Täysin lapsellista kiistellä pakotteista, Natosta tai jopa ympäristöhankkeiden pysähtymisestä. Euroopassa on alkanut sota ja nyt jokaisen tulisi miettiä, että miten Suomea puolustetaan jo ennen kuin sota tulee Suomeen. Hyvä, että ovat neuvotelleet Naton kanssa sopimuksen, joka mahdollistaa ehkä edes jotain apua. Naton vastustajilla ei puolestaan ole mitään ehdotuksia, saati sitten perusteluja sille miksi Suomen olisi jäätävä yksin Venäjän armoille.
Venäjän uhkaa vähäteltiin eduskunnassa
Venäjä sotii jo
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eduskunnan hapankaalit sitä toistelee. Maahamme ei kohdistu minkäänlaista sotilaallista uhkaa.
Jatkuvastihan venäjän korpraalit käy täällä uhoamassa Putinin käskystä, Suomi kun kuulemma kuuluu venäjään kokonaan,
jäi harmittamaan kun vain Karjalan ja Petsamon ottivat, nyt pitäisi saada loputkin suomesta.
http://iitimo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/175126-suomeen-tilataan-miehittajat-talla-viikolla
Suomen ulkopoliittinen johto matkustaa loppuviikosta Walesiin Naton huippukokoukseen, allekirjoittamaan sopimuksen Suomeen tilattavista miehitysjoukoista. Sopimuksen sisältöä ja merkitystä on vähätelty aivan samoin, kuin vähäteltiin näiden poliittisten karikatyyrien ja isänmaankauppiaiden oppi-isien tekemiä EU-sopimuksia, joilla tuhottiin Suomen talous ja pilattiin yrittämisen edellytykset jokseenkin täydellisesti. On aivan turha väittää, että tämän jälkeen päättäisimme itse enää puolustuksestammekaan, vaan toimimme täysin Naton määräysvallan alla.
Sopimuksen solmiminen kuvastaa täydellistä piittaamattomuutta Suomen itsenäisen kansallisvaltion olemassaolosta. Sen yhdentekevyys on ollut jo pitkään selvää Kokoomuksen, RKPn ja SDPn osalta, mutta myös oppositiopuolueet hyväksyvät asian kaikessa hiljaisuudessa. Se ei tarkoita, etteikö Suomessa olisi laajaa oppositiota, mutta se on eduskunnan ulkopuolella. Demokratiasta höpöttäminen tässä yhteydessä on irvokkuuden huippu.
On perin erikoista, että puolueoligarkit voivat kerta toisensa perään ohittaa sekä Suomen perustuslain että sopimusten laillisen käsittelyjärjestyksen. Samalla hävitetään viimeisetkin merkit Suomen puolueettomuudesta ja alamme toimia osana Naton väkivaltakoneistoa. Natolla ei ole isänmaata, mutta isännän ääntä käyttävä USA on nostanut nyt naapurimme Venäjän yhteisen roistovaltiolistan kärkeen. Sosialismista luovuttuaan se ilmeisesti syyllistyy kapitalismin väärinkäyttöön.
Krimiläiset saivat äänestää liittymisestään Venäjään. Suomalaiset eivät saa äänestää sitoutumisestaan Natoon. Ehkä Venäjä antaa meille tilaisuuden äänestää asemastamme, ehkä ei.
Vain Suomen miehittäminen on tässä vaiheessa varmaa. Riippuu Venäjän tulkinnasta, saammeko tilaamamme miehittäjät, vai tulevatko yllättäen ja pyytämättä ne, joita ei ollut tarkoitus tilata.
__________________________________________
Miksi, miksi,miksi meillä on noin taitamattomat johtajat.
Meillä ei ollut mitään pakkoa osallistua pakotteisiin,ne on
ensinnäkin hyödyttömiä ja vahingollisia koko EU:lle ja erityisesti
Suomelle.
Ei vain taloudellisesti vaan asettumalla Venäjän viholliseksi.
Meillä on naapuruussopimus Venäjän kanssa, nyt sen yli kävellään
isäntämaasopimuksen muodossa, joka antaa natojoukoille
mahdollisuuden toimia maassamme.
Tämä on vastoin maamme perustuslakia.
Meillä on erityisen vaarallinen naapuri. Pahinta on se, että johdossa on tämä Vlaatu Putler, jolla on mielessä maailman valloittaminen, ainakin pienet maat Georgia, Ukraina ja Suomi kelpaavat haukkapaloiksi.
Venäläiset tukevat lähes 100 % Putleria vapaaehtoisesti tai pelosta. Miten siellä joku uskaltaisi vastustaa Putleria jossakin gallupissa. Iso veli valvoo ja vaikeudet tulee, jopa henki menee, jos uskaltaa suunsa avata.
Venäjä on aina Venäjä niin Neuvostoliiton aikana, sitä ennen ja sen jälkeen.
Tavallisten ihmisten kanssa voi keskustella arkipäivän asioista, mutta Putlerin nimeä ei saa mainita.
Venäjällä on ollut haave Välimeren rannikosta ja Ukrainan jälkeen
seuraava vaihe on serbien avulla ottaa Kroatian rannikko kokonaan
koska vain 1/3 siitä on jo ostettu venäläisekisi maaksi.
Etelä - Kypros on jo talouselämältään venäläisessä omistuksessa
joten Välimeren hallinta on seuraava siirto.