Koulut mätiä, lapset ja opettajat sairastuvat

Tiina T-v79

Eilen käsiteltiin Kanniston koulun kosteusongelmia. En voi ymmärtää, miten tämä on päässyt näin pahaksi. Terveys menee ja opettajatkin ovat vaarassa saada astman.
Mutta mies takapenkissä varoitteli, että yli 50 % Vantaan kouluista on ongelmallisia. Kertokaa, onko teillä kokemuksia, mistä löytyy Vantaalta ne terveet koulut. Meidän on pakko muuttaa.

20

2630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pyknikko kyynikko

      No, terveyshän ei ketään kiinnosta. Parempi juttu on se, mikä räkälä on Vantaan kamalin. Viinaa naamaan, niin home ei tunnu.

    • Ärsyyntynyt akka

      Van­taa­lai­ses­sa Kar­ta­non­kos­ken kou­lus­sa al­kaa si­säil­ma­re­mont­ti. Kou­lun E-sii­ven si­sä­il­ma­tut­ki­muk­sis­sa on ha­vait­tu yli­mää­räis­tä kos­teut­ta ja haih­tu­via or­gaa­ni­sia yhdis­tei­tä, jot­ka kie­li­vät muo­vi­mat­to­lii­man ha­joa­mi­ses­ta. Lii­ma al­kaa ha­jo­ta, ra­ken­teet sen al­la ovat liian kos­tei­ta. Kar­ta­non­kos­ken kou­lu val­mis­tui vuon­na 2006. Kou­lus­sa on op­pi­lai­ta yh­teen­sä 860.
      Näitä uutisia tulee nyt jatkuvasti. Olisko aika jonkun ryhdistäytyä ja tehdä jotakin? Olisko Vantaan tekninen lautakunta hereillä?

    • Kansalaiset kiitos

      Vain vaikuttamalla voit vaikuttaa. Osallistu addressiin:
      www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/903.

    • Njet dekoomus

      Demareiden ja varsinkin kokoomuksen syytä. Mulle, sulle, mulle, sulle... ja kouluille ei mitään jäänytkään. Muistakaa vaaleissa.

    • Bonuskateellinen

      Nyt on löytynyt lisää mätiä kouluja. Tilakeskus on selvästi salannut tietoja, jotta opintolautakunta varmasti päättäisi väärin koulutilatarpeistaan ja sairastuttaisi lapsia entistä enemmän. Mutta siitähän ne saavat bonuksia!

    • Yksi mrd lisävelkaa

      Syy on Tapani Mäkisen. Hänen mitätön arvovaltansa ei kestäisi sitä, että hänen päätös sulkea terveitä kouluja oli typerä ja tuhoisa. Nyt joutuu lisää lapsia sairastumaan homeeseen ja opettajien ammattitautitilastot räjähtää käsiin. Vantaa on jo käytännössä konkurssissa, koska korjausvelkaa ei ole ikinä rahastoitu, vaan rakennusten laskettu elinikä vyöryy päälle juuri NYT. Virkavirhe: Lisää Vantaan velkataakkaan 1 mrd. ylimääräistä TAI altista kaupunki sairauksille, oikeusjutuille ja katkeruudelle.

    • Lade-Lammas

      Häpeä, Tapani Mäkinen. Olet Kokoomuksen musta lammas.

    • ahdas ja puhdas

      Ei ole Mäkisen vika, että meillä on ahneita ja epärehellisiä johtajia kaupunki täynnä. Esimerkiksi koululakkautuksissa virkamiehet tekivä täysin epäpätevän, puutteellisen, mutta sellaisen suunnitelman että rakennusfirmat voivat kovasti olla innoissaan. Toki Mäkinen on poliittisen hyväksynnän ajanut läpi uhkaamalla, kiristämällä ja pettämällä, mutta niinhän se politiikassa menee. Jos haluat parantaa politiikkaa, tule itse mukaan. Takaan, että sinä et sen jälkeen ole "puhdas ja aatteelinen" vaan sinusta tulee "ahdas ja puutteellinen".

      • Kautto Maire

        Jumalist! Poliitikkojen pitää valvoa virkamiehiä. Virkamiehet esittävät ja toteuttavat, politikot päättävät. Mikään "johtajasopimus" ei voi olla perusteena, jos virkamiehet hölmöilevät. Vastuu siitä on yksin poliitikkojen. Ping Tapani Mäkinen? Mitä ajattelit tehdä kuntalaisten hyväksi?


    • Sosiaaliihminen 2

      Tämäkin se todistaa. Kokoomus tappaa ihmisiä, tällä menetelmällä opettajia ja köyhien lapsia. Omat muksut yksityiskouluun ja duunareiden kakarat homekammioon. Näin ajetaan alemmat luokat vielä alemmaksi. Kiitos Kokomusta, olette paljastaneet oikean hymynne.

      • oon kokomusta

        Mikä sosiaalitantta se täällä levittää punaista myrkkyä ihmisten mieliin. Ymmärrä jo, että maailma on kokoomuksen ja Tapani Mäkisen kaltaisten sliipattujen ihmisten pelikenttä. Raha on tarkoitettu rikkaille ihmisille. Köyhät jätetään ilman.


    • Musta Vandaali

      Budjetin mukaan Pähkinärinteeseen tehdään miljoonan korjaus. Huomatkaa, että ehjä Tuomelan koulu pitää sitten sulkea. Taitaa olla Lauri Kaira, joka kalastelee ääniä Eduskuntavaaleihin. Ja tämäkin menee läpi mädässä, mädässä, mädässä Vantaa-politiikassa.

    • Sairasta nyt

      Vantaa on yksi suuri sirkus. Imagoa halutaan nostaa 60 tuhannella samaan aikaan kun lapset käy koulua sairaastuttavissa rakennuksissa ja lastensuojelu on täysin retuperällä. Mut hei kyllä seinistä säästämällä ja kaikkea tehostamalla ( kaksi mantraa joiden sisältöä arvon virkamiehet eivät itsekään ymmärrä, mutta kuulostaa hienolta) saa aikaan paljon säästöjä.

      • Liikaa kysymyksiä

        Hämeenkylän koulussa tutkittu ja korjailtu sisäilmaongelmia jo vuosia. Syitä ei ole löytynyt ja oireilut jatkuvat. Ilmanvaihto on myös todettu riittämättömäksi jo nykyisille oppilasmäärille ja osa koulun tiloista on suljettuna. Vantaa on päättänyt lakkauttaa Tuomelan koulun ja tehdä tästä Hämeenkylän koulusta täyteen ahdetun yhtenäiskoulun. Miksi sivi tai tilakeskus eivät ole tuoneet näitä Hämeenkylän koulun kuntoon liittyviä ongelmia oplalle ja valtuutetuille tietoon ennen koulun lakkautuspäätöstä? Miksi koulun kuntoa ei ole otettu huomioon lakkautusesityksen valmistelussa? Miksi esimerkiksi ilmanvaihdon uusimisen tai korjauksen kustannuksia uusille oppilasmäärille ei ole esitetty lakkautusesityksessä? Onko neliömäärälaskelmissa otettu huomioon myös suljetut tilat? Onko vastuullista toimintaa kuntapäättäjiltä siirtää lapsia ja opettajia terveestä koulusta sisäilmaongelmaiseen kouluun ja altistaa heidätkin todetuille terveyshaitoille ja tehdä koulun nykyisten oppilaiden ja opettajien tilanne yhä tukalammaksi? Asukkaat ovat näitä asioita tuoneet aktiivisesti valtuutettujen tietoon mutta Tuomelan koulun lakkauttamisessa on kysymys jostain aivan muusta kuin asiaperusteista.


      • Kielonen Tytti
        Liikaa kysymyksiä kirjoitti:

        Hämeenkylän koulussa tutkittu ja korjailtu sisäilmaongelmia jo vuosia. Syitä ei ole löytynyt ja oireilut jatkuvat. Ilmanvaihto on myös todettu riittämättömäksi jo nykyisille oppilasmäärille ja osa koulun tiloista on suljettuna. Vantaa on päättänyt lakkauttaa Tuomelan koulun ja tehdä tästä Hämeenkylän koulusta täyteen ahdetun yhtenäiskoulun. Miksi sivi tai tilakeskus eivät ole tuoneet näitä Hämeenkylän koulun kuntoon liittyviä ongelmia oplalle ja valtuutetuille tietoon ennen koulun lakkautuspäätöstä? Miksi koulun kuntoa ei ole otettu huomioon lakkautusesityksen valmistelussa? Miksi esimerkiksi ilmanvaihdon uusimisen tai korjauksen kustannuksia uusille oppilasmäärille ei ole esitetty lakkautusesityksessä? Onko neliömäärälaskelmissa otettu huomioon myös suljetut tilat? Onko vastuullista toimintaa kuntapäättäjiltä siirtää lapsia ja opettajia terveestä koulusta sisäilmaongelmaiseen kouluun ja altistaa heidätkin todetuille terveyshaitoille ja tehdä koulun nykyisten oppilaiden ja opettajien tilanne yhä tukalammaksi? Asukkaat ovat näitä asioita tuoneet aktiivisesti valtuutettujen tietoon mutta Tuomelan koulun lakkauttamisessa on kysymys jostain aivan muusta kuin asiaperusteista.

        Tilaskeskusesta kuultua: Sivistystoimi ei ole lakkauttamisesta kysellyt yhtään mitään, olivat vain listanneet koulut rakennusvuoden tai remontoimisvuoden mukaan järjestykseen. Näin saatiin lista, jossa vanhat ja terveet koulut jäivät armotta hännille ja teurastettaviksi. Läpimädät koulut, joita on pitänyt korjata joka vuosi, nousivat arvoon arvaamattomaan.

        Tilakeskus alkaa myös laskuttaa Sivistystoimea kaikista ilmanpuhdistimista, joilla yritetään pitää terveydelle vaarallisia luokkahuoneita käyttökunnossa. Jos tilat ovat olleet suljettuina tähän asti, siinä on ollut joku syy. Nyt Sivistystoimi on rikkonut yhteisiä pelisääntöjä ja yrittää tehdä säästöjä Tilakeskuksen kustannuksella. Ei tule onnistumaan!


    • arvauskeskuslainen

      johan sanoin enttä ihmisten hyvinvointi EI VANTAALLA OLE TÄRKEINTÄ. talot tehdään aliurak.ulkomaisillakin nopeesti huonosti. RAHA RATKAISEE. liikken je kentät nro 1. sossout ja terveyspuoli allikossa.

    • kaikkihan nehomeeska

      Juuri kuulin tiedon, ettei Hgissäkään koulujen tilanne hyvä. Esim. Kontulassa oli joku ala-asteen koulu (?) joka menee remonttiin kosteuden ja homeen vuoksi (?)

    • Variston vaakkuja

      Helsinki ja Espoo eroavat Vantaasta yhdessä merkittävässä asiassa. Ne noudattavat lakia, joka takaa oppilaille ja opettajille turvallisen ja terveen työympäristön. Vantaalla viallisia kouluja EI suljeta, vaan pyritään korjaamaan ne seuraavan kesäloman aikana. Tai seuraavan. Tai seuraavan. Eräs näistä "tai seuraavan" -ketjun rakennuksista on meidän rakas ja niin läpimätä Hämeenkylän koulu. Vuodesta 2003 sitä on korjattu, ja joka ainoassa seurantamittauksessa tulokset ovat olleet huonommat.

      Hyvänä puolena on, että kaivattu uima-allas saadaan näillä mittauksilla aikaiseksi jo vuonna 2016, sillä extrapoloimalla tuloksia kosteusprosentit ovat tuolloin yli 100.

    • Tyytyväinen vantaala

      Vantaa eroaa Espoosta ja Helsingistä yhdessä asiassa. Vantaalla näistä koulukysymyksistä voi keskustella avoimesti kun naapurikunnissa keskustelu pyritään tukahduttamaan ja lakasemaan epäkohdat maton alle. Tämäkin keskustelu sekä keskustelun innoittajana ollut tilaisuus kertovat esimerkillisestä avoimuudesta Vantaalla. Siitä sopii napuurissakin ottaa oppia!

      • Kannistosta kajahtaa

        Siis - Espoossa sisäilmaasioissa on toimittu ripeästi, sairaat koulut ovat nopeasti suljettu. Budjetissa on varattu rahaa kolme kertaa enemmän kuin Vantaalla.

        Vantaa näyttää käyttävän budjetoidut rahat erilaisten keskustelujen ylläpitämiseen. Helppoa on levittää viranomaistoimin perusteetonta tyytyväisyyttä: ihmiset uskovat mielummin mielyttävän valheen, kuin ikävän totuuden. Vantaasta ei ehkä kaikissa asioissa kannata ottaa oppia. Tässä ehkä vähän toisenlaista näkemystä.

        http://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/256584-kaupunki-ja-vanhemmat-eri-linjoilla-kanniston-koulun-kunnosta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      3033
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1590
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      221
      1345
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      977
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      887
    Aihe