EU-maiden johtajat antavat Venäjälle viikon aikaa muuttaa toimintaansa Ukrainassa.
Saksan liittokansleri Angela Merkelin mukaan uudet Venäjän vastaiset pakotteet otetaan käyttöön, jos tilanne Ukrainassa ei muutu tai pahenee.
EU-johtajat ovat pyytäneet EU:n komissiota valmistelemaan uudet pakotteet viikon sisällä. Yksityiskohdista ei ole vielä päätetty.
STT-REUTERS-AFP
Saksan liittokansleri Angela Merkelin mukaan uudet Venäjän vastaiset pakotteet otetaan käyttöön, jos tilanne Ukrainassa ei muutu tai pahenee.
EU-johtajat ovat pyytäneet EU:n komissiota valmistelemaan uudet pakotteet viikon sisällä. Yksityiskohdista ei ole vielä päätetty.
STT-REUTERS-AFP
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomella ei ole varaa osallistua tyhjänpäiväisiin pakotteisiin. Saksa tuhotkoon taloutensa.
"Unionimaista osa olisi halunnut kiristykset voimaan heti, osa kannatti valmisteluaikaa ja neljä maata varasi itselleen oikeuden irtisanoutua pakotteista. Stubb sanoo Suomen kuuluvan keskikastiin ja pidättävän itsellään oikeuden tarkastella pakotteita, kuten tähänkin asti. Jäsenmaat saavat komission ehdotukset jo maanantaina, minkä jälkeen niitä työstetään viikosta kahteen."
http://yle.fi/uutiset/eu-johtajat_paattivat_kireammat_venaja-pakotteet_valmisteltavaksi/7443440
EU:lla on vallan mainiosti varaa tiukentaa pakotteita ja johan alkaa Putinilla tulla järki päähän!
Alkoi heti itä nuoleskelijat itkeä. Länsi antaa vielä idälle mahdollisuuden toimia oikein ja perääntyä. Mielestäni kaikki idän toiminta pitää laittaa stoppiin. Viisumit lennot, elitti tavarat mitä r..ät ei ikinä pysty tuottamaan. alkaa pikku hiljaa siellä kansa tajuamaan että Länsimaille eikä Ukrainalle vittuilussa ole mieltä. Länsi tulee voittamaan joka tapauksessa vaikka idän mielistelijät änkyttää muuta. Energia turvallisuuteen pitää jo nyt parantua ja idän riippuvuus minimoida niin idän keinot kiristää Länttä kuivuu kasaan.
uhoajat, Suomen tuhoajat.
http://m.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288731900627.html?pos=section
Ei Suomi pakotteita tuhoudu, mutta Venäjää ne rassaa!
Venäjälle jää helppo homma. Sen täytyy vain toimia niin kuin sille sanotaan. Lopettaa tuki sepoille ja vetää r..ät helvettiin vieraan maan alueelta. Helppo homma. Sitten pakotteet poistuu.
Nopeasti toimeksi venäjä teet niin kuin Länsi käskee niin ongelmat ratkeaa.
Viikko aikaa miettiä, mitä Venäjä tekee. Viikon päästä viikko aikaa miettiä, mitä Venäjä teki. Viikko myöhemmin huomata tilanteen muuttuneen ja aloittaa alusta viikko .... Myöhemmin voi sanoa, ettemmekö tehneet parhaamme asian ratkaisemiseksi. Tästä on kyse, kuten politiikassa aina.
45 000 000 miljoonan ihmisen maassa on löytynyt jo 5000 vapaaehtoista. Suomessa terve 35-vuotias ukrainalainen lusmu hakee turvapaikkaa, vaikka harva Ukrainassa on sodassa mukana. Suomeen suhteutettuna sodassa pitäisi olla satojatuhansia miehiä puolustamassa maataan, kummalla puolella olisivatkaan.
Vieköön r;ssä maan, jos puolustustahtoa ei itseltä löydy, Suomalaisten tai muidenkaan asia ei ole tuollaisen maan puolustaminen tai jälleenrakentaminen.