Kataisesta superkomissaari
superhessu...
1271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
YÄK!
Suuri joukko turhia paperinpyörittäjiä huippupalkoilla
EU-lähde: Kataisesta superkomissaari
http://yle.fi/uutiset/eu-lahde_kataisesta_superkomissaari/7444002
"EU-komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker nimittää 6–7 varapuheenjohtajaa uuteen komissioonsa. Ulkopoliittisen instituutin johtaja Teija Tiilikainen huomauttaa, että varapuheenjohtajat ovat komission puheenjohtajan lähimpiä apulaisia, vaikka heitä onkin iso määrä".
Kataisesta superkomissaari ilman virkaa?
http://masik.puheenvuoro.uusisuomi.fi/175072-kataisesta-superkomissaari-ilman-virkaa
"Suomen entinen pääministeri Jyrki Katainen (kok.) on nousemassa niin kutsutuksi superkomissaariksi ja uuden EU-komission varapuheenjohtajaksi. MTV Uutisten saamien tietojen mukaan Kataisen tehtävänä olisi valvoa tulevaa talouskomissaaria, Ranskan entistä valtiovarainministeriä Pierre Moscovicia.
Lähteiden mukaan valvontaa on toivonut ennen kaikkea Saksan liittokansleri Angela Merkel, joka ei nähtävästi luota sosialisti Moscovicin kykyyn hallita EU:n taloutta.
Kataisesta tulee niin ikään kovapalkkainen, salkuton komissaari, jolla ei ole omaa budjettia eikä varsinaista pääosastoa, mutta joka toimii "itsenäisenä tiimin vetäjänä".
Kaiken kaikkiaan virka, jossa yksi mies palkataan valvomaan toista miestä yli 25 000 euron kuukausipalkalla, kuulostaa hieman keksimällä keksityltä, mutta toisaalta enhän minä maalainen näistä asioista niin paljoa tiedä.
Mielestäni Saksan liittokansleri Angela Merkelin olisi kannattanut tutustua paremmin Jyrki Kataisen taustoihin, meriitteihin ja Suomen nykyiseen taloustilanteeseen."
- Taas yksi turha valkokaulusbyrokraattitaso joka pyörittelee papereita huippupalkalla.
Näin ne meidän verorahat palaa yhä nopeampaan.
ketä se on pannu
vai paniko se niitä kaikkia
eihän sillä ole mitään reaalista osaamista
eu on tuhon oma
tuhota se osaa
käteinen jakaa kurjuuttaa ja taloushelvettiä nyt kaikille
suomesta tulee planeetan vihatuin
Vai sittenkin hirviökomissaari?
Koska eks kaikki superkomissaarien salkut jaettu jo?
Ja jos multa kysytään, Kataisesta ei tu yhtää minkäälainen komissaari! ;) Mut tunnetusti Suomen pankista löytyy aina suojatyöpaikka politiikassa sählänneille kehäraakeille! :)
Kataisen vastuulle tulee kasvu- ja työllisyysosa-alue. Eli ei kasvua eikä työllisyyttä.
http://m.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288732034974.html
Jykä on pimeyden ytimessä!
Hywäweli sai piskille siunatun puruluun palkaksi.
Jyrki on suosiossa: saihan se Suomenkin polvilleen: se vaan tuskin on Suomen Kansalaisten etu.
Jyrkillä taitaa olla superCock, kun se saa noin helposti EU.lta. kusettaja se on !
"superfantastinen superlatiivi"
kyllä on taas ihanan liberaalia propagandaa ja jonkun vitun siilinjärveläisen paskahousun ylistämistä "virallisessa oikeistomediassa"
Hyvä että saadaan Eu,kin konkkaan.
runcker haluaa pitää koiransa