En tarvitse seurakuntaa

Lähdön aika

Ja lisäksi minun on pakko olla jäsenenä kotipaikkani seurakunnassa, jonka touhuja ja kumallisuuksia en halua kannattaa mitenkään.

Haluaisin olla jäsenenä naapurikunnan seurakunnassa, joka on synnyinpaikkani. Nyt taidan päätyä eroamaan kotipaikkani seurakunnasta kun en voi sietää diktaattorimaista kirkkoherraa ja hänen huonoa käytöstään.

Kun en voi vaihtaa, niin olen tulossa siihen tulokseen että joudun eroamaan seurakunnastani. Haluaisin vaihtoehdo, mutta sen puutteessa jäljelle jää vain ero. Sen toiminnan tukeminen millään muotoa ei ole enää vaihtoehto.

Surulliseksi tää tilanne tekee.

2

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      evankelisluterilaisissa seurakunnissa jäsenyys määräytyy sen mukaan, minkä seurakunnan alueella asuu. Paljon on keskusteltu henkilöseurakunnista, jolloin voisi itse valita seurakunnan asuinpaikasta riippumatta. Mutta vielä tällainen ei ole mahdollista, mutta ehkä toivon mukaan joskus.

      Olen pahoillani, että joudut eroamaan kirkosta seurakuntasi toiminnan ja kirkkoherran takia. Olisiko siinä seurakunnassa mitään sellaista toimintamuotoa, jossa voisit olla osallisena? Monta kertaa seurakunnan sisältä voi vaikuttaa asioihin paremmin kuin ulkopuolelta.

      Toivon sinulle kaikkea hyvää ja toivottavasti voisit joskus palata takaisin kirkkoon ja että huonot asiat voisivat seurakunnassasi korjaantua ja muuttua.


      Merja-pappi

      • Peili

        Hei Merja,

        Mielestäni kommenttisi vähättelee kirkon demokratiavajetta. Diktaattorimaisen kirkkoherran tapauksessa sisältäpäin vaikuttaminenhan on hirmuisen työn takana ja tulokset kovin pieniä. Kannustatko siis sellaiseen, sanoisin uhrautumiseen?

        Aloittajahan sanoo hyvin suoraan ettei halua mitenkään tukea kirkkoherran toimintaa, eikä voi olla hänen organisaatiossaan mukana.

        Elämä on lyhyt, mutta kaunista aikaa. Kannusta ihmisiä elämään mieluummin omaa elämää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      94
      4560
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      226
      1796
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1450
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1150
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      322
      1085
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1070
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1059
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      145
      1014
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      999
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe