia. Kyse kun on Natoon liittymisestä ja se taas on vuodesta 1949 lähtien käynyt vain kaksi lyhyttä ja voitollista ilmasotaa (Kosovo ja Libya)!
Varsinaisia maasotia se ei ole käynyt yhtäkään!
"Kiina kun sattuu olemaan sotilasliitossa Venäjän kanssa, ja USA uhoaa sille Taiwanin ja Japanin kanssa."
Kiina nyt ei satu olemaan sotilasliitossa Venäjän kanssa vaikka on jokusen yhteisen sotaharjoituksen pitänyt!
Kiina ja Venäjä ovat kilpailijoita eivätkä mitään saunakamuja, kuten luulet!