Kadut ovat autioituneet

Miksi?
Ennen kaupunkien kaduilla vaelteli iskulauseita kantavia ihmisiä, jotka huusivat vihoissaan, USA POIS VIETNAMISTA!.
Nykyään ei vaella kaupunkien kaduilla vihaisia ihmisiä huutaen, VENÄJÄ POIS UKRAINASTA!
Miksi?
13104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Eikä ole kadut autioituneet.
Viimeksi Tampereella 6/12-2013 oli aika hässäkkää ja ratsupoliseita nääs hillitsemässä hälinää.

Äänestä

Eikös ne vasta olleet Krimillä ja Itä-Ukrainassa kaduilla huutamassa Putinia apuun "fasistijunttaa" vastaan?

Suomessa elää 80000 venäläistä plus jatkuva turistivirta sekä arvioideni mukaan noin 200000 suomalaista jotka haluaisivat Suomen kuuluvan Venäjän leiriin. Se on aikamoinen vaikutus jos he lähtisivät kaduille ja samaan aikaan venäläisistä ammattisotilaista koostuva "itsepuolustusarmeija" tai "separatistit" ilmestyisivät Itä-Suomeen.

Äänestä
  • Entäs ISRAEL POISGAZASTA TAI CONCHITA TAKASIN ISRAELIIN KYLTIT?

    Äänestä

huusi ja marssi stadissa pesemättömät haisevat punikit "USA ULOS IRAKISTA, BUSH, BUSH ULOS IRAKISTA"...

Missä lienevät nyt nuo stallareiden äpärät.

Äänestä
  • Ovatkin eduskunnassa nyt ei sovi arvostella enään ketään

    Äänestä

  • Bushi meni kovaanääneen "terroristeja" metsästää ja massatuhoaseita, joita ei sitten löytynytkään, hupsheijaa. Todellisuudessa öljyn perässä ym bisneksien.

    Nyt ei ole minkäänlaisia todistuksia että venäjä olisi ukrainassa, on vain pelkkää propagandaa ja valheita...

    Äänestä

Miksi mennä sellaista huutelee mitä ei ole tapahtunut? Ei venäjä siel ole. On vain propagandaa ja epäilyksiä ja valheita siitä että venäjä siel olisi. Jos venäjä siel oikeasti olisi, niin se ei olisi kellekään epäselvää ja siitä olisi vedenpitäviä todisteita. Putini ja kaikki ovat kieltäneet olevansa Ukrainassa. Vai pystytkö muka aukottomasti todistaa että venäjä siel olisi?

Äänestä

Ihmiset ymmärrä paremmin jos vihollinen on naapurmaassa, sama pätee jos Mexikossa olisi uhkaava kuvio niin olihan sen paljon paljon paremmin ymmärettävä jos USA hyökkäsi kimppuun, mutta Vietnam on hyvin kaukana joten ihan eri asia on.

Muistaako kukaan Kuuban kriisi tai hengaileeko tällä palstalla liian nuoria partiopoikiaa?

Äänestä

Muistaako kukaan 1917-1918 Suomea, kun venäläinen sotaväki mellasteli Suomessa ja pidätti laillisen senaatin virkamiehiä ja myöhemmin avusti punakaarteja, jotka ryöstelivät ihmisiä ja murhasivat heitä.
Aktiivi vasemmisto vaatimalla vaati aseellista kapinaa laillista Suomen hallitusta vastaan.
Helsingin työväestöstä eduskuntavaaleissa 1917, vain 30% äänesti työväenyhdistyksiä.
Siihen aikaan Lenin lupasi Suomelle itsenäisyyden, jos autetaan bolsevisteja vallankaappauksessa.
Miten kävi?
Leninin sähke punakaarteille paljasti, että Leninille Suomen itsenäisyys oli autonomia vailla omaa armeijaa ja venäläiset olisivat Suomessa edelleenkin.
Onneksi venäläiset riisuttiin aseista ja kapinakin hyytyi.
Stalin hoiti 1938 loputkin punakaartin päälliköistä puhdistuksissaan.
Kadut olivat taasen autioina kaupungeissa.

Äänestä
  • Mutta turhan moni punikki selvisi vankileireiltä...

    Äänestä

Kadut autioituvat Donetskissa ja Luhanskissa, kun siiviilit, venäjänkieliset ja mieliset, raastoivat ja repivät Ukrainan laillisen hallituksen virkailijoita hallitusrakennuksista kadulle, sylkien haukkuen ja ivaten näitä syyttömiä, lopuksi hakkasivat ja potkivat näitä viattomia.
Kadut ovat autioina ja nämä "siviilisankarit" raunioissaan vaikertavat tuskaansa.
Onneksi Suomi ja ministeri Haavisto luovuttaa heille Lastensairaalan rahoista 500.000 e SPR:n kautta ja maaliskuussa annettiin toinen 500.000e Itä-Ukrainan hädänalaisille lapsille ja vanhuksille.
Ja kaikki rahat veronmaksajien suomalaisista taskuista.
Suomessa kadut autioituvat ja rakkikoirat etsivät nälissään raatoja.

Äänestä

Suomen kansa on jo kaatamassa, äärioikeistolaista porvarivaltaa, nämä puolueet joutavat menneisyyteen: KeputPersutKokoomusRkpKrdVihrSdp.

http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3221814/”uusliberaalilla-epidemialla”-on-tehty-lisaa-sairaita

Suomen kansa nousee puolustamaan itseään, rauhaa ja liittoutumattomuuttaan Vasemmistoliittoa äänestämällä.

Äänestä

No onneksi Vasemmistoliitto on jo menneisyyttä ja sosialismi kautta maailman sortunut omaan itsekkyyteensä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mixi kirjoitti:

Miksi?
Ennen kaupunkien kaduilla vaelteli iskulauseita kantavia ihmisiä, jotka huusivat vihoissaan, USA POIS VIETNAMISTA!.
Nykyään ei vaella kaupunkien kaduilla vihaisia ihmisiä huutaen, VENÄJÄ POIS UKRAINASTA!
Miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu