Ja lisäksi minun on pakko olla jäsenenä kotipaikkani seurakunnassa, jonka touhuja ja kumallisuuksia en halua kannattaa mitenkään.
Haluaisin olla jäsenenä naapurikunnan seurakunnassa, joka on synnyinpaikkani. Nyt taidan päätyä eroamaan kotipaikkani seurakunnasta kun en voi sietää diktaattorimaista kirkkoherraa ja hänen huonoa käytöstään.
Kun en voi vaihtaa, niin olen tulossa siihen tulokseen että joudun eroamaan seurakunnastani. Haluaisin vaihtoehdo, mutta sen puutteessa jäljelle jää vain ero. Sen toiminnan tukeminen millään muotoa ei ole enää vaihtoehto.
Surulliseksi tää tilanne tekee.
En tarvitse seurakuntaa
2
170
Vastaukset
Hei,
evankelisluterilaisissa seurakunnissa jäsenyys määräytyy sen mukaan, minkä seurakunnan alueella asuu. Paljon on keskusteltu henkilöseurakunnista, jolloin voisi itse valita seurakunnan asuinpaikasta riippumatta. Mutta vielä tällainen ei ole mahdollista, mutta ehkä toivon mukaan joskus.
Olen pahoillani, että joudut eroamaan kirkosta seurakuntasi toiminnan ja kirkkoherran takia. Olisiko siinä seurakunnassa mitään sellaista toimintamuotoa, jossa voisit olla osallisena? Monta kertaa seurakunnan sisältä voi vaikuttaa asioihin paremmin kuin ulkopuolelta.
Toivon sinulle kaikkea hyvää ja toivottavasti voisit joskus palata takaisin kirkkoon ja että huonot asiat voisivat seurakunnassasi korjaantua ja muuttua.
Merja-pappi- Peili
Hei Merja,
Mielestäni kommenttisi vähättelee kirkon demokratiavajetta. Diktaattorimaisen kirkkoherran tapauksessa sisältäpäin vaikuttaminenhan on hirmuisen työn takana ja tulokset kovin pieniä. Kannustatko siis sellaiseen, sanoisin uhrautumiseen?
Aloittajahan sanoo hyvin suoraan ettei halua mitenkään tukea kirkkoherran toimintaa, eikä voi olla hänen organisaatiossaan mukana.
Elämä on lyhyt, mutta kaunista aikaa. Kannusta ihmisiä elämään mieluummin omaa elämää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2366362Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1955942Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai175489Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j804191Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433513Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303323HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233036Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82502Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2542433- 1302284