"Koska se voitti Stalinin kunnioituksen puolustamalla itseään raivokkaasti Neuvostoliiton hyökkäystä vastaan, Gregg vastaa kysymykseensä.
Gregg muistuttaa, että Latvia, Liettua ja Viro puolestaan murtuivat ja joutuivat osaksi Neuvostoliittoa.
- Tiukasti puolueeton Suomi ei liittynyt Varsovan liittoon ja oli Neuvostoliiton suurin läntinen kauppakumppani 1970-luvulle asti, Gregg kirjoittaa.
Gregg kertoo, että Suomi otti vaivihkaa yhteyttä häneen esimieheensä Yhdysvaltain varapresidenttiin George HW Bushiin, kutsui Bushin Helsinkiin vuonna 1983 ja avasi yhteyden, jonka kautta Yhdysvaltoja informoitiin Mihail Gorbatshovin noususta esiin maltillisena johtajana.
- Kun Bush ja Gorbatshov tapasivat Konstantin Tshernenkon hautajaisissa vuonna 1985, Bush lähetti heti presidentti Ronald Reaganille viestin, jossa hän kertoi, että Yhdysvaltain ja Neuvostoliiton suhteisiin voidaan tehdä perustavanlaatuinen muutos.
- Olemme suomalaisille suuresti velkaa sen tiedon välittämisestä, ja meidän pitäisi kuunnella heitä tänään, Gregg päättää kirjoituksensa"
Gregg muistuttaa, että Latvia, Liettua ja Viro puolestaan murtuivat ja joutuivat osaksi Neuvostoliittoa.
- Tiukasti puolueeton Suomi ei liittynyt Varsovan liittoon ja oli Neuvostoliiton suurin läntinen kauppakumppani 1970-luvulle asti, Gregg kirjoittaa.
Gregg kertoo, että Suomi otti vaivihkaa yhteyttä häneen esimieheensä Yhdysvaltain varapresidenttiin George HW Bushiin, kutsui Bushin Helsinkiin vuonna 1983 ja avasi yhteyden, jonka kautta Yhdysvaltoja informoitiin Mihail Gorbatshovin noususta esiin maltillisena johtajana.
- Kun Bush ja Gorbatshov tapasivat Konstantin Tshernenkon hautajaisissa vuonna 1985, Bush lähetti heti presidentti Ronald Reaganille viestin, jossa hän kertoi, että Yhdysvaltain ja Neuvostoliiton suhteisiin voidaan tehdä perustavanlaatuinen muutos.
- Olemme suomalaisille suuresti velkaa sen tiedon välittämisestä, ja meidän pitäisi kuunnella heitä tänään, Gregg päättää kirjoituksensa"
Vastaukset 30
Vanhimmat
luonteista paljon tämä uutinen
http://m.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/parkkisakot-eivat-hetkauta-diplomaatteja-tuttu-maa-tilastokarjessa/4309834
Maa Virhemaksut Maksetut
Venäjä 141 5
Kiina 56 0
Yhdysvallat 43 33
Tunisia 36 0
Saudi-Arabia 32 2
Ukraina 23 0
Etelä-Korea 18 0
Turkki 18 5
Georgia 11 0
Kazakstan 10 0
Niin kertoo!
Venäjä ja Turkki on toisiks parhaat maksajat, ja Ukraina, jonka takia menetämme tällä hetkellä miljoona euroa päivässä pakotteiden takia, ei ole maksanut ensimmäistäkään laskuaan! :) :/
Ei sulla ainakaan ole matematiikka hallussa! Saudi-Arabiakin on maksanut prosentuaalisesti suuremman osuuden laskuistaan kuin Venäjä!
Asetelma on siis:
1. USA
2. Turkki
3. Saudi-Arabia
4. Venäjä
Venäjällä on silti määrällisesti mitattuna ylivoimaisesti eniten maksamattomia laskuja ja voittaa Ukrainan tässä. Ei sillä ole merkitystä, että miten suuri prosentuaalinen osuus on maksettu vaan sillä mikä on maksamattomien laskujen kokonaismäärä.
Sul oli jutussas viel JOTAIN järkeäkin siihen asti, kunnes ammuit itseäs tyhmyys-kuulalla päähän väittämällä Ukrainaa paremnaksi maksajaksi kuin Venäjä, jos se ei ole maksanut AINUTTAKAAN laskuaan, idiootti!!! :D
Vaikka Venäjällä olis MILJOONA parkkisakkoa, joista ne on maksanu yhden ainoan, ja Ukrainalla yksi ainoa sakko, jota ne ei o maksanu ollenkaan, niin prosentuaalisesti Venäjä on maksanu enemmän, dorka! :)
Venäläiseen perinteeseen kuulu kierous ja tapa huijata kaikessa. Sinä näytät ihailevan tätä piirrettä varsin kovasti.
Ja Venäjä menettää vielä enemmän. Venäjä eli tuo valtiota leikkivä huoltoasema rukoilee öljyn hintojen nousua.
Mä näytän ihailevani huijausta puhumalla kokoajan ja jokapaikassa totta, niinkö? :) Aha!
Just tyypillistä kaltaisiltasi tyhmiltä amerikan-idiootilta kääntää asiat yksinkertasesti päälaelleen, kun päälaen alta ei löydy enää mitään uutta valhetta jolla sais asiat käännettyä uudelleen onan alkuperäsen valheensa tueksi?! :)
Timo, sinä et edes ymmärrä kunnolla mitä puhut, puhumattakaan että puhuisit "totta". Puhut asioita mistä ymmärrät hyvin vähän.
Jutuistasi jää päällimmäisenä käteen "varhaisteinin kapina".
"päälaen alta ei löydy enää mitään uutta valhetta jolla sais asiat käännettyä uudelleen oman alkuperäsen valheensa tueksi?"
Psykologia kertoo, että projektiossa siirretään itse tehtyjä asioita vastapuolelle.
Me emme koskaan tiedä mikä on jonkun motiivi sanoa jotain, joten ainoa mahdollisuus on, että skenaario on kotoisin omasta päästäsi.
Juuri se keino, jolla yrität saada sanottavasi läpi. Yritä nyt jo käsittää, että asiasisältö jutuissasi on liian höttöä ja siksi sinua ei oteta tosissaan oikeastaan koskaan.
russofiileille todella vittumainen thread, mutta oikeille ihmisille mukavaa totuutta.
Todella paha, todella paha...
Rysssään ei voi koskaan luottaa. Sen kun aina muistaa, niin hyvin menee...
Juu kyl jotku maksamattomat parkkisakot on maailman kauhein asia! ;) Mut mitäs mieltä sää punaniskojen ahterien lipoja oot TÄSTÄ "threadistä"? ;)
http://www.betterworldcampaign.org/assets/pdf/briefing-book/us-debt-to-the-un.pdf
Jenkit on velkaa Yhdistyneille kansakunnille 1,5 MILJARDIA jäsenmaksujaan! :)
Vissii _vähän_ eriluokan onkelma ku parkkisakot? :)
Tiedätkö miksi Venäjällä on niin vähän velkaa. Kukaan ei myönnä militaristiselle kehitysmaalle kopekan kopekkaa. Toivottavasti Niinistölle kasvaa munat ja kaikki yhteistyö lopetetaan näiden kanssa. Mikäli edes harkitsevat sen Siperiassa miljardeilla rakennetun Fortumin voimalan kansallistamista niin....
Eli sä nyt halusit vielä todistaa umpi-tyhmyytes vielä TALOUS-asioissakin vai? :)
Sillä: Kyllähän Venäjä saa velkaa tarvittaessa markkinoilta ihan samoilla säännöillä (tai noh, ennen PAKOTTEITA sai!) kun ihan mikä muu maa tahansa, ja maksaa korot sitten luottokelpoisuutensa aakkosten mukaan!?
Ainoa syy, miksi Venäjällä EI OLE enempää velkaa, on se, ettei se TARVITSE enempää velkaa! Kyllähän Suomikin vois ottaa vaikka toiset 100 mrd velkaa, mutta kun ei TARVITSE, niin ei oteta! (Varsinkin kun velasta TARVITSEE maksaa korotkin!)
Otatko suihin maksusta?
Otatko itse?
Kannattaako Stubbilta kysyä mitään kun tyyppi on ihan taliaivo?
USA on aina ollut suopea Suomelle.
Amerikkalainen Matt Damon (31.25% suomalainen, suomalainen isoisä) sanoo Suomesta, että "tämä on ihan paras paikka".
Amerikkalainen tuore Emmy-voittaja ja kaksinkertainen Oscar-voittaja Jessica Lange, j(50% suomalainen), puhuu avoimesti suomalaisesta luonteenlaadustaan ja julkaisi hiljan valokuvakirjan, jossa kuvia Suomesta.
http://www.washingtonpost.com/blogs/answer-sheet/wp/2014/02/08/matt-damon-we-would-never-let-businessmen-design-warheads-why-would-you-cut-out-educators-when-youre-designing-education-policy/
Oletteko koskaan kuullut yhdenkään venäläisen kehuvan Suomea samalla tavoin?
En minä ainakaan ole.
Jee, kaks Amerikan parasta näyttelijää ovat suomalaisia !
Ihan parhaita.
"tämä on ihan paras paikka". Ei pidä paikkaansa. Hän sanoi " tämä on paska paikka, siksi tulivat USA:han.
Ja oikeastihan Rooseveltin roskajoukko painosti rajusti koko vuoden 1944. Yrittivät vakuuttaa ettei "Uncle Joella" ole muuta kuin hyviä aikeita meitä kohtaan. Hyvä kun tehtiin natsien kanssa sopimus! Hitler oli muutenkin reilu jätkä joko oli valmis antamaan apua ilman Unkarin tapaista miehitystä tai Amerikan tyyllistä Marshall prostituutiota. Aatu varmasti ymmärsi Mannerheimin kirjeessä esitetyt näkökohdat tarkkaan asiaa mietittyään.
Näkyy virolaista pikkuryssää vituttavan. Olethan sinäkin loisimassa täällä virolaisten veljiesi tavoin suomalaisten veronmaksajien kustannuksella.
Sinä suomihomo pidä perseestäs kiinni, ettei igor tule ja raiskaa sua. Jaa no, sitähän sä odotat.
Suomi !
Eli Suomen virkamiehet ja/tai poliitikot on vakoillu Venäjää vieraan valtion piikkiin!?
Koskas nähdään ensimmäinen maanpetturuus-oikeudenkäynti?
"Eli Suomen virkamiehet ja/tai poliitikot on vakoillu Venäjää vieraan valtion piikkiin!?"
Oi mikä leimaus.... Täällä asti välähti...
Minkäs ikäinen Timo olitkaan?
" Olemme suomalaisille suuresti velkaa sen tiedon välittämisestä,"
Kauat kettää et itolla tetällä välähtää!?! :) *tsihihi*
*imee tutin puhki sitä odotellessa*
PS: Vai tarviiks mun tavata toi sulle?
Et muuten ole edes 15:ttä.
10 ? vai 12 ?
Nukkumatti heittää pian unihiekkaa simmuihin.... :D
Joko Ilves on purkanut raivoaan bittiavaruuteen. Tottahan tuo on mitä jenkki puhuu. Suomi teki omat ratkaisunsa luottamatta isojen suojeluun "viisaan Pätsin" tavoin.