En tarvitse seurakuntaa

Lähdön aika

Ja lisäksi minun on pakko olla jäsenenä kotipaikkani seurakunnassa, jonka touhuja ja kumallisuuksia en halua kannattaa mitenkään.

Haluaisin olla jäsenenä naapurikunnan seurakunnassa, joka on synnyinpaikkani. Nyt taidan päätyä eroamaan kotipaikkani seurakunnasta kun en voi sietää diktaattorimaista kirkkoherraa ja hänen huonoa käytöstään.

Kun en voi vaihtaa, niin olen tulossa siihen tulokseen että joudun eroamaan seurakunnastani. Haluaisin vaihtoehdo, mutta sen puutteessa jäljelle jää vain ero. Sen toiminnan tukeminen millään muotoa ei ole enää vaihtoehto.

Surulliseksi tää tilanne tekee.

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      evankelisluterilaisissa seurakunnissa jäsenyys määräytyy sen mukaan, minkä seurakunnan alueella asuu. Paljon on keskusteltu henkilöseurakunnista, jolloin voisi itse valita seurakunnan asuinpaikasta riippumatta. Mutta vielä tällainen ei ole mahdollista, mutta ehkä toivon mukaan joskus.

      Olen pahoillani, että joudut eroamaan kirkosta seurakuntasi toiminnan ja kirkkoherran takia. Olisiko siinä seurakunnassa mitään sellaista toimintamuotoa, jossa voisit olla osallisena? Monta kertaa seurakunnan sisältä voi vaikuttaa asioihin paremmin kuin ulkopuolelta.

      Toivon sinulle kaikkea hyvää ja toivottavasti voisit joskus palata takaisin kirkkoon ja että huonot asiat voisivat seurakunnassasi korjaantua ja muuttua.


      Merja-pappi

      • Peili

        Hei Merja,

        Mielestäni kommenttisi vähättelee kirkon demokratiavajetta. Diktaattorimaisen kirkkoherran tapauksessa sisältäpäin vaikuttaminenhan on hirmuisen työn takana ja tulokset kovin pieniä. Kannustatko siis sellaiseen, sanoisin uhrautumiseen?

        Aloittajahan sanoo hyvin suoraan ettei halua mitenkään tukea kirkkoherran toimintaa, eikä voi olla hänen organisaatiossaan mukana.

        Elämä on lyhyt, mutta kaunista aikaa. Kannusta ihmisiä elämään mieluummin omaa elämää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      429
      2568
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      58
      1761
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      188
      1712
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      301
      1329
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      145
      1110
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      69
      1030
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      87
      1010
    8. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      993
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      957
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      914
    Aihe