Ja lisäksi minun on pakko olla jäsenenä kotipaikkani seurakunnassa, jonka touhuja ja kumallisuuksia en halua kannattaa mitenkään.
Haluaisin olla jäsenenä naapurikunnan seurakunnassa, joka on synnyinpaikkani. Nyt taidan päätyä eroamaan kotipaikkani seurakunnasta kun en voi sietää diktaattorimaista kirkkoherraa ja hänen huonoa käytöstään.
Kun en voi vaihtaa, niin olen tulossa siihen tulokseen että joudun eroamaan seurakunnastani. Haluaisin vaihtoehdo, mutta sen puutteessa jäljelle jää vain ero. Sen toiminnan tukeminen millään muotoa ei ole enää vaihtoehto.
Surulliseksi tää tilanne tekee.
En tarvitse seurakuntaa
2
174
Vastaukset
Hei,
evankelisluterilaisissa seurakunnissa jäsenyys määräytyy sen mukaan, minkä seurakunnan alueella asuu. Paljon on keskusteltu henkilöseurakunnista, jolloin voisi itse valita seurakunnan asuinpaikasta riippumatta. Mutta vielä tällainen ei ole mahdollista, mutta ehkä toivon mukaan joskus.
Olen pahoillani, että joudut eroamaan kirkosta seurakuntasi toiminnan ja kirkkoherran takia. Olisiko siinä seurakunnassa mitään sellaista toimintamuotoa, jossa voisit olla osallisena? Monta kertaa seurakunnan sisältä voi vaikuttaa asioihin paremmin kuin ulkopuolelta.
Toivon sinulle kaikkea hyvää ja toivottavasti voisit joskus palata takaisin kirkkoon ja että huonot asiat voisivat seurakunnassasi korjaantua ja muuttua.
Merja-pappi- Peili
Hei Merja,
Mielestäni kommenttisi vähättelee kirkon demokratiavajetta. Diktaattorimaisen kirkkoherran tapauksessa sisältäpäin vaikuttaminenhan on hirmuisen työn takana ja tulokset kovin pieniä. Kannustatko siis sellaiseen, sanoisin uhrautumiseen?
Aloittajahan sanoo hyvin suoraan ettei halua mitenkään tukea kirkkoherran toimintaa, eikä voi olla hänen organisaatiossaan mukana.
Elämä on lyhyt, mutta kaunista aikaa. Kannusta ihmisiä elämään mieluummin omaa elämää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2533875- 603781
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1143068Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572748Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1302615Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352152Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012061Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441921Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1251910Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711279