Onkohan tämä yleismaailmallinen ilmiö, vai olemmeko me suomalaiset poikkeuksellisen ilkeitä, katkeria, kateellisia, aggressiivisia ja kaikin puolin negatiivisia ihmisiä ?
Me olemme harvoin tyytyväisiä mistään ja yhtä mieltä olemme vain silloin, jos päästään yhdessä haukkumaan virkavaltaa tai jotain muuta kansaa, kuten venäläisiä, ruotsalaisia tai kreikkalaisia.
Ei kait se nyt ole ihme, ettei tällaisessa henkisessä ilmastossa edes synny enää hyvinvointia.
Olisiko liikaa pyydetty että kaiken runsaan kriittisen kommentoinnin väliin koitettaisiin löytää jotain hyvääkin sanottavaa lähimmäisistä.
Me olemme harvoin tyytyväisiä mistään ja yhtä mieltä olemme vain silloin, jos päästään yhdessä haukkumaan virkavaltaa tai jotain muuta kansaa, kuten venäläisiä, ruotsalaisia tai kreikkalaisia.
Ei kait se nyt ole ihme, ettei tällaisessa henkisessä ilmastossa edes synny enää hyvinvointia.
Olisiko liikaa pyydetty että kaiken runsaan kriittisen kommentoinnin väliin koitettaisiin löytää jotain hyvääkin sanottavaa lähimmäisistä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Esimerkiksi presidentti Putinista jatkuvasti kirjoitetaan rumasti.
Pres. Putin on useita kertoja ilmoittanut ettei Itä-Ukrainassa ole venäläisiä joukkoja vaan heidän apunsa on humanitaarista
Myös Krimillä ei ollut venäläisiä sotilaita vaan kyseessä oli spontaani kansannousu Kiovan fasistisen juntan vuoksi.
Krim liittyi vilpittömän kansanäänestyksen perusteella Venäjään. Vaalit olivat erittäin rehelliset. Tämän on todistanut mm. suomalainen vaalitarkkailija ja Helsingin yliopiston dosentti J.Bäckman.
Nyt Venäjää syytetään ilmatilaloukkauksista Suomen alueella. Tämä on törkeä valhe ystävällismielistä naapurimaata kohtaan. Venäjä on ilmoittanut ettei mitään ilmatilaloukkauksia ole ollut eli suomalaiset keksineet itse koko jutun.
Valio yrittää tunkeutua Venäjän vaativille elintarvikemarkkinoille ilman sertifikaatiota.Onneksi venäläisten laatutietoisuus paljasti ettei rekoissa ole sertifioitua tavaraa. Huijausyritys.
Unohdin mainita tuohon suomalaisten peruspaheiden joukkoon loppumattoman kyvyn sarkasmiin ..
No kyllä ainakin pohjoismaista olemme synkin kansa. Norskeilla muki on puoliksi täynnä, sveduilla se toisinaan on puoliksi tyhjä. Mutta me emme laita mukiin mitään, kun kaatuisi se kumminkin.
Jännää huomata, miten nopeasti tuo negatiivinen tai positiivinen asenne tarttuu!
Tällä on ihan merkitystä hyvinvoinnin kannaltakin ja siksi meillä on pohjoismaiden lyhin elinikäodote! Vaikka tietenkin osasyynä on meidän huonompi terveydenhuoltommekin toki.
Muualla ilman viinaakin voi olla hauskaa, meillä ilman hauskaakin voi olla viinaa..
Kuka tahansa vttuuntuu KAHDEN KOKOOMUSHALLITUKSEN VÄLILLISVEROJEN NOSTO HLVETTIIN, PAKKOPASKAYLEN-PAKKOVEROON, "pakolaisiksi" väitettyjen etuihin, luku- ja kirjoitustaidottomien haalimiseen, korruptiomaiden velkojen takauksiin, pienen kielivähemmistön hyväksi ylläpidettyyn KEINOTEKOISEEN kaksikielisyyteen, ylisuureen valtion ylimpään hallintoon suojatyöpaikkoineen, jatkuviin etujen huonontamisiin ja palveluiden leikkaamiseen. Maapahan 5 milj:sta ihmisestä on 1 miljoona köyhyysrajan alapuolella (AINAKIN)I, vaikka päättäjien taholta lukuja kaunistellaan. Rikkaiden verotusta lasketaan, köyhille leivotaan uutta tasapakkoveroa. Firmat irtisanovat, vaikka niiden veroja on laskettu, työttömiä varmaan reilusti yli 500 000, osa piiloteltu eri temppuiluilla. Vai pitäisi hölmölässä, jossa vain päättäjät ja "uussuomalaiset" voivat hyvin, vielä olla KATTEETONTA OPTIMISMIA, HÄH? Taitaa muuten olla vasta vttuuntumisen alkusoittoa maassa`?
MOT.
Mitään hyvää et sinäkään tunnu kokevan. Ikäväähän se tietysti on. Jos on paha olla, niin mitään hyväähän ei pysty ympärillään näkemään.
Luettelet paljon asioita jotka ovat korjaamista vailla. Muuallako maailmassa ei tätä esiinny ? Ihanko näin ajattelet ?
Itse luettelen sitten perään asioita joista itse olen tyytyväinen: saan ilmaista vapaasti mielipiteeni, kauppojen hyllyillä on ruokaa, uskallan liikkua varsin pelotta metsissä ja kaupungeissa, lapset saavat käydä maksutonta koulua ja oppia esim. lukemaan, tasa-arvo miesten ja naisten välillä, uskonnonvapaus & uskonnottomuuden vapaus, työttömyysprosentti alle 25 %, kaikille järjestetty terveydenhuolto, kirjastot, yms. yms.
Vai eikö näistä saa iloita ? Onkos nämä niin triviaaleja asioita, että ne katsotaan kuuluvan luontaiseduiksi, ja valitetaan kuorossa siitä, mitä ei ole tai missä on korjattavaa.
No, jokainenhan ensi sijassa on oman onnensa seppä, joten jos haluaa myrkyttää mielensä koko ajan negatiivisia asioita ajattelemalla, niin siihenkin on oikeus.
Jos ihmiset elää pahoinvointia tuottavassa kaikilel hyväksi Jumalan sanan vastaisesti, = saatanaa tuoimiokseen palvelevassa, niitä SYYSTÄ (kaikki vääryys) Jumalan Sanan vastaisuuksista pahaksi / kärsimyksiksi seuraamuksia tuottavassa yhteiskunnassa ja maailmassa. Kyllä siitä niitä Vääryyden uhreiksi joutuneita tuskissaan ja kärsimyksiissä VALITTAVIA, ryöstettyjä ja haavoitettuja, "lähimmäsiä syntyy /tulee. joita alkaa olemaan syrjäytytettyinä kaikki MAAILMANVALTA teiden tien vierustat täynnänsä. Lähes kaikkien Krist. kuntalaisenkin kulkien vain kylmästi / Rakkaudettomasti / välinpitämättömästi ohi!! Ne vähät, joilla on Rakkautta, ei kykene mitenkään sellaisia määriä yksilöinä auttamaan.
Kannattaa kiinnittää huomiota siihen , mikä on hyvää. Silloin voi paremmin henkisesti. Voi silti kiinnittää huomiota myös huonoihin asioihin. Niitä voi yrittää parantaa.
Olen samaa mieltä! Suomalaiset ovat pahanolon ja negatiivisuuden kansa, jota pitää kulttuurisesti rikastaa Ruotsista, niinkuin on aina tehty!
http://www.liveleak.com/view?i=e05_1409422171