Kylillä puhutaan että kaupunginjohtaja on pakkaamassa tavaroitaan ja tekee lähtöä Jyväskylään. Onko tietoa pitääkö huhu paikkaansa? Ja jos on totta niin miksi haluaa pois?
Rasinmäki hamuaa Jyväskylään ?
Olli31
23339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tervemenoa!
ei jäisi ikävä
Onhan tuosta ollut juttua jo aikaisemmin,,tekee Kataiset.
Seinäjokea ollaan liittämässä Jyväskylään kuten Suomea Eurooppaan. Tai siis Seinäjokeakoskevat päätökset tehdään tulevaisuudessa Jyväskylässä kuten suomen päätökset Brysselissä.
Sillä sitä rasinmäkeä ajetaan Jyväskylään...
Ei ne taida huolia sitä. Pilannut Seinäjoen talouden totaalisesti, kuka tuollaista enää huolii, korkeintaan vessavahdiksi kelpaa.
22222222222
Mitä? Eihän se vielä ole aivan täysin pilannut seinäjoen taloutta? Eli ei vielä voi karata! Katainen karkasi kun laittoi suomen talouden niin mutkalle kuin vain voi ja siitä hyvästä brysseli palkitsi hänet super hyper tehtävään :))))) Maailma on ihan sekaisin näistä nulikoista ja niiden touhuista! Stubb hymyilee niin että hampaat tippuu? Mikä miestä oikein hymyilyttää, eikö lääkkeet ole kohdillaan vaiko totuus lamasta vielä oikein selvinnyt hälle?? SUOMI ON KONKURSSISSA!!!! Kaikki firmat sanovat porukkaa ulos ja osittain tilalle palkataa ulkolaista halpatyövoimaa!! Kannattaako tänne maailmaan enää edes lapsia tehdä??
Muistan kuinka Seinäjoki saatteli ihailevasti kaupunginjohtajana aikoinaan toimineen Pukkisen Turkuun. Mies korotettiin lähes ikoniksi, joka teki Seinäjoesta suuren unohtaen kuitenkin ympäröivän maakunnan. Turussa oli tosi paikka edessä, ja Pukkinen joutui törmäyskurssille läheisten virka- ja luotamushenkilöiden kanssa, kun ajoi jääräpäisesti omaksumansa linjaa. Mies oli umpikujassa ja vapaa muuraritaustansa ansiosta hänet pelastettiin EK:hon. Mutta sieltäkin tuli fudut.
Rasinmäki on ihan eri tason mies. Yhteistyökykyinen, sovitteleva ja ratkaisukeskeinen - eikä ainakaan ole omaksunut kokomuslaista arvomaailmaa. Ei ihme että häntä pyydetty Jyväskylään.
Pyydetty.. hah
Rasinmäellä ei ole mitään mahdollisuutta Jyväskylän kaupunginjohtajaksi. Rasinmäellä olisi työntöä. Hän on kyllä varmaan sovitteleva, mutta jämäkkyys puuttuu. Sitä paitsi hänet tunnetaan varsin huonosti esim. Helsingissä.
Rasinmäki on kutsuttu 7 muun kanssa Jkylään haastatteluun
Pormestarimalli käyttöön niin johan alkaa hommat muuttumaan
Ei ole pienintäkään pelkoa, että Rasinmäki valittaisiin Jyväskylään. Näillä näytöillä ja olemattomalla johtajaotteella ei Jyväskylässä, Suomen Ateenassa pärjää. Valitettavasti pölhöt pohjalaiset sietävät tämän tason johtajia.Sivistyneet jyväskyläläiset ovat tottuneet paljon parempaan. Ei jatkoon.
Niinpä vaan meni jatkoon:
http://yle.fi/uutiset/neljan_karki_jaljella_jyvaskylan_kaupunginjohtajakisassa/7526014?ref=leiki-uu
Mitä pahaa jyväskyläläiset ovat tehneet joutuessaan kokemaan tämän?
Kyllä hän sinne pääsee, mutta kuka tilalle?
Pormestarimalli tilalle
Ei ketään tilalle! Kaupungissa on rekrytointi kielto. En tiedä koskeeko isokenkäisiä. Emme tarvitse noin kovapalkkaista miestä istumaan kaupungintalolle.
Joko on valittu? Miksi ei oo uutisoitu? Kuka tulee tilalle?
Tulee valituksi, mutta kuka tosiaan tilalle ?
Lumio. alkaa tapahtumaan
Korhonen
Kukapa ei haluais lähteä Seinäjoelta niin hienoon kaupunkiin kuin Jyskälä on.