Pankkiautomaatit katoaa! Ei rahaa saa enää.

Tuli tänään yllättävä tilanne, se viimeinen automaatti oli poistettu jossa vielä voi asioida jonottamatta ja autollakin pääsee ihan viereen. Alkaa tulla matkaa perkele automaatille ja kaikki ainoat on sitten suurissa kauppakeskuksissa jonne ensin pitää ajaa auto halliin ja sitten kävellä pitkin ja poikin ja sama taas toisinpäin.

Täytyy kai hankkia luottokortti kun käteistä ei enää saa!
10539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mihin sä käteistä tarviit?
Mul ei ole luottokorttia eikä käteistäkään yleensä...

Äänestä
  • voiko huoria höylätä pankkikortilla.käykö baarin narikkaan pankkikortti,voiko kaverille maksaa vipin,voiko mökin maksaa,ym ym taitaa kaverilla olla käsi velipojan potassa.

    Äänestä

  • aadolf galland kirjoitti:

    voiko huoria höylätä pankkikortilla.käykö baarin narikkaan pankkikortti,voiko kaverille maksaa vipin,voiko mökin maksaa,ym ym taitaa kaverilla olla käsi velipojan potassa.

    Nojoo. Tosimiehen hommiin tarttee cashiä.
    Huoria voi höylätä visalla. Ainaki mä olen. Ehkä teillä maalla ei voi...

    Mihin se kaveri vippiä tarttee? Mul ei oo köyhiä kavereita. Mä maksan kavereille vipit sololla...
    Mökin maksaa? Pimeet mökit? Jos vuokraan mökin, ni maksan pankkikortilla... en ymmärrä?????

    Äänestä

  • Rahattomuus sopii vain henkisesti köyhille.

    Äänestä

käy, vaikuttaa et voi mitenkään, kun rahavalta pättää, demokratiassa asioihin olisi ehkä voinut vielä vaikuttaakin, vaan ei enään.

Äänestä

Minun "ongelmani" on puolestaan vähän päinvastainen. Minulle kun kertyy käteistä rahaa enemmän kuin ehdin kuluttamaan tarvitsematta nostaa sitä pankeista, tai automaateista. Lompakko on usein niin ahtaalla, että taskuihin joutuu sullomaan osan.

On aika vastenmielistä lähteä pankkeihin jonottamaan vain sen vuoksi, että tallettaa rahaa tilille. Kaipaisin sellaisia automaatteja, joihin voi syöttää rahat sisään ja ne näkyy heti tilillä. En tiedä onko sellaisia olemassa, en ole vaivautunut kysymään.

Äänestä
  • Mitä niitä kolikoita mukaan tarvitsee? Se on tasaraha aina kun ostaa ja ei tarvitse jättää mitään taskuihin. Suosittelen sinullekkin että hankit jonkun kortin millä maksella :) Kuka nyt viitsisi alkaa ryppysiä seteleitä johonkin koneeseen tunkemaan? Eihän kaikki pullonkeräysautomaatitkaan toimi vielä kunnolla.

    Äänestä

  • l-s-l kirjoitti:

    Mitä niitä kolikoita mukaan tarvitsee? Se on tasaraha aina kun ostaa ja ei tarvitse jättää mitään taskuihin. Suosittelen sinullekkin että hankit jonkun kortin millä maksella :) Kuka nyt viitsisi alkaa ryppysiä seteleitä johonkin koneeseen tunkemaan? Eihän kaikki pullonkeräysautomaatitkaan toimi vielä kunnolla.

    En minä kolikoista puhunut, vaikka rahaahan nekin on, mutta seteleitä tukkisin mielelläni jonkin automaatin kautta suoraan tilille.

    Tuolla on vanha kuvakin (psd-muodossa) http://groups.msn.com/Goldfingerinkyykytyspalsta/general.msnw?action=get_message&mview=0&ID_Message=21&LastModified=4675412141744997082

    Siellä lukee melkein huomaamattomasti "Pikkurahaa.psd". Siitä kun klikkaa ja värkkää auki sen kuvan, niin tulee selitystä sille tekstille.

    Eivät muuten ole pahoin rypistyneitä.

    Äänestä

rahalla, kun kortilla voi kaiken maksaa kuitenkin? Ja sitä paitsi "käteismaksua" se on pankkikortilla maksaminenkin, kun riittää tilillä tuota katetta.

Rahaa hypistellessä saat vaan kaikenmaailman basillit ja pöpöt sormiisi ja tiedä, mitä kulkutauteja kaiken maailman kaduneläjistä.

Itse en ole sairastanut esimerkiksi flunssaa kertaakaan sen jälkeen, kun lopetin käteisen rahan käytön vuonna 1993. Poikkeuksena jotkin harvinaiset tilanteet ja paikat, joisas kortti ei käy, mutta niiden jälkeen tuleekin kyllä välittömästi pestyä kädet.

Äänestä

liiankin riippuvaisia kaikenlaisista masiinoista. Elämme hyvin haavoittuvassa yhteiskunnassa. Ajatella, jos masiinat lakkaisivat yhtäkkiä toimimasta - miten pärjäisimme ? Kaupan kassa ei voisi enää ottaa kortteja/ rahaakaan vastaan, koska tietokonepohjainen kassa ei toimisi. Pankkiautomaateistakaan ei saisi enää rahaa ja pankkineitikään ei voisi auttaa, koska pankin tietokoneet olisivat myös jumissa. Ihmiset olisivat kylmissään asunnoissaan, koska sähköyhtiönkään tietokoneet eivät toimisi. Jos koneet lakkaisivat toimimasta, olisimme kusessa rumasti sanottuna.

Uusavuttomienkin pitäisi oppia pilkkomaan halkoja ja lämmittämään puilla, sekä keittämään perunat polttamatta niitä pohjaan. Maailma pysähtyisi ja ihmisten pitäisi oppia uudestaan vanhat unohtuneet taidot, mutta tuskimpa ihmisten silti pitäisi oravannahoilla maksaa ostoksiaan.

Me ihmiset elämme jonkinlaisessa teknisessä huumassa ja emme useinkaan muista, miten pienestä moni asia on kiinni. Toisaalta meidät pakotetaan tiettyihin kuvioihin, kuten tulevaisuudessa pankkipalvelujen muuttumisen yhä enemmän itsepalveluksi internetin välityksellä ja sen ettei selvää setelirahaa useinkaan enää käsitellä - vaan lukuja näyttöruudulla...bittejä. Ihmiset kantavat mukanaan maksuvälineeksi soveltuvia kortteja (kuten nytkin), joissa tulee varmasti tulevaisuudessa olemaan jonkinlainen biotunniste myös väärinkäytösten ehkäisemiseksi- kortti saattaa toimia myös henkilökorttina/passina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


l-s-l kirjoitti:

Tuli tänään yllättävä tilanne, se viimeinen automaatti oli poistettu jossa vielä voi asioida jonottamatta ja autollakin pääsee ihan viereen. Alkaa tulla matkaa perkele automaatille ja kaikki ainoat on sitten suurissa kauppakeskuksissa jonne ensin pitää ajaa auto halliin ja sitten kävellä pitkin ja poikin ja sama taas toisinpäin.

Täytyy kai hankkia luottokortti kun käteistä ei enää saa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu