Tartunnan saaneita yli 1000 ja kuolleita 624 pelkästään Liberiassa. Että silleen.
Ilta-Sanomat.
Ilta-Sanomat.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
upsista up.
Hyvähän se on, että köyhälistö häviää maailmankartalta luonnollista tietä. Näin jotkut filosofit ajattelevat.
Maailmassa ebolaan kuolleita tähän mennessä vajaat pari tuhatta ja tartunnan saaneita eri arvioitten mukaan 3000:sta 20000:een.
http://yle.fi/uutiset/who_ebola-tartuntojen_maara_saattaa_nousta_yli_20_000een/7438272
Veikkaan, että jouluun mennessä Suomessakin on tusinoittain tapauksia ja kuolleisuus korkea. Euroopan mittakaavassa kuolleita tulee olemaan tuhansittain.
Maailmanmeno ei suuresti eroa siitä, mitä se oli vaikkapa 500 tai 2000 vuotta sitten.
No niinhän Iltalehti kirjoitti tänään ja taudin hoitoon menee arvion mukaan 370 miljoonaa Euroa noin aluksi. Jokohan Suomi on ehtinyt sanoa, että meillä kyllä rahaa riittää maksaa tuo summa ihan heti ? Että silleen.
ups.
No niin nyt se Ebola on levinnyt jo Senegaliin asti. ILtalehti.