Hissin ovi sulkeutuu ja avautuu. Vastaan tulee tuntemattomia ja tuntemiani ihmisiä. Hissistä poistutaan ja hissiin mennään. Matkustetaan kerroksesta toiseen, aina ylimpään tai alimpaan. Kaikki eivät tervehdi, vain mulkoilevia katseita, hiljaisuutta, tuijotusta johonkin hissin nurkkaan. Jotkut vastaavat tervehdykseen, toiset eivät.
Pitääkö hississä tervehtiä?
K. kake
962427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 96
Vanhimmat
Pieraisu ja syyttävä katse kanssakulkijoihin parantaa ilmaa :)
Kyl siellä hississä ön hiljäistä sillöin tällöin.
Korkean toimistotalon hissi on mahtava paikka suudella kiimaista sihteerikköä.
kato silmiin ja kerro säästä :D
Hissi on jännittävän eroottinen paikka, jonka ilmapiiri on juuri sopivan intiimi.
Hissi ei ole mikään kaasukammio, vaan yleinen kulkuväline.
pillukulli
Ai yleinen kulkuväline. Oikeinko rekisteröity? Mikä on hissin rekisterinumero? Lötyykö Trafin listoilta? Kulkeeko bensalla vai diesselillä? Saako hissin ohittaa oikealta vai vasemmalta? Voiko hissi tulla muun kuin "karvakolmion" takaa?
Kunnioittaako hissi keltaista viivaa miesten alkkareissa, entä ruskeaa rantua?
Tööttääkö hissi? Onko hississä pitkät ja lyhyen valot? Onko farmarimallia?
kato silmiin ja kerro säästä :D
http://goo.gl/S1jHLK
Kyl hississä vöi tervenhtii sillöin tällöin
http://nwoumj.blogspot.fi/
Hississä saa tehdä, mitä laki sallii.
mä jätän terveiseni leijumaan hissiin.
Naiset ei koskaan tervehdi. Ehkä sitten jos mies on joku tosi komea.
Hip heijaa ja ylös mennään!
Vai mitä.
Avautuu mitä avautuu.
Me ollaan kumpikin hyviksiä,
jotkut vain ulkoisesti toiset
sisäisesti.
.
Hissi ei ole mikään Ukraina jossa toisen suvereniteettia saa loukata miten vain
.
Kyllä, kyllä varsinkin silloin jos olen mennyt tyhjään hissiin ja pierasta turauttanut kunnon pommin ja hetken päästä tulee matkalla ylös,. tai alapäin jengiä lisää hissiin, silloin :)
¡Hola! ja "Hasta luego" kuuluvat sivistyneeseen käytökseen. Vastaamatta jättäminen on pöyristyttävää käytöstä.
Suomalaiseen tervehdyskäytäntöön kuuluu vastaavasti "hyvää huomenta" ja vastauksena tähän "haista paska" joka jätetään ajatuksen asteelle. Sillä mitä hyvää tässä huomenessa on?
tervehtiminen kuuluu alkeelisimenpaankin käytöstapaan. muuten ei tarvitse ainakaan ventovieraiden kanssa löpistä jos ei halua,
Riippuu täysin siitä, onko kysymyksessä kotitalon hissi, yleensä yksityiskerrostalo vai jonkin yrityksen/firman asiakashissi. On turha tervehtiä Veroviraston yms. hissiin tulijoita, mutta kyläillessä jossakin, on ihan ok nyökätä tai tervehtiä samaan hissiin tulijaa.
Stockan hississä en ketään moikkaa, paitsi voin vastata jos joku urpo moikkaa. asuinkerrostalon hississä tervehdin kyllä, asun siinä talossa tai oon käymässä.
Mitä pienempi kohde sitä todennäköisempää ja luontevampaa on tervehtiä, puhua säästä tai leperrellä skideille.
Meidän talossa on somalihissit, joissa kulkee kosovokassit.
Kurdit, albaanit ja muut murjaanit tervehtikööt vaan ihan rauhassa
hississä toisiaan, mutta suomipoika jättää niiden moikkaamiset väliin.
Jo on sulla iso ongelma,
mutta teini-iässä pienetkin
asiat tuntuvat SUURILTA!
Mikä mä oon jotain tuntematonta
teiniä hississä tervehtimään,
en ole sosiaalityöntekijä.
Mut kyl se siitä kun vanhenet!
Pierase siellä hississä niin jopa alkaa nauru kaikaa.
Pieni kireä naraus riittää. Esimerkiksi silloin kun 10 hengen hississä on 8 henkilöä. Sitten pieni tauko ja hämmästyneellä äänellä kysymys: "Kuka se oli?..."
Käsi ojossa voi esittäytyä. Naisille voi moiskauttaa poskisuudelman.
Tässä hyvin yksinkertainen ratkaisu: Käytä portaita(, jos vain pystyt.)
Olispa tuollaisia neitoja hississä, mitä tuossa kuvassa on, niin hississä viihtyisi koko päivän matkusteltaessa ylimmän ja alimman kerroksen väliä.
Suomessa on kunnia-asia käyttäytyä paikassa kuin paikassa alta kulmain vilkuilevana mykkänä metsäläisjunttina, pierun ehkä voi sentään päästää...
Suomalaiset ovat juntteja ja metsäkansaa, eivät osaa käyttäytyä oikeastaan missään..sana moi tai päivää ei maksa mitään
Nii vois olla käsi ojossa ja sanoa että maksaa se kun tässä ventovieraille moikkailen.
Ulukomaalaisen näköisiä ainakin nuo kuvassa olijat olivat, eikä ne todennäköisesti osaakaan suomea joten miksi vaivautua edes niinku.
Oot varmasti joku perusjuntti. Eihän kohteliaisuus maksaa mitään.
Hississä voi tehdä vaikka mitä :)
Itsehän sen sanoit; jotkut tervehtivät ja jotkut ei.
Paljon oudompaa olis jos kaikki aina tervehtii tai päinvastoin.
Röyhtäsen kun tulen hissiin ja kovaa.
Näin viisaimmat ymmärtää olevan turha lässyttää!
Minä lörpöttelen mennen tullen, toiset katsoo oudosti ja toiset vastailevat.
Aina hymyilen astuessani hissiin ja vähän nyökkään päätä. Tulee aivan luonnostaan. Joskus sanon jotakin varsinkin jos on pikkulapsia hississä tai jos on liian ahdasta ja kuumaa niin kommentoin.
Usein saan vastakaikua.
Jos ajan ylös hissiä
ja tapaan siellä pissiä
niin hymyilen ja päiväni
on uusisisältöinen
Jos ajan alas hissiä
ja tapaan siellä ylhäisön
niin joskus moikkaan itsekseen
ja päivä tuntuu shöön
kun yksinäinen hissiajo
on peilin hetki - parran ajo
en moikkaa ketään silloin yhtään
vaan odotan kun satun yhteen
on pitkän ajan hissimatka
vuosikymmen kuskaa jätkän
on aika mennyt rahoissa
ja harmaa tukka nahoissa
Ei vieraiden lapsille saa mitään pienessä tilassa sanoa.kumpi tulee luonnostaan nyökkäys vai hymyily. Epäilen suuresti ettei kumpikaan. kommentoit että kuumaa jo on outoa. Mitäs tunget lisää hissiin jos näet että ahdasta.
Ei kannata edes yrittää suomalaisten kanssa. Sitä paitsi "small talk" ei ole tunnettua Suomessa ja siksi yhtäkkiä muuten vain puhuminen vaivaannuttaa ja hämmentää, vaikka kyse olisikin vain yhdestä sanasta.
Mikä lieventäisi tätä olisi varmasti tutustuminen ja vaikka kysyminen suoraan että Haluatko tervehtiä nähdessä? Jotkut ihmiset tykkää ja jotkut ei halua mitään tekemistä sellaisen asian kanssa. Usein ihmiset pitävät oman elämänsä erossa "muista talon ihmisistä" koska he haluavat tavallaan olla jo sen hetken omassa rauhassa.
Höpö höpö! Jokainen ilahtuu kun joku piristää muutek ankeaa päivää. Et vain osaa ja se sinua harmittaa. Kokeile joskus jutella kuin kaverillesi, älä ajattele häntä vieraana jos kerran samassa "veneessä" olette.
Niin... minähän olen itseasiassa se sosiaalinen luonne joka ei sovi perussuomalaisuuteen. Puhuisin vieressäistujoille bussissa, tervehtisin vieraita hississä ja missä ikinä, mutta olen saanut sen verran tarpeeksi kurjaa palautetta, tuhahduksia, ja kyyläilyjä että harjoitan sitä enää harvoin. Ei enää jaksa.
Hisseihin pitäisi saada ikkunat! Metrossakin ihmiset tuijottaa tyytyväisenä tyhjään tunneliin.
klo 19.00 90-luvun disco hissi, jossa päästään sheikkaamaan
klo 9.00 aamuavaushissi, jossa kuullaan päivän rukous
klo 13.00 lepohetkihissi, jossa tin-tan kiinalainen meditaatio harppu
klo 24.00 opetusohjelma..tiede kertoo
klo 2.00 yöllä DJ Phaze Nightmare
Kerran vuodessa on
jouluhissi
ystävänpäivän hissi
juhannus hissi
naisten päivän hissi
aleksis kiven päivän hissi
kuka on hissivastaava?
kuka saa palkan hissitoimeesta?
ei se ole johtajamme
ei se siivojamme
ei se ole vartija
ehkä satunnainen hissirivisotilas
jos ei oikea hissitoimeenvastaava
Tyhjään? Missäs kohtaa se juna on jos tunneli on tyhjänä?
Tää on niin totta :D
hissin pitää ajaa horisontaalisti, kuten kaikki normaali liikenne tekee
En puhua pukahda, ihmettelen vain miksi mulle puhutaan kun ei kiinnosta. Pitää siinä sitten esittää kiinnostunutta.
Toisia vaivaannuttaa hiljaisuus, itselleni se on kaikkein antoisinta.
Minä tuijotan jotain kohtaa toisessa ja teeskentelen olevani pyrskähtämäisilläni nauruun. Kun kohde poistuu niin päästän huutonaurun niin että tämä varmasti kuulee.
Elämä on huisin jännää, täynnä ihmeitä.
Ei kai sitä laissa vaadita.
Ei nykyään tarvi kerrostalossa tervehtiä edes naapuria:)..naama norsun vitulle ja katse kertomaan. ."mitä vittua tuokin tunkee yhtäaikaa samaa hissiin"..
Riippuu ihan kuka vastaan tulee. Onko hyvätuttu vai paha tuttu. Tervehtivä tuntematon vai turpansa kii pitävä muukalainen. Anna toisen tehdä aloite jos on tehdäkseen ja vastaat sitten tietysti jos sulle jotain sanotaan, that's it. Yks TUTTU on niin dille ettei se sano mitään jos sitä tervehtii, möllää vaa haavi auki. Opettanu dillet kakaransakin yhtä tuppiuunoiks... Huhhuh sentään mitä väkeä... D:
On viisasta ja kohteliasta tervehtiä.Jos vastapuoli ei sitä tee on se hänen oma häpeensä.Ei sinun.
Jos et tervehdi ei itsetunto ole ihan kohdallaan.
Olin uusi asukas ja tervehdin kolme kertaa vastaantulijaa, kukaan ei noteerannut minua mitenkään.
Opin talon tavoille ja kävelen nykyään vetelästi puhumatta mitään! Iisii
Esimerkiksi hotellin hississä on varsin luontevaa ja yleistä tervehtiminen , mutta miksi vitussa moikkaisin jonkun kauppakeskuksen tai marketin hississä muita ?
Etenkin , jos ovat minulle ennestään tuntemattomia.
Moikkaatteko bussissa kaikkia matkustajia joiden ohi kuljette ?
Huudan jo bussiin noustessani .Iloista päivää kaikille kanssa ihmisille, Voikaa rakkaasti ja hyvin .Poistuessani bussista huudan. Kiitos että sain olla kanssanne .Rauha kanssanne.
En koskaan mene hissiin seurustelemaan.
Henkisen sivistyksen puute. Ilmeisesti et ole matkustellut, kun muualla maailmassa osataan sanoa, hi, hello, hallo, good morning ym.
No vielä ennätät oppia, jos kovasti harjoittelet - aloita jo tänään.
kuten tahtoo.
tottakai ja mahdollinen elämänkerta mukkaan.ja jos löytyy termarista haalea kaffeet
sentin mittainen nyökkäys riittää ,.
Sentinmittainen nyökkäys? Se mielestäni riittää. On vähiten, mitä voi odottaa, ei kuitenkaan vaatia. Vaatia ei voi, kun kaikilla ei ole henkisiä edellytyksiä vastata vaatimuksiin, vaikka vaatimattomiin vaatimuksiin, sentin mittaiseen nyökkäykseen.
äänekäs pieru on hyvä icebreaker hississä.
Tylsällä hissimatkalla täytyy saada elämyksiä, jotka herättävät aamu-unisimmatkin matkalaiset. Astuessasi hissiin, voit pysähtyä ja kyykistyä hissin ovella ja katsoa hissin perimmäiseen nurkkaan ja todeta, että sielläkös se Iso Aatun karannut boa-käärme on? Pian on voit siirtyä tyhjään hissiin.
Hissin jo matkatessa, voit herättää matkalaisissa tunteita, keskustelua, jopa väkivallalla uhkailua, ei siis tylsää hissimatkaa. Tässä muutama esimerkki, miten kanssamatkustajat saadaan hereille tylsyydestään:
- Hypi hississä ja huuda, että kohta lattia pettää
- Heitä toinen kenkäsi haistele sitä ja totea, ettei haise. Tarjoa kanssamatkustajallesi kenkääsi ja kysy, eihän vaikka haise?
- Kysy kanssamatkustajilta, että käyttekö useinkin täällä?
- Haistele takkisi kainaloita ja helmoja, ota sitten deodoranttipullo taskusta ja ala suihkutella takkiasi joka suunnasta.
- Kysy jokaiselta erikseen hississä: Anteeksi, paljonkohan kello on?
- Täydessä hississä voit osoittaa sormella isointa karjua ja huutaa, että maksa huijari velkasi tai väännän niskasi nurin.
- Näytä hississä ahdistuneelta, steppaa ja huuda hampaat irvessä vatsaa pidellen, että ehdinkö vessaan.. ehdinko vessaan.. ehdinkö vessaan....
- Totea täydessä hississä lakoonisesti, että anteeksi, minua oksettaa ja laita käsi suun eteen ja pyöri hississä.
- Huuda hississä, että pidetäänkö pikkujoulut?
- Kaiva avattu nakkipaketti taskustasi ja tarjoa matkalaisille huikopalaa
- Kysy hissiin astuessasi, että meneekö tämä hissi varmasti Jerusalemiin?
- Hyräile aatoksissasi ja kajauta ilmoille isojen poikien lauluja.
- Laita sormesi hissin stop-napille ja huuda, että painan nappia, jos ette tanssi
- Otas takkisi suojista aidolta näyttävä tekokäärme heiluttele sitä ilmassa ja hoe, että älä pure...
- Kysy kanssamatkustajilta, että onkohan tässä kulkuneuvossa wc?
- Tuijota hissin kattoon ja totea, että tuo toisen hissin vaijeri piti samaa ääntä kun se katkesi ja huuda, että pitäkää kiinni
Vilkas mielikuvitus ja eiku hissiin.
Hitto, sulla hyviä neuvoja. Ja sulla myös mielikuvitusta, Sitä tarvitaan. Mielikuvituksen kautta löytyy totuutta, hyviä neuvoja, mielikuvitusta unohtamatta. Mielikuvitusta ja huumoria, sitä tarvitaan. Edellisessä kommentissa oli huumoria, ja se näkyy, positiivisella tavalla, asenteella.
Kyllä vituttaa äärettömästi jos joku johonki ei vastaa ollenkaan yhtään mitään oli tilanne mikä tahansa
Totta, jos hississä tervehdin tuntematonta ihmistä, niin vastapuoli ei tervehdi. Vanhat ihmiset tervehtivät, mutta ei nuoret ihmiset. Ilmeisesti nuorempia ihmisiä ei opeta kotona tai koulussa tervehtimään. Tervehtiminen ja hyvänpäiväntoivotus kuuluu sivistykseen. Vastapuoli, joka ei vastaa tervehtimiseen, niin hänestä saa ylimielisen vaikutelman, ylpeästä ja nokkavasta ihmisestä, joka vain ajattelee itseään.
https://www.youtube.com/watch?v=yjBH0vMq8MY
Mielestäni hississä voi tervehtiä aivan rutiininomaisesti vaikkapa näin:
"Ollos tervehditty arvoisa lajikumppani, Telluksen asukas!"
.
"Viekää minut johtajanne luokse!!!!!!11!1!!!!!1!1!!!"
har!11
.
Kun olin ulkomailla ihmiset nyökkäsivät toisilleen ja tervehtivät hississä,jopa minua vaikka luulin että olen joka maassa ilmaa.Viime viikolla Virossa oli samantapainen hiljaisuus kuin Suomessa.Mutta hiljaisuutta on kyllä koettu,eräs nainenkin katseli lattiaan eikä vastannut kenenkään puheisin ja katseli vihaisena perään tuhahtaen.
No,varmaan tulee kommentoijia,että "muuta luentoinesi mukana ulkomailla" tai "haista ***" mutta tässä oli joku hyödytön kommenttini.
Hissi ei ole mikään kaasukammio, vaan yleinen kulkuväline. http://goo.gl/S1jHLK
448.32.455.22.94.2
Pitääkö hississä tervehtiä? Se on jäänyt minulta vastaamatta. Yhtälailla tuo kysymys on minullekkin osoitettu. Omaan kysymykseen vastaaminen. Ja siihen perustelut.
Nimimerkki, "vöi terveehtii" vastasi, että silloin tällöin.
Mielestäni hississä pitää tervehtiä, oli sitten hissimatkalla alhaalta ylös tuttava tai tuntematon. Onhan se älytöntä, jos hississä kaksi tai useampi matkustaja ei tervehdi ja vaan jokainen sanattomana tuijottaa hissin seiniin kattoon tai numerotauluun, seuraamalla hissin kulkua yläkerroksiin. Tervehtiä pitää aina, eikä vain silloin tällöin.
Hissimatka ensimmäisestä kerroksesta ylimpiin kerroksiin tuntuu ajallisesti lyhyemmältä, kun tervehditään ja vaihdetaan pienet kuulumiset, vaikkapa säästä tai ilman lämpötiloista. Hissimatka tuntuu pitkältä, ikuisuudelta, jos kukaan ei tervehdi, vaan jokainen on tuppisuuna.
En tarkoita, että hissimatkalla luotaisiin ystävyyssuhteita, romansseja, treffejä, tapaamisia. Hissimatka alhaalta yläkertaan kun on ajallisesti kovin lyhyt. Korkeintaan puolen tai minuutin matka.
Hyvät matkustajat, hissi lähtee ensimmäisestä kerroksesta viidenteentoista kerrokseen. Hississä ei ole ravintolavaunua. Hyvää matkaa. Saavumme kohta viidenteentoista kerrokseen. Jatkoyhteys viidennestätoistakerroksesta alimpaan lähtee samalta laiturilta, kerroksesta viisitoista. Hississä ei ole ravintolavaunua. Hyvää matkaa!
On ollut outoja kommentteja, toivottavasti ei ole läpileikkaus suomalaisista
. Kerrostalossani on kaksi hissiä ja kerroksia kahdeksan. Kaikille sanotaan hei tai ainakin annetaan pieni hymy. Itse juttelen small talkia monien kanssa.
Suomessa olen huomannut jäätävän hiljaisuuden joka on mielestäni epänormaalia. Ulkomailla hotelleissa sanon morning tai muuta vastaavaa tilanteesta johtuen, kyllä Suomi on todella sarvikuonojen maa näistä kommenteista päätellen.
yksityiselämää elät myös hississä, kukaan velvoita hymyilemään tai sanomaan hei, vaikka olisi kahdeksan kerrosta. tuleeko se jäätävä hiljaisuus just silloin, kun sinä astut sinne hissiin, mene peilin eteen.
Suomessa asuu pöhlö ja umpimielinen kansa. Omalaatuisia , varovaisia ja heikkoälyisiä olioita , jotka ovat geneettisesti ihmisyyttä heikentäviä ihmisen irvikuvia.
Sitä small talkkia sanotaan paskanpuhumiseksi Suomessa.
Ei siitä haittaakaan ole, mutta eipä se nyt niin pakollistakaan ole.
Itse en ainakaan välitä, vaikka mulle ei puhuta hississä enkä myöskään aloita keskusteluja.
Toki vastaan, jos minulle puhutaan.
Hullun lailla kommentteja. Tervehtimimen, moikkaminen, kuuluu sivistykseen. Kun joku sinulle moikkaa , niin moikkaa takaisin. Siitä tulee hyvämieli. Olenko väärässä?
Oot aika moinen urpo. Ota vähän inhimmillisen
mpi asenne.. Hymyile...
Siis sanoinhan(siis kirjoitin), että toki vastaan, jos minulle puhutaan.
Enkä edelleenkään loukkaannu tai edes vaivaannu siitä, vaikka minulle ei edes moikata hississä.
Onhan se sivistynyttä tosiaan olla sosiaalinen, mutta ei nyt kuitenkaan ole se isoin rikos maailmassa, jos ihminen ei nyt sen pienen hetken kestävällä hissimatkalla nyt sanoisi sanaakaan.
Samoilla linjoilla... minkä takia pitäis rupatella vento vieraille?
Keltä on pois jos muutaman sanan vaihtaa, olkoonki ventovieras?
Niin, ei se ole keneltäkään pois, jos muutaman sanan vaihtaa ventovieraan ihmisen kanssa hississä. Miespuolisena ajattelen. että on kohteliasta tervehtiä hissimatkalla naisia ja vanhuksia ja lapsia. Lapset osaavat tervehtimisentaidon paremmin kuin aikuiset. Uskoisin, että hisissä, ahtaassa kopissa tervehtiminen tekee hissimatkasta mieluisamman. Onko se sitten hauska hissimatka, kun kaikki vain tuijottavat hissin nurkkiin mykkänä ilman sanoja?
Kivinta on hississä joka on ihan täynnä. Ylitäynnä. Se kun sitten pysähtyy ja valot sammuu..
Jeeee...
kerroin just huvittavasta hissikohtaamisesta :D http://keskustelu.suomi24.fi/node/12826491
en näitä keskusteluja tajua. ihmisillä on oikeus olla anonyyminä niin halutessaan.
soitaa torvea ei tarvitse vastata.
Kunnon pieru ajaa asian!
eihä naisilla oo tapan polvistuu miehen eteen, vieraidenkaan..eiähän. joku video vaa jääny mielee
Hyvä pikätreffipäikkä. Mönet römanssit sääneet älkynsä hississä, jös hömma etenee nöpeään tähtiin niin vöi stöppia päinää välillä niin kerkeää tytystyä päremmin.
Niin, ja mitä korkeampi kerrostalo, ja mitä enämmin kerroksia ja hitaampi hissi ja stoppia painamalla voi hissin matkaa hidastuttaa. Juttu etenöö vaikka treffeille asti, jos hissi pysähtyy kesken matkan hissikuilussa. Jos hyvät treffit tulossa, niin kannattaako sitä hälytysnappia painaa, jos hissi pysähtyy ennenaikojaan, eikä hissin ovi aukene.