Miksi epäpätevät ulkomaalaiset saavat rakentaa talomme?

suomi today

Kansanedustaja Mika Niikko (ps) vaatii hallitusta rajoittamaan ulkomaisen rakennustyövoiman saapumista Suomeen pätevyysvaatimuksia kiristämällä, rakennusvirhevalvontaa tehostamalla ja aliurakoitsijoiden verotukseen puuttumalla.

"On ammattiryhmiä - esimerkiksi sosiaali- ja terveysalalla - jotka eivät voi työskennellä ilman muodollista pätevyyttä. Miksi osin myös epäpätevät ulkomaalaiset saavat rakentaa talomme, kun rakennusvirheiden määrä on huomattavassa nousussa?" Niikko kummastelee tiedotteessa.

Hän vetoaa siihen, että omaperustaisen asuntotuotannon takuuvirhekustannukset ovat rakennusteollisuuden mukaan yli tuplaantuneet vuodesta 2006 vuoteen 2010.

Niikko uskoo, että esimerkiksi videoidut tarkastuspöytäkirjat dokumentoisivat piiloon jäävät rakenteet sekä lisäisivät rakentamisen huolellisuutta ja vastuuta.

"Huolestuttavinta kuitenkin on se, että ulkomaisilla aliurakointiyrityksillä ei ole vuokratyöntekijän verovelvollisuutta ensimmäisen 6 työkuukauden aikana. Näin ollen ulkomaalaisen työntekijän ei tarvitse maksaa veroa Suomeen. Viroon rekisteröidyt yritykset voivat myös näin kiertää verojen maksamisen kokonaan, ja kotimaisten yritysten sekä suomalaisten rakennusmiesten palkkoja poljetaan."

4

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kökkerököö

      Miksi spämmäät kirjoituksiasi monelle eri palstalle? Miten tämä liittyy palstan otsikkoon joka on "syrjäytyminen"?

      Minun käsittääkseni pääurakoitsija on aina vastuussa laadusta ja säännösten noudattamisesta.

      • Anonyymi

        Urakoitsijat tekevät vähän väliä taktisia konkursseja välttääkseen vastuunsa.


    • JK JK

      NIINKÖ ?

    • Anonyymi

      Kokoomus rakastaa halpatyövoimaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe