Hävittäjiä Helsinki-Vantaalla

Nyt meillä sitten on hävittäjiä Helsinki-Vantaan lentokentällä. Venäjä ryssii vuosikymmeniä jatkuneen rauhan Euroopassa. Vittu mikä maa ja mikä kansa.
7133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pirun hyvä että ovat sielä!!!

Äänestä
  • ...ja, että ovat vielä omia.

    Äänestä

Ylen uutisissa on artikkeli ilmatilaloukkauksista. brittitutkija sanoo siinä, että Nato maiden ilmatilaa Venäjä ei loukkaa.

Äänestä

Ilmavoimien miehen kommentti:
Omituista ettei lentokone pysty pysymään 12 km levyisellä kansainvälisellä lentokäytävällä ja kuitenkin pystyy laskeutumaan vaivatta parinkymmenen metrin levyiselle lentokentälle.

Äänestä

Hesarin mielipidepalstakirjoitus tänään 31.8:
Eläkkeellä oleva lennonjohtaja kirjoittaa kansailvälisen ilmatilan olevan Venäjän näkökulmasta kapean (Kaliningradiin lentäville venäläisille sotilaskoneille.

Hän ehdottaa, että ko koneet lentäisivät Suomen ja Balttian maiden siviililentoväylien kautta. Siten ne olisivat lennonjohdon valvonnassa, kuten muukin lentoliikenne.

Enää ei olisi rajaloukkauksia (eikä niiden johdosta sotakouhkaajia näilläkin palstoilla).
Eikä medialla olisi kerrottavaa.

Äänestä
  • Samalla koneet kätevästi suorittaisivat signaalitiedustelua ja valokuvausta joukkojen sijoituksista ja rakennelmista. Saisi reaaliaikaista kuvaa eikä tarvitsisi tukeutua Google Mapsiin ja yksityiskohtaisempaa kuvaa kuin satelliitista. Ihan hyvä juttu.:)
    Tätä vakoilua "siviilikoneilla" on harjoitettu iät ja ajat.

    Hangossa kone ajoi pari kilometriä Suomen ilmatilassa. Hangon ja Viron välillä kansainvälinen ilmatila taitaa olla jotain 30 kilometriä, joten helpostihan silloin ajautuu pitkäksi, eikö...
    Jos kone lentää Pietarista Kaliningradiin, niin se on sen 30 km pohjoisempana kuin lyhin reitti. Eko- vai egomatkailua?

    Äänestä

  • Miksiköhän Latvia ei anna neukun lentää maansa läpi?
    Valko-Venäjä varmaan antaisi ja matka Moskovasta Kaliningradiin olisi sitä kautta ainakin puolta lyhyempi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tapellaan sitten kirjoitti:

Nyt meillä sitten on hävittäjiä Helsinki-Vantaan lentokentällä. Venäjä ryssii vuosikymmeniä jatkuneen rauhan Euroopassa. Vittu mikä maa ja mikä kansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu